Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ισχύς οικοδομικής άδειας


Arche

Recommended Posts

Χαίρεται! Έχω οικοδομική άδεια που λήγει τον 8/2013, χωρίς να εχει εκτελεστεί καμία εργασία. Παίρνει αυτόματα παράταση για 3 χρόνια σύμφωνα με ΝΟΚ χωρίς εκ νέου μελέτες ή ισχύει η εγκύκλιος 18/6-12-2012 του ΥΠΕΚΑ? Τέλος, δεν χρειάζεται μελέτη ΚΕΝΑΚ? Δεν είχε γίνει στην αρχική άδεια. Ευχαριστώ!!!

Αν είναι η πρώτη τετραετία της , τότε έχει πάρει αυτόματα παράταση για 3 χρόνια.Δεν έχεις καμία σχέση με τις αναθεωρήσεις της εγκυκλίου 18

 

Καλησπερα σας Χρονια Πολλα και Χριστος Ανεστη .Εχω βγαλει οικοδομικη αδεια τον Φεβρουαριο του 2008,ο σκελετος τελειωσε το 2011,η ισχυς της αδειας ητανε για τεσσερα χρονια,χρειαζομαι παραταση της αδειας γιατι προκειται να πουληθει,η οικοδομη υποκειται σε παραδοσιακο κανονισμο(Πηλιο).Ερωτω :Ποσο χρονο χρειαζεται,χρειαζεται αυτοψια,ή παιρνει αυτοματα παραταση?Θάθελα τα φωτα σας παρακαλω και ευχαριστω εκ των προτερων!

Ισχύει το ίδιο και στην δική σου περίπτωση.Αυτόματη παράταση.Επειδή όμως στην περίπτωσή σου θα γίνει μεταβίβαση θα πρέπει να ελεγχθεί για τη νομιμότητα του το κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι η πρώτη τετραετία της , τότε έχει πάρει αυτόματα παράταση για 3 χρόνια.Δεν έχεις καμία σχέση με τις αναθεωρήσεις της εγκυκλίου 18

 

Ισχύει το ίδιο και στην δική σου περίπτωση.Αυτόματη παράταση.Επειδή όμως στην περίπτωσή σου θα γίνει μεταβίβαση θα πρέπει να ελεγχθεί για τη νομιμότητα του το κτίριο.

Ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση,πραγματι μεγαλη η βοηθεια σου ,ξεκαθαριστηκαν πολλα θεματα με την εδω πολεοδομια,νάσαι καλα!!

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σας,

Έχω μια οικοδομική άδεια η οποία εκδόθηκε τον Απρίλη του 2007 επομένως η τετραετία τελείωε τον Απρίλη του  2011, όταν πήρα τον μηχανικό να ρρωτήσω για παράταση μου είπε ότι αυτόματα η άδεια ανανέωνεται για 3 χρόνια.Δεν έχει γίνει καμιά ανέγερση στο οικόπεδο.Συμφωνα με αυτά που διάβασα πιο πάνω όντως σύμφωνα με τον νόμο που αναφέρεται ανανεώνεται αυτόματα. Η ερωτηση μου είναι αν μέχρι του χρόνου δεν γίνει καμιά ανέγερση τί γίνεται με την άδεια? Γιατί πουλάμε το οικόπεδο και αυτό που τονίζω σαν ατού είναι η οικοδομική άδεια.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχουν γίνει οικοδομικές εργασίες θα αναθεωρηθεί με τους τότε Οικοδομικούς κανονισμούς (για άλλα 4 χρόνια) και ότι αυτό σημαίνει σε ανάγκη για νέες μελέτες (ΚΕΝΑΚ οπωσδήποτε) ή περιορισμούς που μπορεί να έχουν προκύψει ωστόσο (πχ ΓΠΣ, ΣΧΟΟΑΠ κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Και θα ελεγχθεί από Ε.Δ. βεβαίως...ακομα και αν ξεκινήσει αύριο

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Έχω μια οικοδομική άδεια η οποία εκδόθηκε τον Απρίλη του 2007 επομένως η τετραετία τελείωε τον Απρίλη του  2011, όταν πήρα τον μηχανικό να ρρωτήσω για παράταση μου είπε ότι αυτόματα η άδεια ανανέωνεται για 3 χρόνια.Δεν έχει γίνει καμιά ανέγερση στο οικόπεδο.Συμφωνα με αυτά που διάβασα πιο πάνω όντως σύμφωνα με τον νόμο που αναφέρεται ανανεώνεται αυτόματα. Η ερωτηση μου είναι αν μέχρι του χρόνου δεν γίνει καμιά ανέγερση τί γίνεται με την άδεια? Γιατί πουλάμε το οικόπεδο και αυτό που τονίζω σαν ατού είναι η οικοδομική άδεια.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

να ρωτήσω στο ίδιο, αν η άδεια εκδόθηκε Απρίλη 2009 και έληγε Απρίλη 2013 και ξεκίνησε άμεσως (σφραγίδα αστυνομίας) αποπερατώθηκε ο σκελετός ώς το 2011, ανανεώθηκε αυτόματα? χωρίς κάποια άλλη διαδικασία? και μέχρι πότε ισχύει?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.