Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τελείωμα τοίχου σε κούφωμα και κούφωμα σε επαφή με κολόνα.


petsagouris

Recommended Posts

Έχω κάποιους ενδοιασμούς για την σχεδίαση των σημείων επαφής των κουφωμάτων με κολόνες και τοίχους στο συγκεκριμένο συνημμένο σχέδιο.

Μήπως κάποιος θα μπορούσε να προτείνει κάτι ποιο αποτελεσματικό για να αποφευχθούν οι εμφανείς θερμογέφυρες αλλά και το πρόβλημα στήριξης του κουφώματος στις κολόνες;

0001.pdf

Link to comment
Share on other sites

Για το πρώτο, νομίζω ότι τα προβλήματα λύνονται με εξωτερική θερμομόνωση ... έτσι και αλλιώς εκεί θα καταλήξουμε όλοι.

Για το δεύτερο, δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτάς ... δεν μπαίνουν ψευτόκασες ;

Link to comment
Share on other sites

@kan62: Πρώτο μάλλον εννοείς την επαφή με διπλή τοιχοποιία. Δυστυχώς δεν είναι λύση η εξωτερική θερμομόνωση, έχει φθορές και κατά συνέπεια μειωμένος χρόνος ζωής και άρα κόστος συντήρησης.

Δεύτερο μάλλον εννοείς την επαφή με κολόνα ή τοιχίο. Απ,ότι ξέρω το πλάισιο του κουφώματος στερεώνεται απευθείας, χωρίς ψευτόκασες. Αν κάνω λάθος διορθώστε με παρακαλώ.

Link to comment
Share on other sites

Την εξωτερική τη θεωρώ και για μπατική τοιχοποιία και για στοιχείο σκυροδέματος ... εκεί θα πάμε λόγω εφαρμογής ΚΕΝΑΚ και για να λύσουμε μεγαλύτερα κατασκευαστικά προβλήματα αυτών που αναφέρεις και τα οποία με λίγη προσοχή αποφεύγονται. Νομίζω ότι η εξωτερική, εκτός των ουσιαστικών πλεονεκτημάτων, αποτελεί "υγιέστερη" κατασκευαστική πρακτική.

Δεν καταλαβαίνω τι είδος κουφώματος εννοείς, αλλά στα αλουμίνια οι ψευτόκασες είναι υποχρεωτικές ... και στα υπόλοιπα συνιστώνται (περασιές σοβάδων, μονώσεων κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.