Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


terry

Recommended Posts

Επειδη μου χει τύχει και μένα η παραπάνω περίπτωση   ειχα απορία αν πρέπει ο γιατρος να κατοικει κυριολεκτικά στο διαμέρισμα...Μπορει για παραδειγμα να το ενοικιάζει, οπότε ειναι "ενοικος' ή να κατοικεί η οικογένεια του σ ενα τμήμα του διαμερίσματος και να του χουν παραχωρήσει το υπόλοιπο,μπορεί να είναι στο όνομα του αλλα να δηλώνει αλλου σαν κατοικία του....Βεβαια έδωσα τη ΒΚΧ μετα απο συνενόηση με τον ιατρικό σύλογο, αλλα με τις πολεοδομίες ακρη δε βρήκα....Εχει κάποιος αποψη για αυτο το 'ένοικος" πως ορίζεται και πως πιστοποιείται;

Δεν αναφέρεται πουθενα ο ορος 'ιδιοκτησία" ή ΄'κύρια κατοικία".....

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

 

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει τύχει σε περίπτωση άδειας οδοντιατρείου, να έχουν χωριστεί όλοι οι χώροι με γυψοσανίδα.

Τι γίνεται με την άδεια ακτινολογικού και την γυψοσανίδα; Υπάρχει θέμα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ρωτησα στην πολεοδομια αν απαιτειται τακτοποιηση σε οδοντιαρειο που εγει γινει σε διαμερισμα σε περιοχη γενικης κατοικιας

Η απαντηση ηταν:Εφοσον δεν υπαρχει και η κατοικια του γιατρου  μαζι απαιτειται....

Γιατι δεν με πειθει η απάντηση;;;

Link to comment
Share on other sites

εγω γιατι θυμαμαι οτι σε κτιρια κατοικιας επιτρεπεται η εγκατασταση ιατρειων χωρις αλλαγη χρησης?

 

Ψαξτο στον Κτιριοδομικο....το αναφερει καπου στις εξαιρεσεις...

Link to comment
Share on other sites

To εχω ψαξει απιστευτα.Οντως στον ΓΟΚ 85 το αναφερει οπως το λες, αλλα απο τοτε βγηκαν εγκυκλιοι που αναφερονται σε αποφασεις του ΣΤΕ (θα τις βρεις σε παραπανω αναφορες στη ζηζητηση) που επιτρεπουν τη χρηση ΑΝ το διαμέρισμα εχει ενοικο τον γιατρο.....

Τωρα με τις βεβαιωσεις δεν ειναι τοσο απλο το θεμα...

 

 

http://www.isli.gr/isli/docs/egkatastasi_iatreiwn.pdf

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Η περίπτωση που αναφέρεις Ιωάννα είναι χαρακτηριστική της χαοτικής κατάστασης που επικρατεί ακόμα στη νομοθεσία και της γραφειοκρατίας.
Γιατί να τακτοποιήσει κάποιος υπόθεση που λύνεται με απλή ενημέρωση φακέλου?
Δεν έχεις αλλαγή ούτε στα φορτία, ούτε στο διαγρ. δόμησης.
Ακόμα και η ενημέρωση φακέλου κατά τη γνώμη μου αν δεν υπάρχουν τροποποιήσεις σε μελέτες θα έπρεπε να μην απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

.Δεν μπορεις να κανεις ενημέρωση φακέλου οταν απο κατοικια εκανες γραφειο...Αυτο τροποποιει τις μελέτες και απαιτει αδεια αλλαγης χρήσης...Με τον 4178 αρκει ενα 500αρικο γιατι παει με αναλυτικό..Η αλήθεια ειναι ομως οτι δεν με εχουν πεισει...Η κατασταση ειναι χαοτικη οπως λες και ο καθένας λεει τη δυσμενεστερη εκδοχη για να ναι καλυμενος!

Link to comment
Share on other sites

Δεν απαιτείται άδεια αλλαγής χρήσης. Διάβασε το άρθρο 4 και την παρ. 2 του άρθρου 5 του ΝΟΚ.

 

Άδεια αλλαγής χρήσης απαιτείται πλέον μόνο στις εξής 3 περιπτώσεις:

1. Αλλαγή των στοιχείων του δ.δ. (προς το δυσμενέστερο)

2. Μεγαλύτερα φορτία ή αλλαγή στη στατική μελέτη και

3. Αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελέυσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση οτι για τα γραφεια απαιτούνται παραπάνω θεσεις σταθμευσης, οι κλιμακες πρεπει να χουν πλατύσκαλα και απαιτούνται καποιες αλλες λεπτομέρειες στα μηχανολογικα που μου διαφευγουν τωρα.Το ερώτημα μου ειναι, ακομη κι αν απαιτειται μονο ενημερωση οπως λες, αν σημερα θα δινες βεβαιωση για αγοροπωλησια.

Edited by ioannat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.