Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Διαμορφώσεις στους ακάλυπτους χώρους


Recommended Posts

Αν το μετρησω στην καλυψη καηκαμε, διοτι προκειται για περιοχη εκτος σχεδιου με 270Δ/1985 οποτε καλυψη = δομηση (δεν εχει οροφο απο πανω).

 

Θα βασιστω στην λεξη ''βεραντα'' που αναφερεται στο Αρθρο 17 καθως και στο ευχαριστο πρωινο ξυπνημα των συναδελφων στο Σ.Α.

 

Με τον υπαλληλο στην πολεοδομια που ειχα την σχετικη κουβεντα, μου λεει αν παρεις την εγκριση του Σ.Α., εγω στο περναω....

Link to comment
Share on other sites

 προκειται για περιοχη εκτος σχεδιου με 270Δ/1985 οποτε καλυψη = δομηση (δεν εχει οροφο απο πανω).

 

είσαι σίγουρος οτι ισχύει αυτό? δεν νομίζω....

αν ναι, μπορείς να μου υποδείξεις το άρθρο, γιατί έχω και εγώ μια περίπτωση εκτός σχεδίου, αλλά δεν έχω λάβει κάτι τέτοιο υπόψιν...

Link to comment
Share on other sites

είσαι σίγουρος οτι ισχύει αυτό? δεν νομίζω....

αν ναι, μπορείς να μου υποδείξεις το άρθρο, γιατί έχω και εγώ μια περίπτωση εκτός σχεδίου, αλλά δεν έχω λάβει κάτι τέτοιο υπόψιν...

Συμφωνώ με Βασίλη (με τις καλησπέρες μου).

Παραθέτω την ερμηνευτική εγκύκλιο του άρθρου 6 ΦΕΚ 270/Δ/85 που αφορά στο ερώτημά σου

 Εγκ-46355/9/01     Αποφ-46355/9/01            Εγκ-9/01 
             [ΙΣΧΥΕΙ από 19-2-01]       
            Εφαρμογή των διατάξεων του Αρθρον-6 του  
                     ΠΔ/24-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85) 
             Επιτρεπόμενη κάλυψη για χρήση κατοικίας  
                     στην εκτός σχεδίου δόμηση 
          (μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια του κτιρίου) 
 
              'Εχοντας υπόψη: 
      1. Τις διατάξεις του Αρθ-27 παρ.2 του Ν-1577/85 όπως ισχύει 
σήμερα. 
      2. Τις διατάξεις του Αρθ-1 και Αρθ-6 του ΠΔ-24/31-5-85 
(ΦΕΚ-270/Δ/85). 
      3. Την από 5-4-00 αίτηση του Ι.,Ε. και Μ. Τ. που 
διαβιβάσθηκε στην ΔΟΚΚ με το Εγγρ-2462/6-4-00 της Διεύθυνσης 
Πολεοδομίας ΠΕ της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης Λέσβου. 
      4. Τη Γνωμ-10/4-1-01 του Κεντρικού Συμβουλίου ΧΟΠ, 
                          Αποφασίζουμε: 
      Η επιτρεπόμενη κάλυψη για χρήση κατοικίας στην εκτός 
σχεδίου δόμηση, προσδιορίζεται από τις διατάξεις του Αρθ-6 του 
ΠΔ-24/31-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/85) και όχι από τις διατάξεις του Αρθ-1 
του ιδίου Προεδρικού Διατάγματος. Κατά συνέπεια δεν δύναται να 
υπερβαίνει την κατά την συγκεκριμένη διάταξη μέγιστη επιτρεπόμενη 
επιφάνεια του κτιρίου.
(Γενική Δ/νση Πολ/μιας ΔΟΚΚ τμήμα β) 
 
 
Εγκ-38769/6719/113/25-5-86          Εγκ-113/86     άρθρο 8
Στην εκτός σχεδίου δόμηση μέγιστη επιτρεπόμενη κάλυψη του οικοπέδου θεωρείται η μέγιστη επιτρεπόμενη επιφάνεια που ορίζουν οι διατάξεις του Π. Δ/τος για την εκτός σχεδίου δόμηση, όταν αυτή εξαντλείται σε μονόροφο κτίριο.
 
