Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι εστί Οριζόντια και κάθετη ιδιοκτησία ?


Kostas_3

Recommended Posts

αν δεν το αναφερει ..και δεν αναφερει αποκλειστικες χρησεις και δεν "οριζει  τμηματα"

ειναι διαφορετικα...

 

αλλά, 

μια και ειπες στην αρχη οτι εχει γινει προσδιορισμος "τμηματος"....με εμβαδο και ορια και διαστασεις...

 

πιθανον να εννοει,  οτι,  εγιναν δυο  καθετες στο οικοπεδο....

και μετα καθε μια εχτισε 2-3 οροφους και στο ισογειο της μιας εχεις το δικο σου διαμερισμα..

 

αρα να  μιλησεις με τον συμβ/φο να δεις τι ακριβως συμβαινει...

 

αναλογα θα προχωρησεις...

τα λεμε

 

υγ

σωστη και η τοποθετηση του ιουλιου

 

με τις καλησπερες μου

 

[εν αναμονη διευκρινησεων...]

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα Δημήτρη

@ Κυριάκο,

πάντως μυρίζομαι προχειροδουλειά στα συμβόλαια

είχα κι εγώ περίπτωση που δεν ξεκαθάριζε αν είναι αποκλειστικές χρήσεις ή εξ αδιαιρέτου.

Καν'το όπως σου είπα προηγουμένως κι αν σου πει τίποτα κανένας να του απαντήσεις ότι δεν είναι δουλειά του μηχανικού να ξεκαθαρίζει τα ιδιοκτησιακά.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και σένα Julius Ceasar,

 

Ακριβώς αυτό μου έκανε εντύπωση, γίνεται σαφή αναφορά με σημεία και τετραγωνικά μέτρα στο τμήμα, 

στο οποίο γράφει πως, έχει αποκλειστική χρήση, από σχεδιάγραμμα του μηχανικού, το οποίο έχει προσαρτηθεί σε προηγούμενο συμβόλαιο, 

αλλά ακριβώς από κάτω αναφέρει πως η ισόγειος οικία αποτελεί και ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία διεπόμενη από τις διατάξεις του Νόμου 3741/1929 "περί κατ' όροφο ιδιοκτησίας" και των άρθρων 1002 και 1117 του Αστικού κώδικα που συστάθηκε από την τάδε πράξη συστάσεως οριζοντίου ιδιοκτησίας και διανομής κτισμάτων, στην οποία οικία αναλογεί ποσοστό συνιδιοκτησίας εξ αδιαιρέτου επί του όλου οικοπέδου χ τετραγωνικά μέτρα.

 

Υποθέτω ήταν ένα ενιαίο ισόγειο κτίσμα όπου είχε γίνει σύσταση, και μετά το χωρίσανε και το κτίσμα και το οικόπεδο. (διαβάζω το ιστορικό του ακινήτου, από το συμβόλαιο αλλά δεν είναι πολύ ξεκάθαρο για μένα)

Φαντάζομαι όμως ότι με το ν.4178 αρθ.11  παρ.δ που αναφέρει κ ο Δημήτρης, και αφού αναφέρεται αποκλειστική χρήση στα συμβόλαια λογικά θα είμαι καλυμμένος. 

 

Θα μιλήσω με τη συμβολαιογράφο που έχει αναλάβει τη δουλειά, καλού κακού,

 

Αλλά το θέμα είναι ότι είχα ακούσει ότι συντάσσονταν συμβόλαια όπου γινόταν κάθετη σύσταση και αντί αυτού έγραφαν οριζόντια και παρόμοια...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μίλησα με τη συμβολαιογράφο και μου είπε πως ουσιαστικά είναι σύσταση κάθετης, μιας και αναφέρεται το "αποκλειστική χρήση" σε συνδυασμό με τις διατάξεις που αναφέρει το συμβόλαιο,

οπότε ασχολούμαι αποκλειστικά και εγώ με την ιδιοκτησία που με ενδιαφέρει!!

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα να σας θέσω μία ερώτηση. Υπάρχει ένα οικόπεδο στο οποίο υπάρχει ένα παλιό σπίτι το οποίο θέλουμε να το κατεδαφίσουμε. Εγώ έχω το 75% του οικοπέδου και ο ξάδερφος μου το 25%. Σύμφωνα με το συμβόλαιο που έχω, είχε ορίσει ο παππούς μου ότι το σπίτι αυτό μου ανήκει και στον ξάδερφο μου ανήκει ο αέρας. Στην περίπτωση που χτίσουμε πάνω στο υπάρχον σπίτι στο συμβόλαιο αναφέρει ότι ο ξάδερφος μου θα πάρει τον πρώτο όροφο. Δεν αναφέρει όμως στην περίπτωση που γκρεμιστεί το ήδη υπάρχον σπίτι ποιόν όροφο παίρνει. Γνωρίζετε κάτι για την συγκεκριμένη υπόθεση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

πάντως μυρίζομαι προχειροδουλειά στα συμβόλαια

είχα κι εγώ περίπτωση που δεν ξεκαθάριζε αν είναι αποκλειστικές χρήσεις ή εξ αδιαιρέτου.

 

 

Δεν είναι "προχειροδουλειά". Σκόπιμα αφήνουν την ασάφεια οι συμβολαιογράφοι στις περισσότερες από αυτές τις περιπτώσεις, καθώς είναι συνήθως στα όρια της νομιμότητας τέτοιες καταστάσεις.

