Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρτιότητα και Οικοδομησιμότητα Εκτός Σχεδίου


rse

Recommended Posts

Για χρήση κατοικία η επιτρεπόμενη δόμηση σε γήπεδο από 2.000 τμ μέχρι 4.000 τμ είναι 186 τμ. Υποθέτω ότι γνωρίζεις το άρθρο 40 Ν. 4759 και ότι η οικοδομησιμότητα ισχύει μόνον εφόσον λάβεις προέγκριση οικοδομικής άδειας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 272
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σαν πανω απο 2 στρ.

πας με το αρθρο 40 παρ. 9α.

υγ

δλδ οπως τα ειπε ο   ...ταχυτερος παυλος

τις καλημερες μου

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Το γνωρίζω το συγκεκριμένο άρθρο, απλά έπεσε στα χέρια ένα Τοπογραφικο που ανέφερε δόμηση 230+ τμ και ήθελα να το τσεκάρω.
Ευχαριστώ  και πάλι  

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, ακόμη και με τις παλιές διατάξες προ ν. 4759, για χρήση κατοικία και γήπεδο από 2.000 τμ μέχρι και 4.000 τμ, η μέγιστη επιτρεπόμενη δόμηση δεν ήταν 230 τμ, αλλά 200 τμ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Έχω την εξή περίπτωση. Γήπεδο 1250 τμ που χτίστηκε το 1980 ως παρόδιο.. Ο Αιγιαλός είναι του 1992.

 

Οι ερώτησεις μου είναι 2. Δεδομένου ότι το γήπεδο έχει πρόσωπο στον αιγιαλό παύει να θεωρείται παρόδιο; Και δεν χτίζεται;

 

2ον αν θεωρείται παρόδιο ως εμβαδόν αρτιότητας παίρνω εκείνο μείον της ζώνης παραλίας, σωστά;

 

image.thumb.png.e8b7f47a2a8ac87bd18252000872f986.png

Link to comment
Share on other sites

1. Δεν θεωρείται παρόδιο, αλλά πρέπει να εξεταστεί αν χτίζει ως τυφλό.

2. Η επιφάνεια για τον έλεγχο αρτιότητας δεν πρέπει να περιλαμβάνει την ζώνη παραλίας.

Σημ.: Μήπως αυτός που φαίνεται στο σχέδιο είναι ο παλαιός αιγιαλός και υπάρχει νεώτερος ?

Edited by sdtopo
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Στα κατά παρέκκλιση γήπεδα που έχει ήδη εκδοθεί άδεια (και έχει ολοκληρωθεί), παραμένει η κατά παρέκκλιση αρτιότητα και μετά το τέλος του '22;

Π.χ. για επέκταση της υπάρχουσας κατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Συνάδελφοι καλημέρα. Επειδή με την πολεοδομία δεν βγάλαμε άκρη, σε αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο κατά κανόνα, μπορούν να οικοδομηθούν δύο ανεξάρτητα κτήρια κατοικίας (διάσπαση όγκου ) σε απόσταση μεταξύ τους?? Ο πελάτης μου θέλει να αγοράσει αγροτεμάχιο που ήδη έχει μια κατοικία και επιθυμεί να κατασκευάσει και νέα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι και καλή χρονιά!

Έχω περίπτωση γηπέδου το οποίο έχει πράξη αποχαρακτηρισμού τελεσίδικη του 2006 και έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια το 2007. Στον ΣΧΟΟΑΠ υπάρχει λάθος , μιας και υπάρχει γειτονική έκταση με ΦΕΚ αναδασωτέο. Σας ανεβάζω απόσπασμα από το ΦΕΚ . (εικόνα 1)

 

Στον ΣΧΟΟΑΠ είναι προφανές ότι η αναδασωτέα έκταση τοποθετήθηκε λάθος . (εικόνα 2)

Στους πρόσφατους δασικούς χάρτες η έκταση έχει τοποθετηθεί σωστά.( εικόνα 3)

Ολοκληρώνω τοπογραφικό για μεταβίβαση , όπου όμως θα πρέπει να γράφω ότι είναι σε περιοχή αναδασωτέα βάση ΣΧΟΟΑΠ και σκεφτόμουν να γράψω στο τοπογραφικό (μαζί με την γεωαναφορά του ΦΕΚ βάση ανάρτησης δασικών χαρτών) ότι ο ΣΧΟΟΑΠ είναι λάθος . Ο ΣΧΟΟΑΠ είναι σωστά γεωαναφερμένος 

Το ότι ο ΣΧΟΟΑΠ είναι λάθος δημιουργεί πρόβλημα στη μεταβίβαση ;

Εσείς πως θα το αντιμετωπίζατε;
Σας ευχαριστώ 

ΕΙΚΟΝΑ 1.JPG

ΕΙΚΟΝΑ2.JPG

ΕΙΚΟΝΑ 3.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.