Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


terry

Recommended Posts

Καλό είναι να αποτυπώνεται ολόκληρηη περίμετρος του ορόφου με το κλιμακοστάσιο, ανελκυστήρα, τους διαδρόμους και απλώς η θέση και η περίμετρος των υπολοίπων διαμερισμάτων (χωρίς εσωτερικές διαρρυθμίσεις).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συνάδελφοι,

 

έχω ερώτημα για ιατρείο:η γιατρός πρώτα έβαλε γυψοσανίδες και μετά με φώναξε για αποτύπωση κλπ.Δυστυχώς ο χώρος αναμονής της δεν έχει άμεσο φωτισμό και αερισμό και η μια του διάσταση είναι κατάτι μικρότερη από την ελάχιστη στα τετραγωνικά ωστόσο δεν έχει πρόβλημα. Από την άλλη ενώ είναι μια γιατρός άρα δε μιλάμε για συστέγαση έχει διαμορφώσει δύο χώρους ιατρείων(δε γνωρίζω τους λόγους).

Αντί να την υποχρεώνω να μετακινήσει και να ανοίξει μέρος της γυψοσανίδας, έτσι ώστε να αποκτά σωστές διαστάσεις και έμμεσο φωτισμό και αερισμό σκέφτομαι να την υποχρεώσω να χρησιμοποιήσει το 2ο ιατρείο για χώρο αναμονής...Στο σενάριο αυτό θα έχει ένα ιατρείο και δίπλα την άιθουσα αναμονής που συνδέονται μεταξύ τους με το χωλ της εισόδου είμαι οk;

Αν αυτή στο μέλλον ξαναφτιάξει δύο χώρους για εξεταστήριο εγώ πως μπορεί να έχω πρόβλημα;Λογικά είμαι εντάξει γιατί αυτή μόνη της άλλαξε τη χρήση των χώρων και έβαλε για χώρο αναμονής το χωλ της εισόδου που δε διαθέτει ούτε έμμεσο(βάσει προδιαγραφών)στην παρούσα φάση φωτισμό και αερισμό...έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για ιατρείο, ζητήθηκε Βεβαίωση Κύριας Χρήσης. Το (μέλλον) ιατρείο αποτελείται από 47τ.μ. χώρο γραφείων και 24τ.μ. ημιυπαιθρίους χώρους, που έχουν τακτοποιηθεί.

Η Β.Κ.Χ. που θα δώσει η Πολεοδομία, θα αφορά τα 47τ.μ. ή το όλον, μαζί με τους Η_Χ;

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Ο Η_Χ έχει τακτοποιηθεί, και θα χρησιμοποιηθεί κανονικά ως ιατρείο. Άρα θα δοθεί και για αυτόν βεβαίωση κύριας χρήσης;

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως, αλλά αν θες μπορείς να αναφέρεις κάπου την τακτοποίηση για να μην αντιδράσει ο υπάλληλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, πήγα στην Πολεοδομία να πάρω βεβαίωση κύριας χρήσης για ιατρείο... Είπα δεν θα είναι τίποτα... ένα απλό χαρτί...Διαπίστωσα όμως ότι χρειάζεται ολόκληρος φάκελος! Ακούστε δικαιολογητικά:

  1. Αίτηση Ιδιοκτήτη
  2. Στέλεχος αδείας
  3. Αρχιτεκτονική κάτοψη ορόφου που είναι το ιατρείο, από τον φάκελο της αδείας.
  4. Σχέδιο τομής, από τον φάκελο αδείας.
  5. Τοπογραφικό, από φάκελο αδείας, εις διπλούν.
  6. Βεβαίωση χρήσεων γης.
  7. Υπεύθυνη δήλωση ιδιοκτήτη ότι δεν έχει αυθαίρετες κατασκευές.
  8. Τεχνική έκθεση περιγραφής κτιρίου ως προς την χρήση του.
  9. Δήλωση αντοχής, ως προς τη συνάθροιση κοινού.

Τ' ειν' αυτά τα πράματα ρε; Τι γραφειοκρατία είναι αυτή;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ευτυχώς που δεν σου είπαν και για αυτοψία δε λες.Τυχερός είσαι!!

Manolisgon, α-π-ί-σ-τ-ε-υ-τ-ο!

Πήγα όλα τα παραπάνω δικαιολογητικά, και μού ζήτησαν επιπλέον:

  1. Να γίνει υποχρεωτικά αυτοψία από υπάλληλο της Πολεοδομίας.
  2. Να εκδοθεί νέα άδεια, με νέα μελέτη παθητικής πυροπροστασίας, επειδή έχουν κλειστεί οι ημιυπαίθριοι!

( :shock: :shock: :shock: , που λέει και ο AlexisPap...)

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.