 

 

Καλησπέρα. Θα ήθελα να σας θέσω μία ερώτηση. Υπάρχει ένα οικόπεδο στο οποίο υπάρχει ένα παλιό σπίτι το οποίο θέλουμε να το κατεδαφίσουμε. Εγώ έχω το 75% του οικοπέδου και ο ξάδερφος μου το 25%. Σύμφωνα με το συμβόλαιο που έχω, είχε ορίσει ο παππούς μου ότι το σπίτι αυτό μου ανήκει και στον ξάδερφο μου ανήκει ο αέρας. Στην περίπτωση που χτίσουμε πάνω στο υπάρχον σπίτι στο συμβόλαιο αναφέρει ότι ο ξάδερφος μου θα πάρει τον πρώτο όροφο. Δεν αναφέρει όμως στην περίπτωση που γκρεμιστεί το ήδη υπάρχον σπίτι ποιόν όροφο παίρνει. Γνωρίζετε κάτι για την συγκεκριμένη υπόθεση;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Ξεκάθαρα νομικό είναι το θέμα σου. Απευθύνσου σε δικηγόρο ή συμβολαιογράφο. Εντελώς ανεπίσημα μπορώ να σου πω τη γνώμη μου και είναι ότι αν κατεδαφιστεί το υπάρχον σπίτι, λύεται η άτυπη σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας που ουσιαστικά είχε συστήσει ο παππούς και είστε πλέον εξ'αδιαιρέτου συγκύριοι στο οικόπεδο με τα ποσοστά σας εσύ κι ο ξάδερφος.

Edited by tpanag
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η ύπαρξη αυθαιρεσιών σε μια ζώνη αποκλειστικής κυριότητας όπως αυτή διαμορφώθηκε μετά από σύσταση κάθετης δύναται να μπλοκάρει έκδοση οικοδομικής αδείας στην άλλη ζώνη?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Πότε εγινε η συσταση, πριν τις 28-7-2011? Αν ναι, τότε δεν μπλοκάρει τίποτα.

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Θα ήθελα να κάνω και γω μια ερώτηση συνάδελφοι.

 

Ένα οικόπεδο ήταν στην κοινή ιδιοκτησία της μητέρας μου και της θείας μου.

 

Το έτος 2006 οι δύο παραπάνω αδερφές προέβησαν σε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας κατ’έκταση – νόμου 3741/1929 και Ν.Δ. 1024/1971. Το οικόπεδο, είναι μια λωρίδα γης όπου δεξιά και αριστερά συνορεύει με άλλα οικόπεδα ενώ στην πάνω πλευρά του έχει δημόσιο δρόμο και στην κάτω πλευρά του φτάνει σε παραλία. Στην μητέρα μου δόθηκε το κομμάτι προς την παραλία.

Εν συνεχεία το κομμάτι της μητέρας μου πέρασε σε μένα με γονική παροχή και εγώ προχώρησα στο να το οικοδομήσω.

 

Στην αρχή (κατά την ανεγερση της οικοδομής, την ολοκλήρωση και για κάποιο καιρο μετά) η πρόσβαση γινόταν από το κομμάτι της θείας μου.

 

Ωστόσο, στην συνέχεια, και λόγω κάποιων οικογενειακών διενέξεων, μου κλείστηκε η δίοδος από τον δημόσιο δρόμο και η μόνη πρόσβαση πλέον είναι από την παραλία.

 

Επειδή δεν υπάρχει διάθεση συνενοήσεως από την άλλη πλευρά, και επειδή δεν θα ήθελα να εμπλακώ σε δικαστική διαμάχη, θα ήθελα να μάθω ποια είναι η άποψη σας επί του θέματος.

 

Να διευκρινήσω ότι:

1.     Το κομμάτι της θείας μου δεν έχει κάποιο κτίσμα μέσα

2.     Ο δρόμος που θεωρητικά θα μπορούσα να παραχωρήσω από την πλευρά μου προς την θάλασσα δεν θα μπορούσε να έχει πλάτος μεγαλύτερο του – περίπου - 1.5 μέτρο λόγω της υπάρχουσας οικοδομής (το αναφέρω για την περίπτωση που θα θεωρήσετε οτι αντιστοίχως θα πρέπει να παραχωρήσω κάτι)

3.     Εγώ θεωρώ ότι θα πρέπει να φτάνω στην κατοικία μου με αυτοκίνητο – χώρια της ευκολίας και της πρακτικότητας – πρωτίστως για θέματα ασφαλείας (ασθενοφόρο/πυροσβεστικο κλπ)

 

Όποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν εξαιρετικά χρήσιμη

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

προφανως

οταν εκαναν την συσταση καθετων.....δεν προβλεψαν το...μελλον...και δεν διακρατηθηκε -  "επισημως" με το συμβόλαιο-

μια δουλεια διελευσης δια μεσω του "μπροστινού"

προς το αποκλεισμενο...

αλλα   συμφωνηθηκε "προφορικα"

 

Καποιος  εκανε λαθος ...αφου η παραλια δεν ειναι δρομος για να περνας...

 

Τωρα που τα πραγματα "στραβωσαν"...λογω ανθρωπινων καταστασεων

 

πας στον μηχανικο σου για να   σου αποτυπωσει μια λωριδα διοδου διελευσης

και μετα στον δικηγορο για σχετικη αγωγη.

 

ετσι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.