Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

κόστος άδειας


Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

θα ήθελα μια μικρή βοήθεια αν μπορείτε...

είμαι νεός μηχανικός χωρίς ιδιαίτερη εμπειρία και έτυχε σήμερα να με πάρει ένας συγγενής μου τηλέφωνο

και με ρωτούσε πόσο θα είναι τα έξοδα για μια άδεια μονοκατοικίας στη Μάνη

 

έψαξα να βρω free προγραμματάκια που να σου βγάζουν μια γενική αμοιβή μηχανικού αλλά δυστυχώς

το καθένα μου βγάζει διαφορετικο αποτέλεσμα οπότε έχω μπερδευτεί (στο πρόγραμμα του ΤΕΕ δεν έχω πρόσβαση

γιατί φαίνεται ότι το email που έβγαλα το 2010 στο ΤΕΕ δεν είναι ενεργοποιημένο για κάποιο λόγο...)

 

δε με ενδιαφέρει να βρω ακριβώς το κόστος, σε γενικές γραμμές ...

 

έχετε κάποια ιδέα ?

 

υγ. για παράδειγμα χρησιμοποίησα το πρόγραμμα του κου Σολιδάκη , ο οποίος είναι μέλος του φόρουμ, http://www.meleth.gr/amoibes.html,

απλά δεν ήξερα αν έπρεπε να αλλάξω κάποια από τα δεδομένα και απλά έβαλα στην αριστερή στήλη τα τετραγωνικά της μονοκατοικίας, δηλ 90,

επίσης στην δεξιά στήλη πρόσθεσα ότι θέλω να γίνει και υπολογισμός για ΚΕΝΑΚ (>>> βλ. φωτογραφία 1)

 

στο επόμενο πινακάκι (>>> βλ. φωτογραφία 2)που μου έβγαλε τις αμοιβές, χάθηκα γιατί δεν κατάλαβα τι εννοεί για προυπολογιμό ΤΕΕ κ πολεοδομίας,

επίσης δεν κατάλαβα γιατί ο προυπολογισμός του ΤΕΕ είναι ίδιος με τα Αρχιτεκτονικά μόνο ...

δηλ το συνολικό κόστος της άδειας (αν το έκανα σωστά) θα είναι : 10.620 + 3.186 + 212.4 = 14018 ευρώ ??? (+ ποσοστά ενεργειακής απόδοσης ???)

 

 

με συνχωρείτε για την αφέλεια των ερωτήσεων μου αλλά δεν έχου που αλλού να απευθυνθώ ...

post-15021-0-59941400-1348575825_thumb.jpg

post-15021-0-23295300-1348575837_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ολα οσα ρωτάς είναι σχεδόν ενα συμολικό θέμα περι αμοιβών, απελευθερωσης κλπ...

 

1ον τοπογραφικό ιθα χρειαστείς σε ΕΓΣΑ87

2ον θέλεις μελέτη επίβλεψη υδρεσυης αποχετευσης δεν θυμάμαι αν θελεις και ηλεκτρολογικά

3ον κενακ σωστά το εβαλες.

 

παλιά η άδεια έκανε οσο γράφει για πολεοδομία

μετά έγιναν κάτι αυξήσεις σε κάτι συντελεστές και είχε διαφορά με της πολεοδομίας

και τέλος απελευθερώθηκαν οι αμοιβές...

ψάξε λίγο περισσοτερο εδω στο forum και θα βγάλεις άκρη

Link to comment
Share on other sites

1.τα 90 τ.μ τα βάζεις στο "κατοικίες με σε<0,60 και όχι εκεί "διαμ απο 40 έως 150τ.μ)

2 βάζεις και τις μελέτες υδρ-αποχ -θερμανση-ηλεκτρολ

3. βάζεις και το τοπογραφικό (α. βάζεις το εμβ οικ ... β) αποτύπωση σε κλιμ 1¨500 γ)ρυμ γραμμή 2 σημεία για μεσαίο οικόπεδο ή 4 για γωνιακό και δ) ταχυμετρία (αν το λέει έτσι) 1 σημείο ανά 1 στρ

κάπου στα 7.800 με 8300 είσαι υποθέτω

Link to comment
Share on other sites

1.τα 90 τ.μ τα βάζεις στο "κατοικίες με σε<0,60 και όχι εκεί "διαμ απο 40 έως 150τ.μ)

2 βάζεις και τις μελέτες υδρ-αποχ -θερμανση-ηλεκτρολ

3. βάζεις και το τοπογραφικό (α. βάζεις το εμβ οικ ... β) αποτύπωση σε κλιμ 1¨500 γ)ρυμ γραμμή 2 σημεία για μεσαίο οικόπεδο ή 4 για γωνιακό και δ) ταχυμετρία (αν το λέει έτσι) 1 σημείο ανά 1 στρ

κάπου στα 7.800 με 8300 είσαι υποθέτω

 

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις !

ΚΑΝΑ έκανα αυτά που μου είπες και βγήκε αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία...

προφανώς πρέπει να αθροίσω το κάτω πινακάκι για να βρω το συνολικό κόστος έτσι ?

 

''τα ποσοστά επί των μελετών εγκαταστάσεων'' πόσο να είναι άραγε ?

post-15021-0-82649300-1348584037_thumb.jpg

Edited by lefakos
Link to comment
Share on other sites

τοπογραφικό -χρονικό προγραμματισμό και τεύχη προϋπολογισμού δεν έχει αυτό το πρόγραμμα;

(πρέπει να βάλεις και αυτά)

τα ποσοστά υποθέτω να είναι σωστά (συγνώμη πρέπει να φύγω)

Link to comment
Share on other sites

Το συνολικό κόστος της άδειας θα το δείς στο αντίστοιχο ταμπελάκι με όνομα "συνολικό κόστος".

Το θέμα όμως δεν είναι να βρεις το κόστος, αλλά να μπορέσεις να εξηγήσεις στον πελάτη σου και τι είναι το κάθε ποσό. Τι είναι φόροι, ποιά είναι η αμοιβή σου και τι εξασφαλίζει με αυτή την αμοιβή, σε ποιο στάδιο της διαδικασίας θα κληθεί να πληρώσει το κάθε ποσό. Η διαδικασία υπολογισμού των αμοιβών και του κόστους έκδοσης οικοδομικής άδειας δεν είναι τόσο απλή και γενικά είναι μπλεγμένη ιστορία. Καλό είναι λοιπόν να το συζητήσεις με κάποιον που γνωρίζει, να διαβάσεις και σχετικά εδώ στο φόρουμ και να σχηματίσεις άποψη για το πως θα κινηθείς.

Πρέπει να δεις με ποιους άλλους μηχανικούς θα συνεργαστείς, μιας και δεν έχεις δικαίωμα υπογραφής για όλες τις απαιτούμενες μελέτες, ώστε να έρθεις σε επαφή με αυτούς, να δεις τι αμοιβές ζητάνε και να δώσεις μια συνολική προσφορά.

Λάβε υπόψιν σου την ταλαιπωρία της απόστασης, το αν θα μπορέσεις να πας ο ίδιος στην εκεί πολεοδομία ή θα έχεις και έξοδα διεκπεραίωσης..

Με λίγα λόγια το να πεις η άδεια βγαίνει τόσο.. δεν έχει κανένα νόημα, και δεν θα ξέρεις ούτε και εσύ τι θα σου μείνει στο τέλος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.