Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


terry

Recommended Posts

καλησπερα συναδελφοι,

 

τι θα πρεπει να αναγραφει επανω η κατοψη οσον αφορα τους χωρους κυριας χρήσης;

 

χρειαζεται να αναγραφει κατι αλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Θέλω να βγάλω μια αδεια για ιατρείο.Το ιατρειο θα στεγαστεί σε δύο καταστήματα (το ένα δίπλα στο άλλο)

Το ένα κατάστημα θα γίνει χώρος αναμονής και τουαλέτες και το άλλο κατάστημα το εξεταστήριο.

Απλά θα κάνω την κάτοψη και θα το δείξω σαν ένα χώρο δηλαδή ότι είναι ένα κατάστημα ή πρέπει να κινηθώ διαφορετικά?

Ήδη υπάρχει μια εσωτερική πόρτα που συνδέει τα δύο καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

μηπως γνωριζεται για ιδιωτικα ιατρεια ο χωρος αναμονης ο χωρος εξετασης και το w.c. θα πρεπει να εχουν ολοι φυσικο φωτισμο και αερισμο, αμεσο? γιατι εχω μπερδευτει αρκετα διαβαζοντας τον κτιριοδομικο.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

μηπως γνωριζεται για ιδιωτικα ιατρεια ο χωρος αναμονης ο χωρος εξετασης και το w.c. θα πρεπει να εχουν ολοι φυσικο φωτισμο και αερισμο, αμεσο? γιατι εχω μπερδευτει αρκετα διαβαζοντας τον κτιριοδομικο.

ευχαριστω

 

πρεπει να εχουν αμεσο φωτισμο και αμεσο αερισμο...

Link to comment
Share on other sites

Έπειτα απο επικοινωνία του πελάτη μου με τον ιατρικο σύλλογο για ανανεωση της αδειας ιατρειου, ζητηθηκαν:

Διάγραμμα κάτοψης εις διπλούν του διατίθέμενου χώρου κλιμακας 1/50 με τις διαστάσεις του χώρου και την επεξηγηση τοθ προορισμού τους θεωρημένο απο μηχανικό ο οποίος θα βεβαιώνει πάνω στην κάτοψη:

- οτι ο χρησιμοποιούμενος χώρος είναι κυριας χρήσης,

- πιστοποιεί οτι πληρούνται οι τεχνικές προδιαγραφές οπως αυτές ορίζονται στο παραρτημα Α του Π.Δ 84/2001 και οτι το ιατρείο λειτουργεί μεσα στο ιδιο κτηριο και σε χώρους αποκλειστικής χρήσης.

- πιστοποιεί οτι δεν απαγορευεται απο τις πολεοδομικες διατάξεις η χωροθετηση της συγκεκριμενης χρησης στον προβλεπομενο χώρο.

 

Αν δεν βρισκετε το παραρτημα Α του Π.Δ. 84/2001 p.m. να το ανεβασω

 

Φιλικα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σας ευχαριστώ για την ανταποκρισή σας. το πιο δύσκολο είναι να τύχει τα wc να έχει αμεσο φωτισμο και αερισμό. Αλλά αφού αφορά τους επισκέπτες-ασθενεις πρέπει να πληρούν αυτές τις προυποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πού αναγράφει πως τα wc θέλουν άμμεσο φωτισμό - αερισμό;

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πιο περίπλοκο. Θέλω να βγάλω άδεια ίδρυσης και λειτουργίας κυτταρολογικού εργαστηρίου (διαγνωστικό έντρο) σε περιοχή αμιγούς κατοικίας. Στην οικ. άδεια φαίνεται ορθώς ο μισός όροφος «κατοικία» και ο μισός «ιατρείο», ενώ συνδέονται με μία πόρτα. Σύμφωνα με τη βεβαίωση που καλούμαι να υπογράψω πρέπει να αναφέρω πως ΄...οι χρησιμοποιούμενοι χώροι είναι κύριας χρήσης και πληρούνται οι τεχνικές προδιαγραφές, όπως αυτές ορίζονται στο παράρτημα Α του Π.Δ.84/2001 καθώς και ότι οι φορείς λειτουργούν υποχρεωτικά μέσα στο ίδιο κτίριο ή σε συνεχόμενα κτίρια και σε χώρους αποκλειστικής χρήσης..΄΄ Επίσης σύμφωνα στην εγκύκλιο δεν αναφέρεται στα διαγνωστικά κέντρα. Τη δίνω τη βεβαίωση; Θα περάσω μετά από την επιτροπή; Θα μου δώσει διαβιβαστικό για ενεργητική πυροπροστασία η Πολεοδομία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κάποιος αν με το νέο νόμο περί άδειας ή βεβαίωσης λειτουργίας ιατρείου του 2012, απαιτείται από όλους του γιατρούς να εκδόσουν ή να ανανεώσουν τις άδειες τους?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα,

 

Θέλω λίγο την βοήθεια σας στο εξής θέμα:

 

Φίλος βιοχημικός έχει εδώ και 20 χρόνια μαζί με γιατρό ένα μικροβιολογικό και μου ζήτησαν βοήθεια στην ανανέωση της άδειας του εργαστηρίου.

Δεν έχω ασχοληθεί ξανά με αδειοδοτήσεις και έχω μπερδευτει σχετικά με το ποιο διάταγμα πρέπει να ακολουθήσω. Στο ΠΔ 84/2001 είναι ξεκάθαρος ο διαχωρισμός μεταξύ ιατρείου και μικροβιολογικού σχετικά με το ποιος δίνει την άδεια λειτουργίας (Ιατρικός Σύλλογος & Νομαρχία).

Στο ΦΕΚ 713 // 13-03-2012 (στον νόμο Λοβέρδου) δεν αναφέρει πουθενά την Νομαρχία ούτε κάνει διαχωρισμό ανάμεσα στα μικροβιολογικά & στα ιατρεία. Επίσης δεν χρείαζεται μελέτη από ηλεκτρολόγο μηχανικό και ο χρόνος έκδοσης της άδειας από 4 μήνες(μιλάω μόνο για τα μικροβιολογικά που χρειαζόντουσαν άδεια ίδρυσης και άδεια λειτουργίας) θέλει 1 μήνα για να εκδοθεί.

 

Είμαι κάπου λάθος??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.