Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Καλημέρα.

Ήθελα να ρωτήσω αν τελικά χρειάζεται βεβαίωση κύριας χρήσης για άδεια Ιατρείου. Με ενδιαφέρει συγκεκριμένα για τον δήμο Πειραιά.

Επίσης να ρωτήσω σχετικά με την βεβαίωση μηχανικού ότι πληρούνται οι τεχν. Προδιαγραφές του παραρτήματος Β του Π.Δ. 84/2001.

Στο συγκεκριμένο παράρτημα έχει εξοπλισμό για οδοντιατρείο και για μια σειρά Εργαστηρίων. Για ένα Ιατρείο τύπου Παθολογικό η γυναικολογικό τι εφαρμόζουμε;

Ευχαριστώ.

Τιποτα κανείς;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφερω το θεμα γιατι μου ετυχε μια περιπτωση αλλαγης χρησης απο κατοικια σε μικροβιολογικό εργαστηριο.

Η ερωτηση μου ειναι απλη και συγκεκριμενη : Προκειται για κατοικια με αδεια του 64, στην οποια υπαρχουν παραβασεις στον φεροντα οργανισμο και το σπιτι εχει κατασκευαστει μεγαλυτερο απ οτι φαινεται στα σχεδια, ''τρωγοντας'' και απο το διπλα οικοπεδο που ειναι του ιδιου ιδιοκτητη.

Εσεις στην θεση μου τι θα κανατε? Θα το προχωρουσατε ή οχι? Οι κινδυνοι και τα ρισκα φανταζομαι ειναι γνωστα σε ολους μας, απλα θα θελα την γνωμη σας....

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε salpigoal εγώ δε θα σου πω αν πρέπει να αναλάβεις την υπόθεση ή όχι. Απλά πιστέυω πως ακόμα και αν κάποιος έχει διάθεση και θέληση να ασχοληθεί δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό να ξεπεράσει τα εμπόδια που θα προκύψουν στην πορέια καθώς θα πρέπει να απευθυνθείς και σε υπηρεσίες προκειμένου να προχωρήσεις. Και αυτό στο λέω βασιζόμενη στο ότι στη δική μου περιοχή πραγματοποιούνται αυτοψίες. Οι διαφορές στο φέροντα οργανισμό μεταξυ άδειας και υφιστάμενης κατάστασης αλλά και η καταπάτηση όμορου οικοπέδου ακόμα και αν είναι του ίδιου ιδιοκτήτη όπως και να το κάνουμε είναι αυθαιρεσίες...;) Δε θα χαρακτήριζα τόσο ρίσκο για σένα απλά δε ξέρω κατά πόσο θα μπορέσεις να βγάλεις άκρη μέχρι τέλους

Link to comment
Share on other sites

Μα μονο η πολεοδομια μπλεκεται ρε παιδια οσον αφορα το κτιριο....

 

Αν παρεις την Β.Κ.Χ απο πολεοδομια θεωρητικη εισαι ok....ετσι δεν ειναι?

 

Γνωριζω οτι προβλεπονται ελεγχοι τοσο απο μηχανικους της Νομαρχιας οσο και απο κλιμακια που ελεγχουν τον εξοπλισμο του εργαστηριου, αλλα η πελατισσα μ εχει διαβεβαιωσει οτι τετοιες αυτοψιες δεν γινονται, ποσο μαλλον στις μερες μας, που οι Νομαρχιες εχουν και ελλειψη προσωπικου.

 

Το τραγελαφικο της υποθεσης, ειναι οτι μιλαμε για εργαστηριο που λειτουργει ηδη εδω και 20 χρονια.....εχοντας παρει αδεια προφανως με παλιοτερο καθεστως...(δεν γνωριζω απλα υποθεση κανω) και απλα ενα ωραιο πρωινο της πηραν απ την Νομαρχια και της ειπαν οτι πρεπει να ανανεωσει την αδεια της και πλεον πρεπει να το κανει βασει του Π.Δ 84/2001.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ συναδελφε αλλά για να πάρεις κύρια χρήση καταθέτεις σχέδια αδείας και υφιστάμενης κατάστασης(αποτύπωσης). Εκεί τι θα κάνεις? Θα υπογράψεις ενώ δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα? Βέβαια σου ξαναλέω πως εγώ βασίζομαι στο ότι στη δική μου περιοχή ακόμα και τώρα που δεν έχουν υπαλλήλους, αυτοψίες για κύρια χρήση κάνουν..Εκτός και αν...λόγω του ότι θες ανανέωση άδειας λειτουργίας δεν σου ζητούν ξανά Β.Χ.Κ.Χ

Link to comment
Share on other sites

Το τραγελαφικο της υποθεσης, ειναι οτι μιλαμε για εργαστηριο που λειτουργει ηδη εδω και 20 χρονια.....εχοντας παρει αδεια προφανως με παλιοτερο καθεστως...(δεν γνωριζω απλα υποθεση κανω) και απλα ενα ωραιο πρωινο της πηραν απ την Νομαρχια και της ειπαν οτι πρεπει να ανανεωσει την αδεια της και πλεον πρεπει να το κανει βασει του Π.Δ 84/2001.

και πολύ καλά του έκαναν όπως αποδεικνύεται!

----

πολύ το συζητήσαμε ειναι μεγαλο ρισκό κινδυνευεις να χάσεις την άδειά σου

 

 

άμα δε βρεθεί καλοθελητής να του κάνει καταγγελία ο ιδιοκτήτης θα σου ζητά και αποζήμίωση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπέρα παιδιά, νέος κ εγώ,

στην περίπτωση που το ιατρείο βρίσκεται σε πολυκατοικία η κάτοψη πρέπει να αποτυπώνει μόνο το διαμέρισμα που προβλέπεται να γίνει ιατρέιο ή ολόκληρο τον όροφο και μετά γράφουμε ότι το τάδε διαμέρισμα κλπ κλπ, γτ κάπου μπερδεύτηκα με ένα προηγούμενο post.

ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.