Αρθρο 6 ΦΕΚ 270/Δ/85 ΠΑΡ. 1β
β) Η μεγίστη επιτρεπομένη επιφάνεια του κτιρίου ως και η συνολική επιφάνεια των ορόφων δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει: 
Για γήπεδα εμβαδού μέχρι 4000 τμ. τα 200 τμ. 
Για γήπεδα εμβαδού μεγαλύτερου των 4000 τμ. μέχρι και 8000 για μεν τα πρώτα 4000 τμ. τα 200 τμ. για δε τα λοιπά ίση με το γινόμενο του υπολοίπου εμβαδού του γηπέδου επί τον συντελεστή δομήσεως 0,02. 
επιφάνεια οικοδομής = 200 τμ. + (εμβαδόν γηπέδου - 4000) Χ 0,02. 
Για γήπεδα εμβαδού μεγαλυτέρου των 8000 τμ. και άνω, για μεν τα πρώτα 8000 τμ. τα 280 τμ. για δε τα λοιπά ίση με το γινόμενο του υπολοίπου εμβαδού του γηπέδου επί τον συντελεστή δόμησης 0,01 μη δυναμένη εν πάσει περιπτώσει να υπερβεί τα 400 τμ 
επιφάνεια οικοδομής = 280 τμ. + (εμβαδόν γηπέδου - 8000) Χ 0,01. 
(...)
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αναρμοδιο το Σ.Α. για κατοικιες απο ποτε ρε παιδια? Πρωτη φορα τ ακουω αυτο...

ενημερωμένο όλο το άρθρο είναι αυτό (αλλά πολλές ΥΔΟΜ πράττουν αλλιώς):

Ν 4258/14 

1. Η παρ. 1 του άρθρου 21 του ν. 4030/2011 (Α΄ 249) αντικαθίσταται  ως  εξής:

«1.Τα Συμβούλια Αρχιτεκτονικής είναι αρμόδια για τη γνωμοδότηση επί των αρχιτεκτονικών μελετών στις παρακάτω περιπτώσεις:

α. Για κάθε οικοδομική εργασία σε κτίρια ή γήπεδα, που βρίσκονται σε παραδοσιακά τμήματα πόλεων, σε παραδοσιακούς οικισμούς, σε ιστορικούς τόπους, σε περιοχές ιδιαίτερου φυσικού κάλλους, σε αρχαιολογικούς χώρους και ειδικά κτίρια. Η γνωμοδότηση δεν απαιτείται προκειμένου για οικοδομικές εργασίες ή τεχνικά ή άλλα έργα στο εσωτερικό υφιστάμενου κτιρίου οι οποίες δεν επιφέρουν τροποποιήσεις των όψεων αυτού.

Ν 4315 φεκ 269α 24-12-14

Στις περιπτώσεις ειδικών κτιρίων, όπου κατά τις κείμενες διατάξεις απαιτείται ο έλεγχος λειτουργικότητας, εφόσον δεν ορίζεται ειδικός φορέας για τον έλεγχο, ο έλεγχος ασκείται και βεβαιώνεται από τον συντάξαντα την αρχιτεκτονική μελέτη Μηχανικό. Στη βεβαίωση δηλώνεται ότι τα στοιχεία που δηλώνονται είναι έγκυρα και αληθή και λήφθηκαν υπόψη οι ειδικότεροι κανονισμοί που ισχύουν για τη λειτουργικότητα του κτιρίου.

 

β. Για κάθε οικοδομική εργασία σε κτίρια ή χώρους που έχουν κηρυχθεί διατηρητέοι ή κατά την κρίση της Υπηρεσίας  Δόμησης,  του  Υπουργού  Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής ή του Γενικού Γραμματέα της οικείας Αποκεντρωμένης Διοίκησης ή άλλης αρμόδιας υπηρεσίας μπορούν να  χαρακτηρισθούν διατηρητέοι, καθώς και σε κτίρια ή γήπεδα που είναι σε επαφή με κτίριο ή χώρο που έχει κηρυχτεί διατηρητέο.

γ. Για κάθε οικοδομική εργασία που παραπέμπεται σε αυτό από τον Υπουργό Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής ή  τις υπηρεσίες της Αποκεντρωμένης Διοίκησης.

δ. Για κατασκευαστικά έργα διαμορφώσεων κοινόχρηστων ή αδόμητων χώρων, εκτός από τις  περιπτώσεις που διενεργήθηκε αρχιτεκτονικός διαγωνισμός.

