Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


Recommended Posts

Εάν προκύπτει παραπάνω θέση στάθμευσης, τότε υπάρχει θέμα. 

Για τις τροποποιήσεις στα μηχανολογικά μόνο αν υπάρχουν οι παρεμβάσεις που ανέφερα.

Οι παραβάσεις του κτιριοδομικού που αφορούν σε κοινόχρηστα τμήματα του κτηρίου δεν επηρεάζουν τη βεβαίωση για συγκεκριμένη οριζόντια. 

Σε κάθε περίπτωση πάντως το σωστό είναι η βεβαίωση να δοθεί μετά την ενημέρωση φακέλου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δηλαδη ουτε συ θα δινες βεβαιωση σ ενα διαμέρισμα που οταν κανεις αυτοψια το βρισκεις εξ ολοκληρου οδοντιατρειο....

Link to comment
Share on other sites

Δε θα έδινα Ιωάννα. Θα έκανα προηγουμένως ενημέρωση ή θα τακτοποιούσα (αν η ενημέρωση δε γίνεται). 

Καλή επιτυχία πάντως σου εύχομαι, στο να τα εξηγήσεις στον ιδιοκτήτη...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιιιια!!!Αντε τωρα ν αποδείξω οτι δεν ειμαι ελέφαντας σ ενα ιδιοκτητη που μου λεει οτι ο συλογος τους τους επιτρεπει ν ανοιγουν οδοντιατρεια σε διαμερισματα με χρηση κατοικιας.............

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Υπάρχει το ΦΕΚ 166/Δ/6.3.1987 όπου αναφέρει  ότι "επιτρέπονται να χρησιμοποιούνται χώροι κτιρίων κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος συμβατού προς την κύρια χρήση του κτιρίου (ιατρεία, κλπ.)   Πρίν τον κτιριοδομικό,αλλά δεν έχει αναιρεθεί!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μου έτυχε και εμένα Ιατρείο....

 

Από ότι έχω καταλάβει δεν μπλέκουμε καθόλου με πολεοδομίες, άδειες κ.τ.λ. εφόσον δεν πειράζουμε ό,τι λέει το Άρθρο 4 και 5 του ΝΟΚ (φορτία, Διάγραμμα Δόμησης κ.τ.λ.). 

 

Με λίγα λόγια σε ένα διαμέρισμα που θα γίνει ιατρείο και δεν πειράζουμε μηχανολογικά νομίζω ότι δεν χρειάζεται να κάνουμε κάτι. Άντε μία 48ωρη για καμιά εργασία. 

 

Επομένως υπογράφουμε τα σχέδια και όλα καλά ?

Link to comment
Share on other sites

όλα καλά ούτως ή άλλως γιατί από την νομοθεσία δεν ζητείται κάτοψη, ούτε άδεια οικοδομής, θεωρημένη από την πολεοδομία αλλά από τον μηχανικό. δηλ. μια αποτύπωση με τους κύριους χώρους χρήσης εφόσον καλύπτονται οι προδιαγραφές είναι αρκετή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.
ΕΧΩ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΙΑΤΡΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙ ΧΩΡΟ ΣΕ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ (ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΗΔΗ ΠΟΛΛΑ ΙΑΤΡΕΙΑ). Η ΑΔΕΙΑ ΓΡΑΦΕΙ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ. ΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΤΙΚΟ ΤΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΙΑΤΡΕΙΟ. ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΕΓΩ ΚΑΝΩ ΑΠΛΩΣ ΜΙΑ ΑΠΟΤΥΠΩΣΗ (ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΕΙΧΝΩ ΟΤΙ ΠΛΗΡΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ) ΚΑΙ ΔΙΝΩ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΚΥΡΙΑΣ ΧΡΗΣΗΣ??


Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας. Ειμαι νεος συναδερφος και μου ζητηθηκε για πρωτη φορα να βγαλω αρχιτεκτονικα σχεδια για αδεια εναρξης λειτουργιας ιδιωτικου ιατρειου σε υπαρχον διαμερισμα εμβαδου 130 τ.μ. στο κεντρο της Αθηνας.

 

Εχω κανει ολες τις διαδικασιες που χρειαζονται, αλλα προβληματιζομαι για το ποια θα πρεπει να ειναι η αμοιβη μου. Δεν θελω ουτε να πιαστω κοροϊδο, αλλα ουτε να "γδαρω" τον ανθρωπο.

 

Εχετε καμια ιδεα τι αμοιβη θα πρεπει να ζητησω (για τα παραπανω δεδομενα); Μηπως εχει καποιος προσφατη εμπειρια ωστε να μου πει τι αμοιβη ζητησε;

Edited by Nionios1978
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.