Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρτιότητα και Οικοδομησιμότητα Εκτός Σχεδίου


rse

Recommended Posts

1 hour ago, ntanos said:

Θυμάμαι το θέμα που είχε ξανασυζητηθεί, και αν θυμάμαι καλά, στην περιοχή υπάρχει κάποια διανομή, καθώς τα όμορα γήπεδα ιδιοκτησίας του Δημοσίου αποτελούν κληροτεμάχια. Και η ερώτηση η βασική για μένα, είναι: Έχει βρεθεί το διάγραμμα της διανομής? περιέχει κάποια λεπτομερή γεωμετρικά στοιχεία? Ή είναι παλαιό διάγραμμα με ασάφειες, που σου δίνει τη δυνατότητα να διαφοροποιήσεις λίγο την υπόδειξή σου ώστε να σου προκύψει εμβαδό >4000 τ.μ.?

Σε κάθε περίπτωση προσπάθησε να διαφοροποιηθείς το λιγότερο δυνατό από τα πολύγωνα του λειτουργούντος κτηματολογίου.

Συνάδελφε μέχρι και η ερώτησή σου είναι advanced για μένα :D 

Αν υπάρχει διάγραμμα διανομής που θα το εντοπίσω? 

Παλαιό διάγραμμα με ασάφειες και νέο με ασάφειες ναι υπάρχει. Μάλιστα και τα δυο υποδεικνύουν τις πλευρές του γηπέδου που όταν τα αθροίζω είναι <4000τμ. Αλλά και τα 2 τοπογραφικά με τη περιγραφή τους στα αντίστοιχα συμβόλαια λένε την ίδια καραμέλα, πλευρές τάδε, τάδε και τάδε.. 4100τμ+ Άντε ο ιδιοκτήτης που ανέκαθεν ήξερε το 4100+ τώρα να του το βγάζω  εγώ λιγότερο και μη άρτιο..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

13 hours ago, sdtopo said:

Εφ' όσον λειτουργεί το Κτηματολόγιο τότε το ακίνητο ανήκει με βεβαιότητα σε αυτόν που αναφέρεται στο κτηματολογικό φύλλο και έχει επιφάνεια από 3.620 τμ εώς 4.220 τμ. Την ακριβή επιφάνεια οποιουδήποτε ακινήτου την καθορίζει μόνο το Τοπογραφικό Διάγραμμα.

Εσένα πόσο προκύπτει από την μελέτη σου ? Θα έχεις προβλήμα ιδιοκτησιακό μόνο αν προκύπτει κάτω από 3.620 τμ ή πάνω από 4.220 τμ. Και θα έχεις πρόβλημα αρτιότητας μόνο αν προκύπτει κάτω από 4στρ.

Το ότι δεν υπάρχουν υλοποιημένα δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να μελετηθούν τα όρια με βαση τον συνδυασμό όλων των παρακάτω:

  • Την υπόδειξη του ιδιοκτήτη (έστω και αν η υπόδειξη είναι από παλαιά τοπογραφικά ή σε 4μ. ζώνη από τον άξονα ορίων του Κτηματολογίου)
  • Από την υφιστάμενη κατάσταση (αλλαγή καλλιέργειας, συστιχοίες δέντρων, μεγάλα μεμονωμένα δέντρα, οργωμένης περιοχής, βραχώδους περιοχής, διαφοροποίησης φύτευσης, πασσάλους, αναχώματα, εμπασιές κλ.π.
  • Από αεροφωτογραφίες που υπάρχουν πλέον ελέυθερες στον ιστό, από τις δορυφορικές εικόνες εικόνες του Google earth (ενεργοποιώντας το ιστορικό κατά έτος) και τους ορθοφωτοχάρτες του Κτηματολογίου ανά τα διαθέσιμα έτη.
  • Τους τίτλους
  • Τον χάρτη 1:5000 της Γ.Υ.Σ.
  • Τυχόν τίτλους ή άδειες όμορων.

