Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


terry

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο παρακάτω:

 

Εγγρ-80994/16-3-00 (ΔΟΚΚ)

Χρήση χώρων κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος

συμβατού προς την κύρια χρήση του κτιρίου

Σε απάντηση της αίτησής σας, σας γνωρίζουμε ότι σύμφωνα με το Αρθ-1 παρ.β εδαφ.1 του ΠΔ/23-2-87 (ΦΕΚ-166/Δ/87) κατ' εξαίρεση επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται χώροι κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος συμβατού προς την κύρια χρήση του κτιρίου (ιατρεία, δικηγορικά γραφεία κλπ). (Στον όρο ιατρεία συμπεριλαμβάνονται και τα οδοντιατρεία).

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και γιά μηχανικούς και λογιστές , ισχύει αυτό , αλλά όχι πλέον γιά οδοντιατρεία , γιατί έχουν απόβλητα . Μόνο αν είναι σε περιοχή Γ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι. Θα ήθελα να ρωτήσω δύο πράγματα, αν γνωρίζετε:

  1. Οι απαιτήσεις ελαχίστων εμβαδών εξεταστηρίων κλπ., αναφέρονται σε "καθαρά" εμβαδά αφαιρουμένων εντοιχιζόμενων ντουλαπιών; Π.χ. αν ένα δωμάτιο είναι 11 τ.μ., αλλά αφαιρώντας την ντουλάπα είναι 9,5 τ.μ., δηλαδή μικρότερο από το απαιτούμενο των 10 τ.μ., υπάρχει πρόβλημα;
  2. Αν εντός του ιατρείου υπάρχει βαθμίδα, υπάρχει πρόβλημα; Αναφέρομαι σε περίπτωση που μόλις μπει κάποιος από την εξώπορτα στο διαμέρισμα υπάρχει ένα μικρό πλατύσκαλο-"χολ" και μετά κατεβαίνει δύο ρίχτια για να περάσει στο επίπεδο του χώρου αναμονής.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ stavrosa.

Ως προς το πρώτο, μπορώ να συμβουλέψω τον γιατρό να αποξηλώσει την εντοιχισμένη ντουλάπα, ώστε το εμβαδόν να είναι εντός των προδιαγραφών.

Ως προς το δεύτερο όμως, τι μπορούμε να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

δεν είμαι ενημερωμένος για τη διάταξη που απαγορεύει την κάλυψη υψομετρικής διαφοράς με σκαλια για πρόσβαση στην αίθουσα αναμονής, αλλά τεχνικά δεν θα μπορούσε να κατασκευαστει μια μικρή ράμπα πχ μεταλλικη και να καλύψει αυτή τη διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

1. ναι

2. ναι

 

δεν είμαι ενημερωμένος για τη διάταξη που απαγορεύει την κάλυψη υψομετρικής διαφοράς με σκαλια

stavrosa, επειδή κι εγώ διάβασα το Π.Δ. 84/2001 και δεν βρήκα κάτι σχετικό, μήπως ξέρεις κάποια άλλη διάταξη / εγκύκλιο που το γράφει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω κάποια διάταξη. στην Δνση Υγειας εδώ σε πρόσφατη άδεια που έβγαλα μου ζήτησαν απρόσκοπτη κινηση για αμεα τουλάχιστον απο είσοδο ως χώρο εξεταστηριου.

το πρόβλημα μου το δημιούργησαν κατά την αυτοψία....λύθηκε με μεταλλική ράμπα...

 

και επειδή εδώ είναι Ελλάδα...το λύσαμε έτσι....

για το καθαρό εμβαδόν...πολυ καλή η λύση σου...αλλά αν δεν την βγάλει....υπάρχει η πιθανότητα να μην βγάλουν μεζούρα και να μην έχεις θέμα...αλλά το μέγεθος έιναι καθαρά min max τ.μ.

Edited by stavrosa
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

stavrosa σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση (+1)! Φαίνεται λογικό το αίτημά τους για ΑμΕΑ... Πιθανόν να υπάρχει κάποια διάταξη συμπληρωματική του Π.Δ.... Θα ψάξω λίγο να δω...

 

Θα ψάξω λίγο να δω...

Βρήκα αυτό . Δεν ξέρω τι ισχύ έχει... Κάπου γράφει:

"...61.Η(1) Ο παρών νόμος εφαρμόζεται στις πιο κάτω περιπτώσεις:

.......

στ) Σε κλινικές, ιατρεία και θεραπευτικά ή άλλα διαγνωστικά κέντρα..."

 

και παρακάτω:

 

"...Όπου υπάρχουν κλιμακοστάσια ή πέραν των δύο σκαλιών τοποθετούνται διπλοί χειρολισθήρες, σε απόσταση ενός μέτρου μεταξύ τους...

skalia.jpg

Τα παραπάνω τα βρήκα ψάχνοντας λίγο στο διαδίκτυο. Επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω αν έχουν κάποια κανονιστική ισχύ. Ίσως κάποιος συνάδελφος να μάς διαφωτίσει αν ξέρει...

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.