Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου


terry

Recommended Posts

καλησπέρα.

 

Μία ερώτηση σχετικά με τον πίνακα μετρικών στοιχείων: η ελάχιστη απόσταση που αναφέρεται σε κάθε χώρο πρέπει να είναι και προς τις δύο κατευθύνσεις?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 444
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

 

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Θέλω να νοικιάσω ένα χώρο που τα τελευταία 15 χρόνια και μέχρι σήμερα λειτουργεί κανονικά ως μικροβιολογικό εργαστήριο με σκοπό να τον χρησιμοποιήσω ως μικροβιολογικό εργαστήριο επίσης. Το πρόβλημα είναι ότι ο εν λόγω χώρος βρίσκεται στον 1ο όροφο κτιρίου και η πρόσβαση σ' αυτόν γίνεται μόνο από σκάλα (και μάλιστα με σφηνοειδή σκαλοπάτια) ενώ δεν υπάρχει καν ανελκυστήρας, με συνέπεια να υπάρχει πρόβλημα με την πρόσβαση ΑΜΕΑ.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει τρόπος να ξεπεραστούν τα εμπόδια (δεδομένου ότι δεν αλλάζω χρήση) και να μπορέσω να πάρω άδεια λειτουργίας?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτι για το παραπάνω θέμα, δηλαδή τί γίνεται με τα ΑΜΕΑ;

 

Στη δική μου περίπτωση ο χώρος επίσης βρίσκεται σε 1 όροφο, με σφηνοειδή σκαλιά, χωρίς ασανσέρ. Επιπρόσθετα, στην οικ. άδεια που εκδόθηκε το 1971 φαίνεται ως κατοικία.

Ο ιατρικός σύλλογος θεσσαλονίκης μου είπε καταρχήν ότι χρειάζεται αλλαγή χρήσης από κατοικία σε ιατρείο. Αυτό αντιλαμβάνομαι ότι γίνεται είτε μέσω οικ. άδειας είτε μέσω ν.4178.

Από το ΥΠΕΚΑ, από το γραφείο μελετών για ΑΜΕΑ συγκεκριμένα, μου είπαν ότι αν το πάω με άδεια, τότε μάλλον θα κολλήσει, καθώς ο ΝΟΚ απαιτεί προσβασιμότητα για ΑΜΕΑ, την οποία δεν έχω.

Μέσω ν.4178/13 ίσως να μπορεί να γίνει η αλλαγή χρήσης, αλλά το θέμα είναι μήπως μετά ο μηχανικός του συλλόγου δεν το δεχτεί.  Βέβαια, η χρήση αυτή προϋπήρχε του ΝΟΚ, και απλά τώρα νομιμοποιείται...

Γνωρίζει κανείς κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Μιλώντας αρχικά με την αρμόδια για τις άδειες στον ιατρικό σύλλογο, μου είπε ότι χρειάζεται αλλαγή χρήσης από κατοικία σε ιατρείο...Στη συνέχεια, επικοινώνησα με τη μηχανικό του ιατρικού συλλόγου θεσσαλονίκης, και προς ενημέρωση άλλων μηχανικών που πιθανόν να αντιμετωπίσουν κάτι παρόμοιο (στη θεσ/νίκη), με ενημέρωσε ότι δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης από κατοικία σε ιατρείο και ούτε θα έχω κάποιο θέμα με τα ΑΜΕΑ ή τα σκαλιά. Γενικά φάνηκε λογική, και μου είπε ότι αφού λειτουργούσε από το 97 ως μικροβιολογικό, μπορεί να συνεχίσει. Έδωσε βάση όμως στις τεχνικές προδιαγραφές των χώρων του ιατρείου, δηλαδή 15,00τμ για εργαστήριο, ή 18,00τμ (+αποστείρωση, πλύση) ή 22,00τμ (+αποστείρωση,πλύση και χώρο λήψη δειγμάτων) κλπ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα και χρόνια πολλά συνάδελφοι,

έχω το ακόλουθο ερώτημα που  προέκυψε μετά την ανάγνωση του συγκεκριμένου θέματος. Η μετατροπή κατοικίας  (οροφο-διαμέρισμα πολυκατοικίας) σε ιατρείο, αν και ρητά ο κανονισμός της πολυκατοικίας το απαγορεύει επιτρέπεται; Ο 4269/14 στο άρθρο 33 παράγραφος 10 συμπεριλαμβάνει αυτή την απαίτηση. Ωστόσο δε βλέπω στα σχόλια των περισσότερων συναδέλφων να το λαμβάνουν υπόψη,  δηλαδή οτι για να λειτουργησεί ενα διαμέρισμα ως ιατρείο πρέπει να μην απαγορεύτεται απο τον κανονισμό αυτής. Το ερωτημά μου είναι δεν πρέπει πρώτα να εξασφαλίζουμε πως εξ'αρχής δεν υπάρχει αυτή η απαγόρευση;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά!

