Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι εστί Οριζόντια και κάθετη ιδιοκτησία ?


Kostas_3

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους

 

Είναι δυνατόν να μου εξηγήσει κάποιος την διαφορά μεταξύ οριζόντιας και κάθετης ιδιοκτησίας? Αν γίνεται να παραθέσει και κάποιο άρθρο περί του θέματος θα ήμουν ευγνώμον

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ν. 3741/29 περι οριζοντιου

νδ 1024/71 περι καθετου ΦΕΚ Α 232/71

και αρθρ......στον ΝΟΚ

Με δυο λογια, στην οριζοντια ιδιοκτησια εχουμε ανεξαρτητα διαμερισματα σε μια 3οροφη-4οροφη κλπ..οικοδομή , ανεγερθεισα επί ενος οικοπεδου.

Στην καθετη, μπορει να εχουμε

α] μαιζονετες την μια διπλα στην άλλη και καθε μια να αποτελει ξεχωριστή και ανεξαρτητη Οριζοντια ιδιοκτησία

β] πανω απο μία πολυοροφες οικοδομες, την μια διπλα στην άλλη είτε κολλητα είτε σε απόσταση , με πλειονα διαμερισματα, αρα καθε μια οικοδομη αποτελεί την "καθετη" και καθε ανεξαρτητο διαμερισμα καθε μιάς επίσης αποτελει οριζοντια. ιδιοκτησία.

γ] Μπορούμε επίσης, να διανειμουμε το δικαιωμα δομησης επί ενος οικοπεδου, εστω σε δυο "τμηματα", εστω κατα 50% στο οικοπεδο εξ αδιαιρετου και να χτισουμε σημερα την μια οικοδομη κατα το 50% του σδ.

και να πουλησουμε το άλλο "δικαιωμα" - "καθετη" ή να την ανοικοδομησουμε αργότερα

αυτα με λιγα λογια

 

[ μπορεις για περισσοτερες λεπτομερειες να δεις σε προσφατη εκδοση Ρωμαλιαδη]

Edited by dimitris GM
  • Like 2
  • Upvote 6
Link to comment
Share on other sites

Βασική διαφορά μεταξύ οριζοντίου και καθέτου είναι ότι η πρώτη διαμοιράζει μόνο την οικοδομή (ή τις οικοδομές) αφήνοντας αδιαίρετο το οικόπεδο, ενώ η δεύτερη διαμοιράζει το οικόπεδο και τα επ' αυτού κτίσματα.

 

Γιαυτό και τα διαμερίσματα των πολυκατοικιών γίνονται οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Όλοι οι ιδιοκτήτες έχουν εξ αδιαίρετου δικαιώματα σε όλη την έκταση του οικοπέδου.

 

Ενώ όταν γίνεται κάθετη, διαμοιράζεται το ίδιο το οικόπεδο σε ζώνες αποκλειστικής κυριότητας. Φυσικά τα κτίσματα κάθε ζώνης υπάγονται στην αυτή ιδιοκτησία με το τμήμα στο οποίο είναι οικοδομημένα.

Φυσικά, κανείς δεν απαγορεύει να κάνεις οριζόντια σε μεζονέτες, αυτό εξάλλου γίνεται στα εκτός σχεδίου.

 

Τέλος, υπάρχει και η οριζόντιος επί καθέτου, στην οποία συστήνεται οριζόντια ιδιοκτησία πάνω σε μία ζώνη που έχει ήδη μοιραστεί με κάθετο...

  • Like 1
  • Upvote 7
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση....

 

Σε συμβόλαιο αναφέρει πως ο ιδιοκτήτης έχει την αποκλειστική χρήση του ενός τμήματος του οικοπέδου, το οποίο ορίζεται από συγκεκριμένα σημεία και επιφάνεια επί του συνολικού οικοπέδου.

Για το κτίσμα που υπάρχει στο τμήμα αυτό αναφέρει πως αποτελεί οριζόντια ιδιοκτησία, κ μάλιστα αναφέρεται πως έχει γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και διανομής κτισμάτων.

 

Αν κατάλαβα σωστά έχω σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας, άσχετα που δεν το αναφέρει.

 

Πώς θα το αντιμετωπίσω?

 

Το κτίσμα αυτό έχει κάποιες αυθαιρεσίες που θέλει ο ιδιοκτήτης να τις ρυθμίσει. Εγώ για να ρυθμίσω την ιδιοκτησία του θα ασχοληθώ μόνο με το τμήμα του οικοπέδου αυτό ή θα πρέπει να ελέγξω όλο το οικόπεδο?

(και άρα και το κτίσμα του άλλου τμήματος - που έχει ξεχωριστή Ο.Α. και δεν ξέρω μήπως έχει και αυθαιρεσίες - δείχνει να έχει "λίγα" τετραγωνικά παραπάνω από όσα δίνει ο Σ.Δ. που του αντιστοιχεί)

 

Ευχαριστώ.

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

κυριακο,

 

....και φυσικα το αναφερει...

αφου καπου στο συμβολαιο  γραφει  "κατα τις διαταξεις του νδ 1024...]

Σε ενδιαφερει αυτο το "τμημα" του πελατη σου, με το εμβαδον και τις  διαστασεις που  αναγραφονται και στο συμβολαιο

και στο τοπογραφικο που το συνοδευει....

 

Εκει μεσα τακτοποιεις,

χωρις την συναινεση  κανενος αλλου...

με το 11/δ/ii

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Δημήτρη για το ενδιαφέρον σου!!

 

Βασικά κάνοντας ένα γρήγορο σκανάρισμα στο συμβόλαιο δεν βρήκα αναφορά στο παραπάνω διάταγμα, αλλά αυτό που εντόπισα να λέει σε κάποιο άλλο σημείο είναι: (για το ακίνητο που με ενδιαφέρει)

"ισόγειο οικία μετά αναλογούντος σε αυτήν ποσοστού εξ αδιαιρέτου επί του οικοπέδου"...

 

Ίσως να σημαίνει ότι και το προηγούμενο, αλλά θέλω να είμαι λίγο προσεκτικός με τα συμβόλαια μιας και δεν είναι το δυνατό μου σημείο!

 

Βασικά κ εγώ σκεφτόμουν να το αντιμετωπίσω με τον τρόπο που το αναφέρεις, αλλά ήθελα και μια άποψη από κάποιον πιο έμπειρο!

Edited by KiriakosCE
Link to comment
Share on other sites

@KiriakosCE

Όπως κατάλαβα έχεις αποκλειστική χρήση, όχι κάθετη ιδιοκτησία.

Η αποκλειστική χρήση είναι κάτι το λιγότερο "αυστηρό" από την κάθετη ιδιοκτησία.

Σε κάθε περίπτωση εξετάζεις την οριζόντια ιδιοκτησία που ανήκει στον πελάτη σου, και την αποκλειστική χρήση που της αναλογεί.

Όχι όλο το εξ αδιαιρέτου οικόπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.