Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καταργούν το αφορολόγητο αναδρομικά για ελεύθερους επαγγελματίες


gvarth

Recommended Posts

Πάντα Γαλλικό. Κάτι φορές Ρωσικό. Αμερικάνικα ήταν μόνο 3 σε όλη την Αθήνα και κανένας δεν έπαιζε. Ά είχαμε και το "Ηθών και Λεσχών" να κάνει εφόδους, βλέπεις "Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών" κλπ

 

Οταν λές Ρωσικό , εννοείς αυτό με τις 4 μπάλλες και τις λεγόμενες "δεκάρες" καραμπόλες ? Αν εννοείς αυτό , το λέγαμε Ιταλικό .

 

Γιά το Ηθών και Λεσχών , επειδή στα σφαιριστήρια πήγαιναν και ανήλικοι , έπαιζαν διάφορα πράγματα .

 

Πρώτα από όλα η τοποθέτηση της κατάλληλης εφημερίδας πάνω στον πάγκο από τον ιδιοκτήτη .

 

Μέχρι το 1974 ήταν ο Ελεύθερος Κόσμος . 1974-1981 είχαμε ποικιλία ανάμεσα σε Ακρόπολη , Απογευματινή και Βραδυνή . Μετά το 1981 , έπαιζε Εθνος , Ελευθεροτυπία και Νέα .

 

Σταθερός στις πολιτικές του πεποιθήσεις ο μαγαζάτορας . Πάντα κυβερνητικός . 8-)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 851
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οταν λές Ρωσικό , εννοείς αυτό με τις 4 μπάλλες και τις λεγόμενες "δεκάρες" καραμπόλες ? Αν εννοείς αυτό , το λέγαμε Ιταλικό .

Ναι αυτό, η 4η μπίλια κίτρινη. Ιταλικό λέγαμε αυτό με τα τσούνια.

Πάντως κατά τα άλλα, όπως τα λες είναι. Μόνο το "τασάκι" συχαινόμουν και όσους το παίζανε.

Τώρα, για αλητεία, σε άλλους χώρους ήταν μεγαλύτερη και πιο επικίνδυνη BAS.

Αξέχαστη ήταν η μέρα που έγινα 18. Πρωί - πρωί στημένος

Link to comment
Share on other sites

-Οκτω κομμωτηρια σε καθε οικοδομικο

 

Ας με ειχε ενημερωσει καποιος οτι ξερεις αν γινεις κομμωτης θα παιρνεις 150 ευρω για χτενισμα-κουρεμα-βαψιμο και οτι ακομα και το συμπαν να καταρευσει οι συμπαθεις κατα τα αλλα κυριες των 50+ θα ειναι πιο στανταρ και απο τον ηλιο που βγαινει το πρωι και οτι στη χειροτερη θα βγαζεις 2000-2500 χιλιαρικα το μηνα ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΑ (και ο νοων νοητο) και θα σας ελεγα εγω μενα αν θα σπουδαζα σα μ@λ@κ@ς 5 χρονια για να μην βγαζω ουτε τον καφε και τις βενζινες

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

χωρίς να διαφωνώ σε γενικές γραμμές με αυτά που λες, θα μπορούσες να μας παραθέσεις τις πηγές από τις οποίες προέρχονται αυτά τα στοιχεία;

Κάποια μου φαίνονται ΠΟΛΥ φουσκωμένα

 

Φιλε ειναι απο το προσωπικο μου αρχειο, απο πηγες ανα καιρους.

 

Σαν παραδειγμα, κοιτα λιγο εδω : http://www.ethnos.gr...&pubid=63672442

 

Η πραγματικοτητα ειναι αυτη και οσο περναει ο καιρος θα γινεται χειροτερη με χιλιαδες νεα πτυχια καθε ετος.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

ok καλά είναι τα στατιστικά και δείχνουν την τάση όλοι να σπουδάσουν, όλοι να γίνουν αφεντικά κτλ

Δε βρίσκω κάτι αθέμιτο σε αυτό.

Το κράτος έχει υποχρέωση να:

  • δώσει ίσες ευκαιρίες σε όλους,
  • να δημιουργήσει φορολογικό μηχανισμό.

Από εκεί και πέρα ο κάθε ένας κάνει τις επιλογές του.

