Jump to content

Ισχύς οικοδομικής άδειας


Recommended Posts

Ποιά είναι σήμερα η ισχύς της οικοδομικής άδειας?

Δηλαδή με τον ΓΟΚ 2000 που εκδώσαμε άδεια το 2010 και τα μπετά ακόμα όμως δεν έχουν κατασκευαστεί πόσο καιρό ισχύει τώρα?

Ενοώ με το νέο οικοδομικό κανονισμό έχει αλλάξει κάτι, η ισχύ είναι πάλι 4 χρόνια ή μεγαλύτερη?

Και για να εξηγηθώ είναι συγκρότημα κατοικιών 400τμ με υπόγειο, σε παραδοσιακό οικισμό-χωριό στο Ν. Ρεθύμνης.

Ευχαριστώ

Ο Αρχιτέκτονας

Link to post
Share on other sites
  • Replies 29
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Αν οι εργασίες ξεκίνησαν μετά την 1-3-2012, τότε πάει με τα καινούρια δεδομένα δηλαδή ν4030.

ΝΑΙ στο Α' ΟΧΙ στο Β'

με το άρθρο 29 ΝΟΚ

μέχρι το 2017 (την ακριβή ημερ/νία θα τη βάλεις μόνο σου)

Υπόψη όμως ότι ισχύει το άρθρο 7 Ν 4030 (ε.δ)

Link to post
Share on other sites

Γενικά ισχύει η παράγραφος 5α του άρθρου 29 του ΝΟΚ (ΦΕΚ 79/2012) σύμφωνα με την οποία

5. α. Η ισχύς των οικοδομικών αδειών, οι οποίες δεν είχαν λήξει την 1.3.2011 παρατείνεται κατά τρία έτη.

 

Δηλαδή η άδεια παρατείνεται αυτομάτως κατά 3 έτη από την ημερομηνία λήξης της. (όμοια παράταση γίνεται και στο εργοταξιακό)

Κάποιες πολεοδομίες δεν σφραγίζουν καν την παράταση κάποιες βάζουν ένα σφραγιδάκι με νέα ημερομηνία.

 

Από εκεί και πέρα, ισχύει ο Ν.4030 (ελεγκτές δομησης κλπ) και για την μεταγενέστερη αναθεώρηση το άρθρο 6

Link to post
Share on other sites
  • 1 month later...

Αν έχουμε διακοπή οικοδομικών εργασιών επηρεάζει την ισχύ της άδειας? μπορει να πάρει την παράταση για 3 χρόνια με την παρ. 5 αρθρο 29 του Ν.4067

Link to post
Share on other sites

ΝΑΙ (και ίσως και το χρόνο της "διακοπής" σαν διακοπή "χωρίς υπαιτιότητά σας" αλλά λόγω Υπηρεσίας)

Link to post
Share on other sites
  • 5 months later...

εχω οικοδομικη αδεια του 2006. δεν εγιναν καθολου οικοδομικες εργασιες. ειναι σε ισχυ?

Link to post
Share on other sites

Χαίρεται! Έχω οικοδομική άδεια που λήγει τον 8/2013, χωρίς να εχει εκτελεστεί καμία εργασία. Παίρνει αυτόματα παράταση για 3 χρόνια σύμφωνα με ΝΟΚ χωρίς εκ νέου μελέτες ή ισχύει η εγκύκλιος 18/6-12-2012 του ΥΠΕΚΑ? Τέλος, δεν χρειάζεται μελέτη ΚΕΝΑΚ? Δεν είχε γίνει στην αρχική άδεια. Ευχαριστώ!!!

Link to post
Share on other sites
  • 4 weeks later...

Καλησπερα σας Χρονια Πολλα και Χριστος Ανεστη .Εχω βγαλει οικοδομικη αδεια τον Φεβρουαριο του 2008,ο σκελετος τελειωσε το 2011,η ισχυς της αδειας ητανε για τεσσερα χρονια,χρειαζομαι παραταση της αδειας γιατι προκειται να πουληθει,η οικοδομη υποκειται σε παραδοσιακο κανονισμο(Πηλιο).Ερωτω :Ποσο χρονο χρειαζεται,χρειαζεται αυτοψια,ή παιρνει αυτοματα παραταση?Θάθελα τα φωτα σας παρακαλω και ευχαριστω εκ των προτερων!

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.