Κατά την άποψή μου δεν απαιτείται ένσταση στο Κτηματολόγιο αλλά αναλυτική τοπογραφική μελέτη.

Η μέτρησή μου ήταν άνω των 4000τμ δεδομένου ότι τη μια πλευρά (αυτή προς το χείμαρο κ ελληνικό δημόσιο) θα την προσδιόριζα με ακρίβεια στα παλαιότερα τοπογραφικά (αφού δεν ήταν υλοποιημένα)..

Όταν λες δορυφορικές εικόνες εννοείς το street view? Αν όχι, θα μπορούσες να μου δώσεις λίγες πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν την γνωρίζω την περίπτωση. (εμείς καλούμαστε να γράψουμε για "χωράφια" που ούτε καν ξέρουμε "πούθε πέφτουν"!

Δηλαδή το γήπεδο που ψάχνεις-ερευνάς συνορεύει με κοινόχρηστη έκταση που προέρχεται από κλήρο και μας λες ότι έχεις πρόβλημα στην οριοθέτηση?? Εσύ σε τι σύστημα αναφοράς έχεις αποτυπώσει?? έχεις προσπαθήσει να οριοθετήσεις (έστω θεωρητικά επί χάρτου) την κοινόχρηστη έκταση αφού αυτή προέρχεται από κλήρο?   

Το δικό σου γήπεδο προέρχεται από την ίδια διανομή?? Είναι κάποιος διπλανός οικισμός και προέρχεται από άλλον κλήρο ή είναι ιδιοκτησία?? .......................... (?)  

Link to comment
Share on other sites

Για τις δορυφορικές εικόνες και το Google Earth εννοώ την επιλογή timelaps όπου μπορείς να βλέπεις τις αλλαγές σε μία περιοχή ή την εικόνα σε διαφορετικές περιόδους του έτους.

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, sdtopo said:

Για τις δορυφορικές εικόνες και το Google Earth εννοώ την επιλογή timelaps όπου μπορείς να βλέπεις τις αλλαγές σε μία περιοχή ή την εικόνα σε διαφορετικές περιόδους του έτους.

 

 

Eυχαριστώ, πολύ χρήσιμο!

 

9 ώρες πριν, nbr said:

Εγώ δεν την γνωρίζω την περίπτωση. (εμείς καλούμαστε να γράψουμε για "χωράφια" που ούτε καν ξέρουμε "πούθε πέφτουν"!

Δηλαδή το γήπεδο που ψάχνεις-ερευνάς συνορεύει με κοινόχρηστη έκταση που προέρχεται από κλήρο και μας λες ότι έχεις πρόβλημα στην οριοθέτηση?? Εσύ σε τι σύστημα αναφοράς έχεις αποτυπώσει?? έχεις προσπαθήσει να οριοθετήσεις (έστω θεωρητικά επί χάρτου) την κοινόχρηστη έκταση αφού αυτή προέρχεται από κλήρο?   

Το δικό σου γήπεδο προέρχεται από την ίδια διανομή?? Είναι κάποιος διπλανός οικισμός και προέρχεται από άλλον κλήρο ή είναι ιδιοκτησία?? .......................... (?)  

Ποιό κλήρο, ποιά κοινόχρηστη έκταση και ποιά διανομή? Δεν έχω αναφερθεί σε κάτι τέτοιο. Είτε σε έχω μπερδέψει είτε έχω μπερδευτεί.. 😕

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα και από μένα,

Έχω συναντήσει την εξής περίπτωση, αγροτεμάχιο μνιαίο, προυφιστάμενο του 62, η απαλλοτρίωση λόγω διάνοιξης επαρχιακής οδού έγινε το 1995. Με κόκκινο περίγραμμα φαίνεται το αρχικό αγροτεμάχιο. Θα ήθελα να ρωτήσω αν λόγω απαλλοτρίωσης ισχύουν ειδικοί όροι δόμησης και αν οι αποστάσεις από τα όρια δρόμων είναι μικρότερες των συνηθισμένων.

