Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Επιλογή κουφωμάτων


avolar

Recommended Posts

Καλησπερα.

Θελω να βαλω καινουργια κουφωματα στο σπιτι και θα ηθελα καποια βοηθεια αν γινεται απο τους ειδικους γιατι δεν εχω ιδεα και τα μονα που ξερω ειναι οσα διαβαζω ψαχνοντας μεσα απο το internet.

Πηγα και ειδα μερικα κουφωματα απο διαφορες εταιρειες(δεν θελω ν'αναφερω ονοματα για να μην θεωρηθει οτι κανω διαφημιση) και απ'οτι διαβασα και μεσω internet για το τι να προσεξω περισσοτερο ζητησα τα συγκεκριμενα(τα οποια θ'αναφερω σε λιγο) και μου εβγαλαν ενδεικτικα καποιες προσφορες.

 

Βασικα θελω κουφωματα αλουμινιου ανοιγομενα.

Τα παραθυρα θα ειναι σε ημιυπογειο χωρο αν αυτο βοηθαει σε κατι.

Αυτα που ζητησα να εχουν ειναι: Να ειναι με θερμοδιακοπη τα κουφωματα(ολοι μου ειπαν οτι σε ολα βαζουν τωρα θερμοδιακοπη) επισης το κουτι του ρολου να ειναι θερμοδιακοπτομενο και τελος να εχει διπλα ενεργειακα τζαμια και καλο περιμετρικο κλειδωμα.Δεν θελω ασπρα αλλα να ειναι με χρωμα.

 

1η ερωτηση: Υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να προσεξω ή να ζητησω να εχουν τα κουφωματα ή τα ρολα ή οτιδηποτε αλλο για να ειμαι καλλυμενος απ'ολες τις αποψεις?

2η ερωτηση: Για το χρωμα που θα επιλεξω υπαρχουν τιποτα διαφορες σε σχεση με το κουφωμα ή σε σχεση με την περιποιηση ή την καθαριοτητα αν ειναι σαγρε ή ματ ή γυαλιστερο?

3η ερωτηση: Βρηκα ενα συγκεκριμενο κουφωμα απο τα Τρικαλα που το φταχνουν εκει κατ'αποκλειστηκοτητα νομιζω και θελω να μου πει καποιος (αφου του πω πρωτα μεσω p.m. απο ποια εταιρεια ειναι το συγκεκριμενο κουφωμα και τον κωδικο του) αν το γνωριζει , αν ειναι καλο και περισσοτερες λεπτομερειες εφοσον το ξερει.(οποιος θελει με ρωταει μεσω p.m για να του πω εταιρεια και κωδικο).

4η ερωτηση: Με βαση αυτα που ζηταω και τις προσφορες που πηρα απο πολλους οι τιμες κυμαινονται απο 2.500 εως 3500 ευρω για 4 παραθυρα.Θελω να μου πειτε με βαση την εμπειρια σας τις βρισκεται φυσιολογικες ή ακριβες αυτες τις τιμες?

 

Ελπιζω να μην σας κουρασα αλλα επειδη δεν γνωριζω πολλα στον συγκεκριμενο τομεα θα ηθελα μια βοηθεια στα συγκεκριμενα ερωτηματα απ'οποιον γνωριζει.

Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.

 

 

edit:Επειδη δεν γνωριζω αν επρεπε να θεσω εδω τα ερωτηματα μου ή ν'ανοιξω νεο θεμα στo topic ''Θεματα Ιδιωτων" ας μου πει καποιος mod να ξερω αν ειναι ν'ανοιξω νεο θεμα εκει.

Edited by avolar
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα και παλι.

Μπορει καποιος να με βοηθησει και να μου δωσει 2-3 συμβουλες σ'αυτα που ρωταω παραπανω?

Δεν ξερω τι να κανω και εχω προβλημα με το τι θα επιλεξω γιατι δεν εχω ιδεα και δεν θελω να με πιασουν κοροιδο.

 

Οταν θα παω για κουφωματα ζηταω να μου δωσουν κανενα χαρτι για πιστοποιηση?

Ας μου πει καποιος τι ειναι ακριβως αυτο και πως να το ζητησω για να ειμαι καλυμενος.

 

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Για την πιστοποίηση θα σου πουν 1000 πράγματα και σχεδόν κάθε επώνυμη εταιρία στην Ελλάδα έχει πιστοποίηση για τα προϊόντα της...

 

Το συνεργείο όμως που θα έρθει να σου κάνει την εγκατάσταση θα έχει πιστοποίηση;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γράψε διαστάσεις...

Για 4 παράθυρα, θερμοδιακοπτόμενα, ενεργειακά, έγχρωμα κλπ μου φαίνεται καλή τιμή...Εκτός αν πρόκειται για φεγγίτες!

Link to comment
Share on other sites

Γράψε διαστάσεις...

Για 4 παράθυρα, θερμοδιακοπτόμενα, ενεργειακά, έγχρωμα κλπ μου φαίνεται καλή τιμή...Εκτός αν πρόκειται για φεγγίτες!

Οι διαστασεις ειναι περιπου 1,35 επι 1,35 για ολα τα παραθυρα.

Οι τιμες που πηρα ηταν απο 2.500 εως 3.500 χιλιαδες.

Κανονικα παραθυρα ειναι δεν ειναι φεγγιτες.

 

Ποια ειναι η γνωμη σου Γιαννη με βαση τις τιμες αλλα και αν πρεπει να προσεξω και τιποτε αλλο?

 

Το συνεργείο όμως που θα έρθει να σου κάνει την εγκατάσταση θα έχει πιστοποίηση;

Επειδη δεν γνωριζω τιποτα απο κουφωματα τι απαντηση περιμενεις να σου δωσω σ'αυτο που με ρωτας?

Εξηγησε το μου αν μπορεις τι εννοεις και τι πρεπει να κανω.

 

 

Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Επεξεργασία".

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

οτι σου πει ο μηχανικος σου πρεπει να το προσεξεις και να το εφαρμοσεις

Link to comment
Share on other sites

Θα υπολόγιζα χοντρά-χοντρά τουλάχιστον 3000 γι' αυτά τα παράθυρα χωρίς όμως να ξέρω πολλά πράγματα από τιμές κουφωμάτων...

Αφού πήρες πολλές προσφορές, τότε τι σε προβληματίζει?

 

Ακολούθα τις συμβουλές του Κώστα για τις πιστοποιήσεις και πάντα σε συνεργασία με τον μηχανικό σου για να μην τρέχεις αργότερα!!!

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.