Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


Recommended Posts

Aυτό σημαίνει ότι η βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης για να την υπογράψουμε θα ζητάμε τελευταίο Ε1 του ιατρού το οποίο να αναγράφει ως μόνιμη κατοικία του το χώρο ή τμήμα χώρου που προορίζεται για ιατρείο;

 

και με την προηγούμενη κατηγοριοποίηση χρήσεων ίσχυε η προυπόθεση το ιατρείο να είναι εντός της κατοικίας όπως φαίνεται και στο έγγραφο που επισυνάπτω.

 

 

IATΡΕΙΑ ΣΕ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.docx

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

συναδερφοι εχω το εξης θεμα.παταρι εχει τακτοποιηθει σε γραφειο.απαοτελειται απο δυο χωρους .ο ενας εχει υψος καθαρο 2.40 μ λαι ο αλλος  επιδη εχει οροφη με πλακα zollner εχει υψος 2.20 μ με ενθετα εγκιβωτισμενα φωτιστικα σε καποιες θεσεις του φελιζολ.εσεις θα δινατε βεβαιωση κυριας χρησης για ιατρειο?

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το 'ψαχνω ' χρονια το θεμα και ακρη δεν βρισκω , οσον αφορα το αρχειο που επισυναπτεις αναφερεται σε "αμιγη" κατοικια.Εκει που υπογραμιζεις με κοκκινο γραφει τι λεξη "ενοικος" που κανενας μεχρι σημερα δεν μου εχει απαντησει υπευθυνα τι σημαινει..Κατα τη γνωμη μου μπορει να ειναι κι αυτος που νοικιαζει το χωρο , οχι μονο αυτος που κοιμαται εκει...

Επισης ο κτιριοδομικος ειναι νομος και το εγγραφο που επισυναπτεις εχει την υπογραφη καποιου κυριου Λουλουρδα ο οποιος στην παραγραφο 3 μας εκθετει την αποψη του για το τι θελει να πει ο κτιριοδομικος!!!!!!!!!

Δεν εχω διαθεση να ειμαι ερριστικη Pavlow33 αλλα εχω ταλαιπωρηθει αφανταστα με μια τετοια υποθεση απο το 2007 αλλα κανεις απο τους υπευθυνους δεν παιρνει θεση!!

 

Απο τη ΔΟΚΚ περσυ μου ειπαν οτι "ο κτιριοδομικος ειναι σαφης, πηγαινε στο υπεκα να βρεις αυτον που υπεγραψε το εγγραφο να σου πει τι εννοει....."

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Καμία παρεξήγηση. 

Όλοι ψάχνουμε να ερμηνεύσουμε τι εννοούν;

Τελικά έχεις καταλήξει κάπου μετά την έρευνα που έκανες; 

Link to comment
Share on other sites

Ειχα καταληξει ακριβως σ αυτο που λεει ο συναδερφος Αρμενοπουλος στο 349, ΑΛΛΑ κανενας επισημος δεν το επιβεβαιωνε...Ολοι ελεγαν οτι πρεπει να ναι κατοικια του γιατρου χωρις ομως να μου το τεκμηριωνουν με νομολογια...και χωρις να μου λενε τι σημαινει "ενοικος"..

Πιστευω απο το 2010 και μετα ειναι ξεκαθαρο οτι πρεπει να ναι μονικη κατοικια γιατρου που πιστοποιειται οπως λες με το Ε1, αλλα για τα προγενεστερα παμε με τον κτιοδομικο χωρις πολλα πολλα.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βεβαιώνεις πως ο χώρος είναι κύριας χρήσης κατοικίας (και όχι ιατρείο) και πως επιτρέπεται σύμφωνα με τις πιο πάνω διατάξεις,  (απόφαση ΣΤΕ κλπ) η εγκατάσταση χρήσης  ιατρείου με την επιφύλαξη των άνω διατάξεων κλπ (Άλλωστε σύμφωνα με την προαναφερόμενη απόφαση δεν αλλοιώνεται η κύρια χρήση του χώρου ως κατοικίας).

 

Δεν είσαι υποχρεωμένος να ζητήσεις Ε1 για να το βεβαιώσεις αυτό (Δεν βεβαιώνεις άλλωστε πως ο συγκεκριμένος χώρος είναι η κύρια κατοικία του ενδιαφερόμενου, ούτε εάν τηρούνται στην συγκεκριμένη περίπτωση οι όροι των αποφάσεων, ποιός ή πόσοι διαμένουν κλπ).

 

Αυτήν δεν είναι δουλειά μηχανικού.

 

Αυτήν την έρευνα οφείλουν να την κάνουν οι φορείς που αδειοδοτούνε.

Edited by jja
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

συναδερφοι εχω το εξης θεμα.παταρι εχει τακτοποιηθει σε γραφειο.αποτελειται απο δυο χωρους .ο ενας εχει υψος καθαρο 2.40 μ λαι ο αλλος  επειδη εχει οροφη με πλακα zollner εχει υψος 2.20 μ με ενθετα εγκιβωτισμενα φωτιστικα σε καποιες θεσεις του φελιζολ εσεις θα δινατε βεβαιωση κυριας χρησης για ιατρειο?

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ όπως έχω καταλάβει από την πρόσφατη έρευνα που έκανα :

1. με το ΠΔ του 87 για τις χρήσεις γης επιτρεπόταν, όπως έχουν σημειώσει ήδη συνάδελφοι.

2. Μετά μεσολάβησε μια απόφαση του ΣτΕ, και ένα έγγραφο της ΔΟΚΚ του 2008 (το ξαναανεβασζω), που έθεσε -βάσει της αποφασης του ΣτΕ- το θέμα ΕΝΟΙΚΩΝ. Όμως από πουθενά δεν προκύπτει ότι ενοικος σημαινει κυρια κατοικία.  δε το έχω βρει εγω δηλαδη.

3. εγώ για να ειμαι σιγουρος έκανα ερωτημα στην πολεοδομια ΘΕΣΝΙΚΗΣ, για θεση που ειναι σε ΓΠΣ, και μου απαντησαν οτι -προσοχη βασει του συγκεκριμενου ΓΠΣ- επιτρεπεται (χωρις περιορισμο περι κατοικιων κλπ).

4. Στον 4269 που ανεφερε πανω ο armenopoulos τι γραφει δεν εχω γνωση.

 

ΥΓ Martha κατ εμε χωρος με 2,20 δεν πληροι προδιαγραφες χωρου Κ.Χ. ειναι πολυ ξεκαθαρο απο κτιριοδομικο. τωρα αν εσυ ερμηνευσεις τα περι "αποστασης 2,00μ κατω απο δοκαρια κλπ" οτι μπορουν να εχουν ισχυ σε ολοκληρη zollner, αυτο ειναι δικο σου θεμα, αλλα καπως τραβηγμενο.

ΕΓΓΡ ΔΟΚΚ 2008 ΙΑΤΡ-ΑΜΙΓΗΣ.pdf

Edited by sarcs
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα,

 

θα ηθελα κι εγω να ρωτησω κατι οσον αφορα την κατοψη που απαιτειται για την αδεια Ιατρειου.

Η κατοψη πρεπει να επανασχεδιαστει η μπορει να ειναι ενα απλο φωτοαντιγραφο της Οικοδομικης Αδειας με σημειωμενα επανω τα απαραιτητα (εμβαδα δωματιων, χρηση κ.λ.π.).

Παντα ρωταω για Ιατρειο εντος Αθηνων γιατι πιθανοτατα να διαφερουν οι απαιτησεις απο περιοχη σε περιοχη αναλογα με τον Ιατρικο της συλλογο.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.