Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τι εστί Οριζόντια και κάθετη ιδιοκτησία ?


Kostas_3

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Υποψήφιος πελάτης μου ήρθε και μου ζήτησε να τρέξω τη διαδικασία για να κάνει σύσταση καθέτου επί οριζοντίου. Εγώ από ότι ήξερα μέχρι τώρα νόμιζα ότι γίνεται μόνο οριζόντια επί καθέτου. Έχει αλλάξει κάτι?

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 84
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@ΜιχάληςΣπ Μάλλον ο πελάτης σου δεν διατυπώνει σωστά αυτό που επιθυμεί να κάνει.
Καλύτερα να συνεννοηθείς απευθείας με τον συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα.

Θέλω την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που έχω. 

Οικοπεδο 240τμ εντός σχεδίου (Αθηνα) χωρισμένο με κάθετη και οριζόντια σε δύο αδέρφια. 

Συντελεστης δομησης είναι 0.8. Στο ένα κομμάτι ο ένας αδερφός είχε χτίσει 96τμ όσο του αναλογεί δηλαδή αλλά είχε και 45τμ υπόγειο το οποίο έκανε αλλαγή χρήσης και τακτοποίηση πριν 3-4 χρόνια με αποτέλεσμα να έχει 141τμ σπίτι.

Στο άλλο κομμάτι ο άλλος αδερφός πόσο μπορεί να χτίσει? 96τμ όσο του αναλογούν η 96τμ μείον τα 45τμ που έχει τακτοποίηση ο άλλος?

 

Αν είσαι Μηχανικός βάλε την ειδικότητα στο προφίλ σου

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

αρθρο 107

2. Αν το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μέχρι τις 28.7.2011, για τον υπολογισμό των πολεοδομικών μεγεθών και την έκδοση οικοδομικής άδειας που αναλογούν στα ιδανικά μερίδια κάθε συνιδιοκτήτη, δεν λαμβάνονται υπόψη οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν εκτελεστεί σε άλλη οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

25 λεπτά πριν, dimitris GM said:

αρθρο 107

2. Αν το ακίνητο ανήκει σε περισσότερους συνιδιοκτήτες και έχει συσταθεί οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία, μέχρι τις 28.7.2011, για τον υπολογισμό των πολεοδομικών μεγεθών και την έκδοση οικοδομικής άδειας που αναλογούν στα ιδανικά μερίδια κάθε συνιδιοκτήτη, δεν λαμβάνονται υπόψη οι αυθαίρετες κατασκευές που έχουν εκτελεστεί σε άλλη οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Οπότε όλα καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.