Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΣΥΠΟΘΑ και καταβολή 50/ευρού


Recommended Posts

ξέρει κανένας να μας πεί και να μας περιγράψει με λεπτομέρεις, πως καταβάλλεται το 50/ρικο που προβλέπεται επι προσφυγών μας στο ΣΥΠΟΘΑ του Νομού;

 

(το παραπάνω προβλέπεται επί ποινή ακυρότητας της προσφυγής μας σύμφωνα με τα άρθρα 30-34 του Ν 4030)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά κανείς

-που το έβαλα το μήνυμα (σε άλλο φόρουμ) κανείς δεν το άνοιξε;

απορώ!!!! και αν σκεφτεί κανείς ότι βοήθησα τόσους!!! (από εδώ μέσα -εκτός και αν αυτό αποτελεί υπερβολή μου)

 

υ.γ συγνώμη τα παραπάνω τα έγραψα γιατί έκλεινα και άνοιγμα τα μηνύματά μου και μέχρι πρίν τα γράψω φαινόταν ανάγνωση 0 -ενώ μετά την εγγραφή αυτού φαίνονται 39 αναγνώσεις

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανένας να μας πεί και να μας περιγράψει με λεπτομέρεις, πως καταβάλλεται το 50/ρικο που προβλέπεται επι προσφυγών μας στο ΣΥΠΟΘΑ του Νομού;

 

(το παραπάνω προβλέπεται επί ποινή ακυρότητας της προσφυγής μας σύμφωνα με τα άρθρα 30-34 του Ν 4030)

 

Φίλε ΚΑΝΑ, τώρα το είδα,

 

Διαβάζοντας το άρθρ 33, παρ 2 του Ν 4030, καταλαβαίνω ότι το παράβολο των 50 ευρώ που ζητάνε θα πρέπει να το πληρώσεις στην ΔΟΥ, δεν το λέει στο άρθρο αλλά αυτό εννοείται.

Τα παράβολα είναι δημόσια έσοδα, μπορείς να πάς στην ΔΟΥ σου και να ζητήσεις ένα παράβολο των 50 ευρώ, είναι ένα έντυπο κάτι σαν χαρτόσημο και μου φαίνεται έχει πεδία που μπορείς να γράψεις το όνομα, επίθετο κλπ, που το απευθύνεις πχ ..προσφυγή για λόγους νομιμότητας στο ΣΥΠΟΘΑ. Αυτή πρέπει να είναι η διαδικασία.

Edited by SIRADRAB
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την παρέμβαση σου SIRADRAB

το αυτό πρότεινα στην πολεοδομία-όπως και οι περισσότεροι που ανάγνωσαν το μήνυμα αυτό θα θεωρούσαν ως αυτονόητο-και δεν απάντησε κανείς στο μήνυμά μου

 

αλλά μάλλον δεν γίνεται έτσι

 

δυστυχώς κανείς από την πολ/μια, τους νομικούς της περιφέρειας και από το ΣΥΠΟΘΑ

παρά τα τηλεφωνήματά τους στις προϊστάμενες υπηρεσίες, δεν ξέρει τι γίνεται με αυτό το παράβολο

 

Τελικά η προσφυγή μου έφυγε από την Πολεοδομία μου, χωρίς παράβολο

αλλά αυτό το "επί ποινή ακυρότητας" με φοβίζει, μήπως ο δικαστκός (που είναι και πρόεδρος του ΣΥΠΟΘΑ) το δει

και πει "κόψτε το λαιμός σας Πολεοδομίες" και στείλτε το με παράβολο.των 50.

και περιμένω άλλον 1,5 μήνα

Link to comment
Share on other sites

'Ισως, αν μπορείς να στείλεις μια συμπληρωματική και να τους εξηγείς αυτή την εκκρεμότητα του παραβόλου, ότι υπάρχει ασάφεια νόμου πάνω στο θέμα, (αν δεν το έχεις κάνει αυτό σε αυτήν που έστειλες).

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ όπως καταλαβαίνω είσαι πρωτοπόρος σ αυτό το θέμα (γιαυτό και ή έλλειψη απαντήσεων από τους συναδέλφους).Η ασάφεια και σε αυτό το θέμα θα μας αφήνει με την απορία πάντα της ορθής ή όχι εκτέλεσης της διαδικασίας.Οπότε σαν πρωτοπόρος θα περιμένουμε και τα αποτελέσματά σου.Μην απογοητεύεσαι όμως από την έλλειψη απαντήσεων σε θέματα "άγνωστα" στους περισσότερους.Περνάμε τα προβλήματα "νεότητας" στην προσπάθεια της πραγματοποίησης των φαντασιώσεων αυτών που συνέταξαν τις νέες αυτές διατάξεις.Υπομονή, Τρόικα είναι, θα περάσει!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΝΑ

καλημερα

α] το παραβολο ειναι ενα εντυπο, το οποιο παιρνεις απο την ΔΟΥ, συμπληρωνεις τα στοιχεια που αναγραφονται επανω,

το καταθετεις στην σχετικη υπηρεσια, και σου "κοβει" το ενα τμημα, οπου αναγραφεται η πραξη καταθεσης, στο σφραγιζει. και στο επιστρεφει.