ε. Για αρχιτεκτονικές μελέτες που διαφοροποιούνται από τα μορφολογικά στοιχεία και την τυπολογία που επιβάλλεται με ειδικές διατάξεις που έχουν θεσπιστεί ανά περιοχή.

στ. Για όλες τις περιπτώσεις αδειών κατεδάφισης κτιρίων που ανεγέρθηκαν προ του έτους 1955.

ζ.  Για  τη  διάσπαση  του  ενιαίου  κτιρίου  της περίπτωσης α΄ της παραγράφου 1  του άρθρου 6  του π.δ. 24/ 31.5.1985 (Δ΄ 270).

η. Για την οικοδόμηση σε μη άρτια οικόπεδα του άρθρου 25 του ν. 1337/1983 (Α΄ 33), όπως ισχύει.

θ. Για την οικοδόμηση με βάση τις διατάξεις περί οικογενειακής στέγης του άρθρου 41 του ν. 1337/1983, όπως ισχύει.»

2. Σε περίπτωση σύνταξης έκθεσης επικινδύνως ετοιμόρροπων κατασκευών σε κτίρια ή γήπεδα, που βρίσκονται σε ιστορικά κέντρα πόλεων, σε παραδοσιακούς οικισμούς, σε ιστορικούς τόπους, σε περιοχές ιδιαίτερου φυσικού κάλλους, καθώς και σε κτίρια ή χώρους, που έχουν κηρυχθεί διατηρητέοι ή μπορεί να χαρακτηριστούν διατηρητέοι το Συμβούλιο Αρχιτεκτονικής γνωμοδοτεί και διατυπώνει προτάσεις μέσα σε 15 ημέρες, από την υποβολή της, για τη δυνατότητα και τους τρόπους διατήρησής τους.

 

Ν 4178 «3. Στις νησιωτικές περιοχές αρμοδιότητας του Υπουργείου Ναυτιλίας και Αιγαίου τα Συμβούλια Αρχιτεκτονικής, πέραν των ανωτέρω διατάξεων, είναι αρμόδια για τη γνωμοδότηση επί των αρχιτεκτονικών μελετών για κάθε οικοδομική εργασία για την άδεια της οποίας απαιτείται και η υποβολή αρχιτεκτονικής μελέτης κατά τις κείμενες διατάξεις.»

Ν 4315 φκ 269α/24-12-14

«Στο άρθρο 21 του ν. 4030/2011 (Α΄ 249) προστίθεται

παράγραφος 3 ως εξής:

«3. Στις νησιωτικές περιοχές αρμοδιότητας του Υπουργείου Ναυτιλίας και Αιγαίου τα Συμβούλια Αρχιτεκτονικής, πέραν των ανωτέρω διατάξεων, είναι αρμόδια για τη γνωμοδότηση, επί των αρχιτεκτονικών μελετών για κάθε οικοδομική εργασία, για την οποία απαιτείται έκδοση άδειας δόμησης (παρ. 2 του άρθρου 3 του ν. 4030/2011), σε ακίνητα κείμενα εκτός ορίων οικισμού

ή σε οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων ή σε απόσταση μικρότερη των εκατό (100) μέτρων από τη γραμμή αιγιαλού.»

ν 4258/14 2. Στο άρθρο 21 του ν. 4030/2011 (Α΄ 249), προστίθενται παράγραφοι 4 και 5 ως εξής:

«4. Με την επιφύλαξη των ανωτέρω περιπτώσεων και μετά την κατάργηση των ΕΠΑΕ κατά το άρθρο 45 πα− ράγραφος 2α του παρόντος νόμου, παύει η διαδικασία ελέγχου των αρχιτεκτονικών μελετών που προβλέπεται από ισχύοντες νόμους και άλλες κανονιστικές πράξεις της διοίκησης.

5. Με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής δύναται να καθορίζεται κάθε αναγκαία λεπτομέρεια για τη διαδικασία έκδοσης γνωμοδότησης των Συμβουλίων,  καθώς και η έκδοση τεύχους οδηγιών προς τα μέλη των Συμβουλίων.»

Link to comment
Share on other sites

Παραλληλα ομως στην Παρ 17 του Ν.Ο.Κ για τους ακαλυπτους χωρους, αναφερει οτι επιτρεπονται παρεκκλισεις κατοπιν εγκρισης του Σ.Α.

 

Συνεπως παρ τ αυγο και κουρευτο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.