Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέργκολες και απόσταση Δ


Recommended Posts

 

Οπότε βρες ανάλογο θέμα και βαλε εκεί το ερώτημα σου ή αν δεν υπάρχει άνοιξε νέο.

σε πρόλαβα ?

το υπέδειξα πιο πάνω ήδη http://www.michaniko...ρισμών-στεγάστ/

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας συνάδελφοι και πάλι,


 


1. Mπορώ να καλύψω με περγκολα το γραμοσκιασμένο τμημα μεταξύ σπιτιου και ορίου ιδιοκτησίας ;


(ειναι εντος οικισμου )


2. Προσμετράται η πέργκολα σε δόμηση και κάλυψη ;


Σας ευχαριστώ πολύ.


post-13735-0-18791700-1411227721_thumb.jpg

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

δεν προσμετρά η πέργκολα ούτε σε κάλυψη ούτε σε δόμηση Και νομίζω ότι μπορείς να την τοποθετήσεις εκεί (μιλάμε πάντα για πέργκολα για στήριξη φυτών και χωρίς κάλυψη στο πάνω μέρος πέρα των απαιτούμενων μικρών δοκών για την στήριξη των φυτών )

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

.... (μιλάμε πάντα για πέργκολα για στήριξη φυτών και χωρίς κάλυψη στο πάνω μέρος πέρα των απαιτούμενων μικρών δοκών για την στήριξη των φυτών )

και , +

"ή την τοποθέτηση προσωρινών σκιάστρων από ύφασμα, καλαμωτή και κινητά στοιχεία, αποκλειομένων οποιωνδήποτε άλλων κατακόρυφων στοιχείων πλήρωσης του φέροντα οργανισμού της κατασκευής."

 

ΝΟΚ

Άρθρο 2

Ορισμοί

&60

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι.θελω να ρωτησω κατι παρομοιο με το θεμα.Μεσα στην υποχρεωτικη αποσταση Δ απο τα ομορα οικοπεδα(που δεν εφαπτονται στο κοινο οριο) μπορω να κανω μεταλλικη περγκολα με κινουμενο πανι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα Συνάδελφοι,
έχω κι εγώ μια παρόμοια απορία σε σχέση με το Δ.
Είμαι στη φάση σύνταξης μελέτης για έναν μικρό ζωολογικό κήπο σε εκτός σχεδίου περιοχή.
Θα χρησιμοποιηθούν κατασκευές από συρματόπλεγμα οκταγωνικής μορφής για να φιλοξενήσουν
αρπακτικά πουλιά (γεράκια και αετοί). Οι κατασκευές αυτές δεν θα είναι στεγασμένες, δηλαδή και στην οροφή θα έχουν συρματόπλεγμα.
 
Ερώτηση: Μπορώ να τοποθετήσω τις κατασκευές αυτές εντός του Δ?
Δηλαδή μπορώ να το θεωρήσω κατασκευή παρόμοια με τη πέργκολα?
 
Η ΕΠΑΕ μου το ενέκρινε και τώρα η Αρχιτέκτονας ξινίζει και θέλει να τις δικαιολογήσω γιατί αυτή η κατασκευή μπορεί να μπει και εντός του Δ.
Μου είπε το κουφό ότι επειδή θα φιλοξενεί μόνιμα ζώο μπορεί να θεωρηθεί χώρος κύριας χρήσης.
 
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Βασίλης
 
 
 



Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Didonis Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.