Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περί αρμονικών


GeorgeS

Recommended Posts

Για εντυπωσιακη εξοικονομηση δεν νομιζω οτι θα κανεις.Πιο πολυ εστιαζεται το προβλημα σε ηλεκτρικα προβληματα 'θορυβος' στις γραμμες ,αδυναμια ληψης φορτιων στο η/ζ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ σε αυτό...Επειδή απλώς εμφανίζονται εταιρείες που εμπορεύονται αυτού του είδους λύσεις και υπόσχονται θεαματικά αποτελέσματα θέλω να κάνω μια πιο ενδελεχή έρευνα. Κάθε βοήθεια και συμβολή φυσικά ευπρόσδεκτη..Μόλις ανακαλύψω κάτι παραπάνω θα το δημοσιεύσω και εγώ..

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως ατυχησαμε.

Ειχαμε στην εταιρεια καταγραφικο αρμονικων αλλα 'μας τελειωσε' :???:

Εντωμεταξυ για να μιλαμε για 'μεγεθος' αποτελεσματος πρεπει να μιλαμε και για 'μεγεθος' εγκαταστασης.

Εγκατασταση φανταζομαι που θα διαθετει πεδιο διορθωσης συνιμητονου ή ουτε αυτο να διαθετει?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Κάποιος μου είχε πει - είχα διαβάσει δεν θυμαμαι αυτή τη στιγμή ότι οι μετασχηματηστές 1:1 αντιμετωπίζουν τέτοια φαινόμενα αρμονικών. Δεν τις εξαλήφει αλλά τις "πριονίζει". Ισχυεί κάτι τέτοιο ?

Μπορει ο Μ/Σ να λειτουργήσει και σαν φίλτρο λόγο της απομόνωσης που προσφέρει ή είναι μύθος?

Edited by iliasrules
συντακτικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

μπορει ενα online ups καθαρου ημητονου να γλιτωσει συσκευες απο αρμονικες ?? γνωριζω ηδη οτι οι αρμονικες ειναι οταν το ρευμα δεν εχει καθαρο ημητονο αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν το ups μπορει να τις αντεξει

Link to comment
Share on other sites

τις αρμονικές δεν τις παράγουν μόνο οι πηγές αλλά κυρίως τα φορτία, αν έχεις ένα ups που τροφοδοτεί μη γραμμικά φορτία (όπως συνήθως συμβαίνει) πάλι θα υπάρχουν αρμονικές, δεν νομίζω τα ups να έχουν πρόβλημα με τα συνήθη μη γραμμικά φορτία. Δεν είναι τα ups φίλτρα αρμονικών και φυσικά εγχέουν τις αρμονικές που παράγουν τα ίδια στο δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, nvel said:

τις αρμονικές δεν τις παράγουν μόνο οι πηγές αλλά κυρίως τα φορτία, αν έχεις ένα ups που τροφοδοτεί μη γραμμικά φορτία (όπως συνήθως συμβαίνει) πάλι θα υπάρχουν αρμονικές, δεν νομίζω τα ups να έχουν πρόβλημα με τα συνήθη μη γραμμικά φορτία. Δεν είναι τα ups φίλτρα αρμονικών και φυσικά εγχέουν τις αρμονικές που παράγουν τα ίδια στο δίκτυο

ποια λυση μου προτεινεις για να αποφυγω τις αρμονικες ?? επισης οι αρμονικες σε μονοφασικο δυκτιο ειναι αρκετα επυκινδινες η οχι ??

 

Βάζε τονισμό στο κείμενο. Είναι υποχρεωτικό από τους κανόνες.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Αν το φορτίο σου τροφοδοτείται από online UPS και είναι το μόνο φορτίο του UPS τότε δε θα πρέπει να έχεις πρόβλημα αρμονικών από άλλα φορτία.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, θεοδωρα500 said:

ποια λυση μου προτεινεις για να αποφυγω τις αρμονικες ?? επισης οι αρμονικες σε μονοφασικο δυκτιο ειναι αρκετα επυκινδινες η οχι ??

δεν μπορείς να τις αποφύγεις λόγω της φύσης των φορτίων, μπορείς να τις μειώσεις αν έχεις πραγματικά πρόβλημα από τις αρμόνικες όχι απλά να έχει αρμόνικες το δίκτυό σου, με φίλτρα αρμονικών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.