Δε μπορώ να δεχτώ ότι θα μου επιβάλλουν ένα μοντέλο εργασίας (άλλο θέμα το μοντέλο ανάπτυξης), γιατί θα τους είναι ευκολότερο να ελέγξουν τη φοροδιαφυγή.

 

Γράφουμε, γράφουμε τόσες μέρες και δεν έχουμε πει το αυτονόητο (συγνώμη άμα μου ξέφυγε κάτι).

Ο φόρος που εισπράττει το κράτος πρέπει να είναι ανταποδοτικός.

Πάρε μου 60% αλλά δώσε μου σύστημα υγείας, παιδείας, νερό, ρεύμα και τηλέφωνο.

Τα υπόλοιπα θα τα κάνω ότι θέλω. Θα φάω, θα αποταμιεύσω, θα πάω διακοπές, θα αγοράσω αμπέλια.

 

Εδώ έχουμε το κράτος να μπαίνει με το έτσι θέλω συνεταίρος.

Έβγαλες πολλά; Δε θα σου τα πάρω αναλογικά. Θα σου πάρω περισσότερα.

Γιατί να μου πάρεις; Τι μου προσφέρεις;

Αυτό είναι νταβατζιλίκι. (κάποιοι ευαίσθητοι θα κοκκινίσουν, θα γράψουν με πράσινα γράμματα, για να βγει στο τέλος το χρώμα του ίκτερου)

Αν και οι νταβατζήδες προσφέρουν και μία υπηρεσία.

 

Ο φόρος έχει την έννοια της ανταπόδοσης.

Θα πάρω από όλους, ανάλογα με το εισόδημα τους, θα προσφέρω σε όλους υψηλού επιπέδου υπηρεσίες και από την μπάνκα που έχω θα κάνω και κοινωνική πολιτική σε κάποιες κατηγορίες.

Εδώ έχουμε φτάσει στο σημείο, αυτός που βγάζει πάνω από το τρομερό ποσό των 40000€ να δίνει 35% φόρο.... Γιατί βγάζει πολλά.

Το συνειδητοποιούμε;

Θα μου πάρεις 1%, 2% παραπάνω από τον ενιαίο συντελεστή, για να κάνεις την κοινωνική πολιτική που είπαμε.

Δε θα μου πάρεις νταβατζιλίκι 35% από τα έσοδα μου για να δώσεις τις συντάξεις σε αυτούς που βγήκαν με εθελουσία στα 45 τους.

 

Έχουμε και λέμε στα γρήγορα:

τι έκαναν για να τους μαϊμού συνταξιούχους; Δλδ είναι τόσο πολύ δύσκολο να ενημερώνει το Ληξιαρχείο ότι το τάδε ΑΜΚΑ αποδήμησε εν τόπο χλοερό εν τόπο αναπαύσεως;

τι έκαναν για τη Ζάκυνθο που είναι όλοι τυφλοί και την Πάτρα όπου κάθε σπίτι έχει και το δικό του ζευγάρι πατερίτσες;

τι έκαναν για τους χιλιάδες αριθμούς παροχής ρεύματος που γράφουν KWh αλλά δεν αναφέρονται ως κατοικία κανενός; (μαύρα ενοίκια ε; )

τι κίνητρο δίνουν σε εμένα που πήρα απόδειξη από το γιατρό; Γιατί για να πάρεις απόδειξη βάζεις το χέρι λίγο βαθύτερα. Θα περιμένω να μου πούνε τον Φλεβάρη του 2013 άμα μπορώ να βάλω την απόδειξη αυτή στη δήλωση μου; Είναι υποχρέωση μου να ζητάω απόδειξη; Ναι είναι. Όπως όμως είναι και δικαίωμα μου να απολαμβάνω τα στοιχειώδη στο σύστημα υγείας και υποχρέωση κάποιου άλλου να μου τα παρέχει.

τι έκαναν για τις κουβανέζες και τα κουβαδιάτικα των χειρουργείων;

τι έκαναν με την υπερσυνταγολόγηση;

 

Απλά βηματάκια είναι τα παραπάνω, με μεγάλο δημοσιονομικό όφελος.