Ευχαριστώ,

michanikos topo.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για αρτιότητα-οικοδομησιμότητα: ΠΔ 24-5-85 (ΦΕΚ 270Δ/85)  άρθρο 1, σε συνδυασμό με το άρθρο 40 του Ν. 4759/20 (ΦΕΚ245Α/20)

Για αποστάσεις από οδούς (Διεθνείς, Εθνικές, Επαρχιακές, Δημοτικές) : ΠΔ 209/98 (ΦΕΚ 169Α/98)

Έχεις όμως κι ένα ρέμα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα, και,

να υποθέσω οτι,  στην δηλωση του ο ανω μηχανικος, ελαβε υποψη του το αρχικό συμβόλαιο, συμφωνα με το οποιο το ρεμα, δεν περιγραφεται σαν "οριο"

αλλά ανηκει στην ιδιοκτησια του ολου γηπεδου...

 Κατα τα λοιπα, εχουμε προβλημα στο οτι, εχουμε μεν ενα -πρωην- αρτιο και οικοδομησιμο που απομειωθηκε προς διανοιξη οδου,

πλην ομως, συμφωνα με την παρ. "ε" του ν. 4759, στην περιπτωση αυτη ισχυει μονον η παρ. "δ" και τπτ αλλο.

 

δ) βρίσκονται εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών και οικισμών και είχαν κατά την 24η.4.1977, ημέρα έναρξης ισχύος του από 5.4.1977 προεδρικού διατάγματος (Δ΄ 133), και ελάχιστο εμβαδόν: δύο χιλιάδες (2.000) τ.μ.,

ε) είναι άρτια και οικοδομήσιμα και απομειούνται συνεπεία απαλλοτριώσεων ή διάνοιξης διεθνών, εθνικών ή επαρχιακών οδών, εφόσον μετά από την απομείωση αυτή έχουν τα όρια αρτιότητας και τις λοιπές προϋποθέσεις των γηπέδων της περ. δ΄,

  Εκτος και εάν δοθει καποια ερμηνεια, οτι, οταν παραπεμπει στην  δ', εννοει   οτι:

 Δεν ισχυει η πρωτη προυποθεση της ζωνης,  αλλα μόνον οι λοιπες προυποθεσεις της παρ. "δ",

δλδ οτι η "ζωνη" της παρ.  δ',  αφορα τα εξ αρχης κειμενα στη ζωνη

- [λογικο]

....άρα,  οτι, επι απαλλοτριωσεων, ειναι "αυτονοητο" οτι δεν απαιτειται η ιδιοτητα της "ζωνης" 

αλλά οτι ισχυει "πανταχού", αφου απαλλοτριωσεις εχουμε και εκτος ζωνης... 

-[λογικωτερότερο]:-D

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

...

  Εκτος και εάν δοθει καποια ερμηνεια, οτι,

Με δεδομένο ότι υπάρχει τάση ψαλιδίσματος των παρεκκλίσεων (από τα ΓΠΣ κι εντεύθεν...) ξεκινώντας από τις πιο "μικρές", θεωρώ μάλλον αδύνατη την "ερμηνεία"

Εκτός κι αν υπάρξει ισχυρή πίεση ψηφοφόρων (βαίνομεν προς εκλογάς, γαρ)...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω γεωτεμάχιο άνω των 2 στρεμμάτων με πρόσωπο 11μ. σε κύρια δημοτική οδό προϋφιστάμενο του 1950 . Την επιτρεπόμενη δόμηση την υπολογίζω βάση του φεκ 129α{86+(ε-750)/9 ή έχω 186τ.μ. επειδή είμαι κάνω από τα 2 στρέμμα

 

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.