Ετσι αποδειχνεις την καταθεση του παραβολου.

Αν μαλιστα κερδισεις την ¨προσφυγή", σου επιστρέφεται...

β] για αυτο το παραβολο του ΣΥΠΟΘΑ, ως νεα ρυθμιση, κανονικα θα επρεπε να εχουν δοθεί οδηγιες...παντως το συνηθες σε αυτες τις προσφυγες ειναι οτι

καταθετεις το παραβολο στον γραμματεα μολις σου ελθει η κληση, δλδ. λιγο πριν την συζητηση.

γ] Μπορεις και να ρωτησεις τον γραμματεα της επιτροπής...προφανώς εχει ηδη ορισθεί η επιτροπη της περιοχης σου

δ]Πλήν, εάν δεν εισαι βέβαιος οτι του εστειλαν οδηγιες και οτι ξερει το θέμα,

 

και εν οψει οτι θα σε κατατρωει η αγωνια...αν το εκανες σωστα...

εγω θα ελεγα

πας αυριο στην ΔΟΥ, παιρνεις το παραβολο, και κάνεις ό,τι λεει το α'

καλη μερα

και καλή συνεχεια.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλημέρα

δεν πιστεύω ότι το παράβολο είναι αυτό όπως αναφέρεις ως α]

επειδή αυτό δεν επιστρέφεται, αλλά και επειδή παράβολα άλλης μορφής με αυτό είναι και τα παράβολα του Ν 4014 και του 3843 (ακόμη και αυτά είναι διαφορετικά μεταξύ τους)

 

ίσως θα έπρεπε να βγουν ειδικές οδηγίες όπως αναφέρεις ως β]

 

τη γραμματέα τη ρωτήσαμε αλλά και αυτή δεν ξέρει

πέραν αυτού ρωτήσαμε τη νομική υπηρεσία Αποκεντρωμένης χωρίς και αυτή να γνωρίζει

 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι το εξής:

Επειδή το ΣΥΠΟΘΑ εξετάζει

α. τις προσφυγές κατά των πορισμάτων του Ε.Δ που συντάσσονται μετά από καταγγελίες ή της αιτήσεις θεραπείας κατά αυθαιρέτων ή ενστάσεις κατά εκθέσεων αυτοψίας Υ.ΔΟΜ

β. κατά πράξεων ή και παραλείψεων ενεργειών Υ.ΔΟΜ

 

κάτι που ισχύει από 1-3-12

Πως μέχρι τώρα 1-10-12 δεν έτυχε σε κάποιον κάτι σχετικό-ώστε να μας μεταφέρει τις εμπειρίες του;;

Link to comment
Share on other sites

KANA κουράγιο, σήμερα πάω να κάνω την ίδια διαδικασία στην πολεο Αγίας Παρασκευής Αθήνας. Θα ρωτήσω για την περίπτωσή σου.

 

Επέστρεψα.

 

Το παράβολο και η διαδικασία είναι πράγματι όπως τα λέει ο dimitris GM

 

Λοιπόν εδώ δεν έχουν συνεδριάσει ακόμα τα ΣΥΠΟΘΑ, (δεν ξέρω αν έχουν συσταθεί καν και) φυσικά δεν έχουν χώρο αρχείου. Συνεπώς, προς το παρόν η ΥΔ Αγ. Παρασκευής στέλνει λίστες μόνο με τις ενστάσεις (μαζεύτηκαν καμιά 100 αριά ήδη) και οχι και τους φακέλους για να μη χαθούν στο δρόμο. Και πολύ καλά κάνουν.

Οπότε εδώ υπάρχει η πολυτέλεια να προσκομίσεις το παράβολο σε δεύτερο χρόνο. (Κανείς μας, ούτε η ΥΔ, ούτε εγώ, δεν θυμήθηκε το παράβολο κατα την υποβολή της ένστασης βέβαια.)

Ρώτησα για την περίπτωσή σου, να το υποβάλεις με συμπληρωματική αίτηση μου είπαν.

Edited by STAVION
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.