Γιατί δεν τα κάνουν όμως;

 

Είναι πιο εύκολο να σβήσουν τον μέσο ελεύθερο επαγγελματία που τόσα χρόνια πλήρωνε το νταβατζιλίκι... γιατί έτσι γίνεται στις άλλες χώρες.

Και ποιος επιπλέει πάντα; Ο φελλός...

Ποιος θα έχει τη δυνατότητα να πληρώσει όλα αυτά που έρχονται; Αυτός που έκλεβε τα περασμένα χρόνια.

Και ποιος δε θα μπορεί; Αυτός που δεν έκλεβε και ο νέος...

 

Αλλά δεν πειράζει.

Ο νέος μπορεί να μείνει στους γονείς του, να μην παντρευτεί να μην κάνει παιδιά. Άλλωστε είμαστε πολλοί.

Να πάει και υπάλληλος με το ζόρι κάπου. Γιατί να του δοθεί η ευκαιρία να το προσπαθήσει;

Υπάλληλος λοιπόν των 532€, στο σπίτι με τους γονείς, με ένα μισθό από πατέρα ή και δύο άμα δουλεύει και η μαμά, που κάποτε θα γίνει σύνταξη.

Θα τα βγάλουμε πέρα. Και άμα κόψουμε και κάτι παραπάνω; Πάλι θα βγουν τα μαθηματικά.

Edited by ssouanis
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

ssouanis πολύ σωστά γιατί αν υπάρχει ανταποδοτικότητα τότε θα μου φτάνουν και τα υπόλοιπα γιατί δεν θα δίνω ένα κάρο λεφτά για υπηρεσίες που έπρεπε το κράτος να εξασφαλίζει όπως υγεία , αθλητισμό ( ηακαδημία του γιού μου στο ποδόσφαιρο μου στοίχιζε μέχρι να το κόψω 20 Ε) ακόμα και τα απλά όπως η καλή κατάσταση των οδοστρωμάτων που πρέπει κάθε δίμηνο να πηγαίνω το αυτοκίνητο για κάποια ζημιά λόγω της κακής κατάστασης των δρόμων ή τον έλεγχο της αγοράς να μην διέπεται από αισχοκέρδια Εδώ ακόμα και για το σχολειο εμείς το συντηρούμε ακόμα και για τα πιο απλά πράγματα Τι να κάνω τα παραπάνω λεφτά όταν μου έχουν εξασφαλίσει κάποια πράγματα Εξάλου είναι γνωστό ότι το χρήμα φθίρει χρηστά ήθη

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

bnn7 μην ανησυχείς. Πάνε να βγάλουν την υποχρέωση της απαλλαγής του Ομίλου από το χαράτσι της ΔΕΗ συν κάτι άλλα. Και μένα αν μου κατέβαζαν τον συντελεστή φορολόγησης στο 15% θα έγλυφα και λιβάνιζα (καλά δεν θα τόκανα, έχω και κάποια αυτοεκτίμηση).

Θα ήταν ενδιαφέρον να βλέπαμε τι γράφανε παλιά για την συντακτική, γραμματική και ρητορική δεινότητα του Σημίτη (εκείνου του καταλληλότερου ντε). Τώρα, αν η ηγεσία του ΤΕΕ έχει αποδειχθεί μικρή των περιστάσεων και θεατρινίζει είναι άλλο θέμα.

Και κάτι άλλο: Για τέτοια κατάπτυστα άρθρα, εξαιρέθηκε το ταμείο των δημοσιογράφων (και μόνο αυτό) από τον ΕΟΠΥ. Άσε να βγάλουν το μεροκάματο και την υποχρέωση οι άνθρωποι.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

σε λιγο αν ισχυει αυτο που ακουσα θα παρουμε και διαζυγιο για φορολογικους λογους....

 

 

τα εισοδηματα των συζυγων θα ΑΘΡΟΙΖΟΝΤΑΙ και θα φορολογουνται ΕΝΙΑΙΑ......

 

 

γυναικα παμε για τα χαρτια του διαζυγιου.......αυτος ο γαμος πολυ κοστιζει :mrgreen:

Edited by akius
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σε λιγο αν ισχυει αυτο που ακουσα θα παρουμε και διαζυγιο για φορολογικους λογους....

 

Ουδέν κακόν αμιγές καλού...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.