 

Μετά από ανάγνωση όλων των απαντήσεων θέλω να ξεκαθαρίσω (στο μυαλό μου) και να ρωτήσω κάποια πράγματα. 

 

Για χώρο που στην άδεια είναι δηλωμένος ως κατάστημα και λειτουργεί τώρα ως ιατρείο, χρειάζεται να δώσω βεβαίωση Χ.Κ.Χ. για έναν επιπλέον χώρο που θα διαμορφωθεί  ως οδοντιατρείο. 

Το λοιπόν:

 

Σε χώρο που δεν έχει αυθαιρεσίες, δίνουμε εμείς βεβαίωση. Σε χώρο που έχει όμως αυθαιρεσίες, βεβαίωση δίνει η Πολεοδομία?

 

Σε χώρο παταριού, που έχει τακτοποιηθεί με 4178, που όμως δεν πληροί τις προϋποθέσεις Χ.Κ.Χ. (λόγω ύψους), μπορούμε να δώσουμε βεβαίωση?

Edited by joanne
Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία πλέον δεν δινει βεβαιώσεις. ειναι καθαρα ευθύνη μας οι βεβαιωσεις.

οσο για το πατάρι...νομίζω οτι έχεις απαντήσεις ήδη...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

για τον αερισμό μικροβιολογικου ιατρείου δεν υπαρχουν ανιγματα στο χωρο του εργαστηρίου οπότε χρειάζεται έμμεσος αερισμός .. οι πορτες ειναι αρκετες ή απαιτητε καποια αλλη λυση ; 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, συνάδελφοι!

 

Έχω περίπτωση άδειας οδοντιατρείου το οποίο προϋπήρχε και έχει μεταφερθεί σε άλλη τοποθεσία. Ο οδοντίατρος όταν άλλαξε την έδρα δεν προέβη σε κάποια αλλαγή πχ. ενημέρωση οδοντιατρικού συλλόγου, έκδοση άδειας λειτουργίας ή κάτι αντίστοιχο. Το οδοντιατρείο μεταφέρθηκε σε οικοδομικό τετράγωνο το οποίο κατά τη χρονολογία που πραγματοποιήθηκε η μεταφορά χαρακτηριζόταν ως περιοχή Γενικής Κατοικίας, οπότε και επιτρεπόταν η χωροθέτηση οδοντιατρείου στην περιοχή. Σε επόμενο χρόνο όμως οι χρήσεις γης άλλαξαν και η περιοχή χαρακτηρίστηκε ως περιοχή Τουρισμού - Αναψυχής στην οποία δεν προβλέπεται το οδοντιατρείο ως επιτρεπόμενη χρήση (θεωρώντας το οδοντιατρείο ως χώρο γραφείων). Με αυτά τα δεδομένα υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να δώσω βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης; Υπάρχει κάποιος τρόπος να μπορέσω να χρησιμοποιήσω κάποιο αποδεικτικό (πχ μισθωτήριο) έτσι ώστε να ισχυριστώ πως η χρήση αυτή προϋπάρχει της αλλάγης των επιτρεπόμενων χρήσεων για αυτό το οικοδομικό τετράγωνο ή έστω κάποιο άλλο "παράθυρο" έτσι ώστε να χορηγηθεί η βεβαίωση; Γενικότερα υπάρχει κάποιο καθεστώς εξαιρέσεων το οποίο θα μπορούσα να εκμεταλλευθώ;

 

Είμαι νέα μηχανικός και δεν έχω καταφέρει να βγάλω άκρη μέχρι στιγμής από όποιον συνάδελφο και αν ρώτησα δεν μπόρεσε να με βοηθήσει μέχρι στιγμής.

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.