Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
terry

Άδεια λειτουργίας και προδιαγραφές ιατρείου - οδοντιατρείου

Recommended Posts

"Διάγραμμα κάτοψης του διατιθεμένου χώρου κλίμακας 1/50, σε δύο αντίγραφα με τις διαστάσεις των χώρων και την επεξήγηση του προορισμού τους, θεωρημένο από διπλωματούχο πολιτικό μηχανικό, ή αρχιτέκτονα, ο οποίος βεβαιώνει ότι οι χρησιμοποιούμενοι χώροι είναι κύριας χρήσης, ότι πληρούνται οι τεχνικές προδιαγραφές, όπως αυτές ορίζονται στο παράρτημα Α του Π.Δ. 84/2001 καθώς και του Κτιριοδομικού Κανονισμού όπως αυτά έχουν τροποποιηθεί και ισχύουν σήμερα (ΧΚΧ, ή ΧΚΧ*, ή XX**, όπως απαιτείται από το παράρτημα Α) καθώς και ότι οι φορείς λειτουργούν υποχρεωτικά μέσα στο ίδιο κτίριο ή σε συνεχόμενα κτίρια και σε χώρους αποκλειστικής χρήσης."

 

Συνάδερφοι μία απορία σχετικά με το τελευταίο κομμάτι. Πρέπει αυτό να γράφεται ακόμα και όταν πρόκειται για ένα ιατρείο σε ένα κ μοναδικό χώρο? Δεν εννοείται? Επίσης τι ακριβώς εννοεί με το χώρους αποκλειστικής χρήσης?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η απαίτηση αυτή τίθεται από την παρ.2δ του άρθρου 14 του ΠΔ-84/01. Η διάταξη περιλαμβάνει το διαζευκτικό "ή", κατά συνέπεια θα βεβαιώσεις είτε ότι "ο φορέας λειτουργεί μέσα στο ίδιο κτίριο και σε χώρους αποκλειστικής χρήσης", είτε ότι "ο φορέας λειτουργεί μέσα σε συνεχόμενα κτίρια και σε χώρους αποκλειστικής χρήσης" κατά περίπτωση.

Η έννοια της "αποκλειστικής χρήσης" των χώρων που χρησιμοποιεί ο φορέας είναι ότι σε αυτούς δεν περιλαμβάνονται χώροι άλλης χρήσης άσχετης με την δραστηριότητα του φορέα (πχ συστέγαση με ινστιτούτο αισθητικής που απαγορεύεται), με εξαίρεση χώρους κατοικίας του ιατρού (η οποία επιτρέπεται).

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ένα μαγαζί το οποίο δεν είναι στο ύψος του δρόμου,(κάτι σαν ημιυπόγειο) αλλά πρέπει να κατέβεις 2 σκαλιά για να εισέλθεις.Μπορώ να το χρησιμοποιήσω για ιατρείο?Πληρεί όλες τις άλλες προυποθέσεις. Υπάρχει πουθενα κάτι που να απαγορεύει την χρήση του ως ιατρείου? Ευχαριστώ

Share this post


Link to post
Share on other sites

καλησπέρα, στο Ν.4269/14 (ΦΕΚ 142Α/14 - συνημμένος) στο Άρθρο 33 Παρ.10 αναφέρεται ότι:

 

"Κατ΄εξαίρεση επιτρέπεται να χρησιμοποιούνται χώροι κατοικίας για άσκηση επαγγέλματος,συμβατού προς την κύρια χρήση του κτιρίου, όπως των ελεύθερων επαγγελματιών. Η εξαίρεση αυτή ισχύει εφόσον η άσκηση επαγγέλματος είναι επιτρεπτή από τον κανονισμό του κτιρίου, δεν απαγορεύεται από ισχύουσες διατάξεις περί υγιεινής και ασφάλειας και ευρίσκεται εντός της μονίμου κατοικίας αυτού που ασκεί το ελεύθερο επάγγελμα."

 

Αυτό το "εντός της μονίμου κατοικίας" εννοεί ότι θα πρέπει φορολογικά (στο Ε1) να είναι δηλωμένη η κατοικία στην οποία στεγάζεται το ιατρείο, ως κύρια κατοικία του ελεύθερου επαγγελματία - ιατρού?  ευχαριστώ

 

 

Ν_4269_14.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

κανείς για το παραπάνω?

Share this post


Link to post
Share on other sites

μόνιμη κατοικία=μόνιμη κατά τη φορολογική δήλωση

Share this post


Link to post
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Μια διευκρίνιση σχετικά με τους Πίνακες Μετρικών Στοιχείων.... Αναφέρουν τι συμβαίνει στην περίπτωση αδειοδότησης 1 ιατρού (ΜΕΡΟΣ ΠΡΩΤΟ ΤΜΗΜΑ Α' του ΦΕΚ), σε περίπτωση πολυϊατρείου (ΜΕΡΟΣ ΤΡΙΤΟ του ΦΕΚ) όπου απαιτούνται 3 Εξεταστικές Μονάδες (έτσι όπως το μεταφράζω εγώ 3 γιατροί με τους καθορισμένους χώρους ιατρού αναμονής κλπ για τον καθένα). 
Εμένα μου ανατέθηκε η χορήγηση Βεβαίωσης για χώρο κύριας χρήσης που θέλουν να συστεγαστούν 2 γιατροί της ίδιας ειδικότητας. Αρκεί να δείξω και να οριοθετήσω στην κάτοψη τις προϋποθέσεις για απλό ιατρείο για τον καθένα από τους 2 γιατρούς ? Υπάρχει ζήτημα με τους κοινούς χώρους αναμονής ή με το γεγονός ότι το λουτρό είναι 1 και θα χρησιμοποιείται για τις ανάγκες και των 2 ιατρείων ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Φιλοι και συναδερφοι,εχω μια απορια και θα ηθελα την βοηθεια σας.Μια φιλη θα ανοιξει ιατρειο και μου ζητησε να της κανω το σχεδιο.Εχω κανει κατι αναλογο στο παρελθον,οποτε ξερω τι χρειαζεται κλπ.Απλα σε αυτη την περιπτωση,το διαμερισμα ειναι μεγαλο και τρια δωματια θα μεινουν χωρις καποια χρηση. Τι να γραψω στο σχεδιο για αυτα? Να τα χαρακτηρισω σαν "μη χρησιμοποιουμενος χωρος" ή σαν "βοηθητικος χωρος" ή καπως αλλιως?Υπαρχει καποιος πιο "δοκιμος" χαρακτηρισμος? Μηπως να τα χαρακτηριζα σαν εξεταστηριο 2 και χωρο αναμονης 2,σε περιπτωση που παει καλα το ιατρειο (λεμε τωρα.....),ετσι ωστε να ειναι καλυμμενη για το μελλον? Ευχαριστω για την βοηθεια σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αν υπάρχει χώρος κοντά στην είσοδο, μπορεί να χαρακτηριστεί χώρος αναμονής...

Διαφορετικά γράψε εξεταστήρια κι αποθήκες...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.