Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμορφώσεις στους ακάλυπτους χώρους


Recommended Posts

Σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Όχι, δεν υπάρχει τίποτα που να αφορά σε δόμηση ή διαμόρφωση μεγαλύτερη του +/- 80cm. Ούτε κατά διάνοια. Δεν ξέρω τί να πώ. Ή μάλλον ξέρω: αν αρχίσω και του επεξηγώ, θα φύγει, θα πάει παρακάτω και θα το κάνει έτσι χωρίς τίποτα..the story of my life.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλησπέρα σε όλους! πελάτης μου θέλει να κλείσει ακάλυπτο χώρο, στον οποίο έχει αποκλειστική χρήση. Η σκέψη μου έιναι να γίνει με προστέγασμα μέχρι το 1/2Δ και το υπόλοιπο με πέργκολα. Το κτίριο(πολυκατοικία) είναι του 1964 και ως εκ τούτου δεν γνωρίζω πόσο είναι το Δ. Το θεωρώ ότι έιναι ίσο με την πραγματική σημερινή απόσταση από το πίσω μέρος του οικοπέδου; Επίσης, από όσο καταλαβαίνω, το άρθρο 17 παρ 7ι του ΝΟΚ με πλάτος προστεγάσματος 1/2Δ υπερισχύει του ίδιου άρθρου της παρ. 4στ που δίνει το πλάτος 1/4Δ αρκεί να καλύπτεται το 2/3 της φύτευσης;  Στέγαστρο δεν γίνεται να κατασκευαστεί λόγω του ότι περιμετρικα του ακαλύπτου υπάρχει τοιχοποιία και πιθανώς αυτό να θεωρηθεί αυθαίρετη δόμηση και κάλυψη. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, sdakos said:

Καλησπέρα σε όλους! πελάτης μου θέλει να κλείσει ακάλυπτο χώρο, στον οποίο έχει αποκλειστική χρήση. Η σκέψη μου έιναι να γίνει με προστέγασμα μέχρι το 1/2Δ και το υπόλοιπο με πέργκολα. Το κτίριο(πολυκατοικία) είναι του 1964 και ως εκ τούτου δεν γνωρίζω πόσο είναι το Δ. Το θεωρώ ότι έιναι ίσο με την πραγματική σημερινή απόσταση από το πίσω μέρος του οικοπέδου; Επίσης, από όσο καταλαβαίνω, το άρθρο 17 παρ 7ι του ΝΟΚ με πλάτος προστεγάσματος 1/2Δ υπερισχύει του ίδιου άρθρου της παρ. 4στ που δίνει το πλάτος 1/4Δ αρκεί να καλύπτεται το 2/3 της φύτευσης;  Στέγαστρο δεν γίνεται να κατασκευαστεί λόγω του ότι περιμετρικα του ακαλύπτου υπάρχει τοιχοποιία και πιθανώς αυτό να θεωρηθεί αυθαίρετη δόμηση και κάλυψη. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Καταρχάς άλλο το στέγαστρο άλλο το προστεγασμα (βλέπε ορισμούς άρθρο 2).

Το προστεγασμα είναι πρόβολος στην όψη του κτιρίου.

Το στέγαστρο έχει κατακόρυφα φέροντα υποστυλώματα.

 

Επίσης έχω την υποψία από τις παραγράφους που αναφέρεις ότι δεν κοιτάς την νομοθεσία με τις τροποποιήσεις όπως ισχύει σήμερα.

Σε κάθε περίπτωση για εντός Δ ή δ ισχύει η παρ. 4 του άρθρου 17, επομένως δεν επιτρέπεται πέργκολα καθώς δεν προβλέπεται στην εν λόγω παράγραφο, ενώ το στέγαστρο μπορεί να μπει μέχρι Δ/4 εντός Δ ή μέχρι δ/4 εντός δ (αρ.17 παρ. 4στ)

Edited by Latg
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, Latg said:

Επίσης έχω την υποψία από τις παραγράφους που αναφέρεις ότι δεν κοιτάς την νομοθεσία με τις τροποποιήσεις όπως ισχύει σήμερα.

 

Καλησπέρα και πραγματικά ευχαριστώ για την απάντηση σου νομίζω μου ξεκαθάρισες μερικά πραγματα στο κεφάλι μου. Η βασική μου ερώτηση όμως είναι. αφού το κτίριο, όπως και τα διπλανα έχουν κατασκευαστεί πολύ παλιά, μπορώ να ξέρω το Δ;  ή η σημερινή απόσταση μεταξύ κτηρίου και πίσω ορίου είναι το υποχρεωτικό Δ;  

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, sdakos said:

Καλησπέρα και πραγματικά ευχαριστώ για την απάντηση σου νομίζω μου ξεκαθάρισες μερικά πραγματα στο κεφάλι μου. Η βασική μου ερώτηση όμως είναι. αφού το κτίριο, όπως και τα διπλανα έχουν κατασκευαστεί πολύ παλιά, μπορώ να ξέρω το Δ;  ή η σημερινή απόσταση μεταξύ κτηρίου και πίσω ορίου είναι το υποχρεωτικό Δ;  

Το Δ έχει συγκεκριμένο ορισμό από το άρθρο 3 του ΝΟΚ.

Αν έχει εξαντληθεί ο ΣΔ η οχι παίζει ρόλο αν θα βάλεις το Η πραγματοποιημενο ή το Η επιτρεπόμενο.

Τώρα υπάρχουν περιπτώσεις που έχεις συγκεκριμένο Δ στην περιοχή, πχ τα 2,5μ.

Edited by Latg
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, sdakos said:

.....πελάτης μου θέλει να κλείσει ακάλυπτο χώρο, στον οποίο έχει αποκλειστική χρήση....

Έχε υπόψην σου και ενημέρωσε τον πελάτη σου ότι, το γεγονός ότι έχει την αποκλειστική χρήση σε αυτό το τμήμα του ακάλυπτου χώρου, δεν σημαίνει αυτομάτως ότι, έχει και το δικαίωμα να κάνει την οποιαδήποτε κατασκευή σε αυτό! Δηλαδή, η χρήση του χώρου είναι συγκεκριμένη και δεν δύναται ν' αλλάξει απλώς με την επιθυμία του πελάτη σου και την έκδοση της ανάλογης οικοδομικής άδειας. Ούτε καν ενδιαφέρονται ή ασχολούνται οι πολεοδομίες για αυτό....

Νομίμως, απαιτείται η σύμφωνη γνώμη του συνόλου των συνιδιοκτητών του ακινήτου και η "αποτύπωση" αυτής στη Σύσταση Οριζόντιας Ιδιοκτησίας του ακινήτου (υπάρχει βεβαίως ειδική νομολογία ανώτατων δικαστηρίων της χώρας μας). Δεν το κάνει κανένας, αλλά "όπως στρώνει κάποιος, έτσι και κοιμάται"....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!!

Αποκλειστική χρήση συγκεκριμένης επιφάνειας, δεν σημαίνει ότι μπορεί να κάνει οτιδήποτε επ' αυτής, διότι η κοινοκτησία παραμένει. Μπορεί π.χ. να φυτέψει λουλούδια ή ζαρζαβατικά, ή να βάλει ξαπλώστρες για να λιάζεται, κλπ

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Ο μπαζωμένος εξώστης είναι υποχρεωτικό να έχει πρόσβαση από τον περιβάλλοντα χώρο ή μπορεί να έχει πρόσβαση μόνο από το εσωτερικό του κτιρίου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.