Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πέργκολες και απόσταση Δ


Recommended Posts

Ενώ για αρχιτεκτονικές προεξοχές 1/4 Δ όπου κι αν βρίσκονται (λογικό αρχιτεκτονικά στοιχεία να μην είναι ΓΙΓΑΣ...)

εδώ δεν θα συμφωνήσω. Το Δ είναι μέγεθος που προκύπτει από το οικόπεδο και τους όρους δόμησης και όχι από το κτήριο. Οπότε μια χαρά γίγας μπορεί να είναι σε σχέση με το κτηριο. Επίσης, δεν μπορεί η αρχιτεκτονική να υπαγορεύεται με μαθηματικούς κανόνες.

 

Θα μελετήσω τις τροποποιήσεις του νόμου, γιατί μου φαίνεται δεν τις έχω καταλάβει καλά.....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • Απαντήσεις 65
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

(από μεταφορά)

Pavlos33

Γεια σας, θα ήθελα να ρωτήσω, σε αγροτεμάχιο, άρτιο και οικοδομήσιμο, στο οποίο σχεδιάζεται μια οικία, μπορεί να τοποθετηθεί πέργκολα εντός της ζώνης των 15 μ από τα πλάγια όρια ?

έχω ως αναφορά το άρθρο 17 του ΝΟΚ που αναφέρει μια σειρά από κατασκευές που μπορούν αν κατασκευαστούν στους ακαλύπτους.

με εκτίμηση

Βασίλης

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Θεωρώ ότι δεν επιτρέπεται καθώς δεν  συμπεριλαμβάνεται  στις επιτρεπόμενες κατασκευές εντός Δ,  της παρ. 4 του άρθρου 17 και η παρ. 2α που επιτρέπει την πέργκολα σε οποιαδήποτε θέση,  δεν έχει εφαρμογή στην εκτός σχεδίου δόμηση. 

Επίσης οι Τεχνικές οδηγίες διευκρινίζουν ότι ισχύει και  για δ. 

Και  δεν το θεωρώ παράλογο γιατί δεν τίθεται θέμα σκίασης και ηλιοπροστασίας μακριά από το κτίριο   στις εκτός σχεδίου περιοχές,  όπως και θέμα φύτευσης. Επιτρέπονται οι απολύτως απαραίτητες αναγκαίες  κατασκευές με τις λιγότερες επεμβάσεις στο φυσικό περιβάλλον.  Γιατί μια πέργκολα μπορεί να είναι κατασκευασμένη από μπετόν. 

 

 

 

Edited by feim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς άνετα διότι δεν υπάρχει σχετική απαγόρευση. Η απαγόρευση υπάρχει μόνο για τα οικόπεδα. Στα γήπεδα είσαι ελεύθερος. Το έχω και απάντηση από την ΥΔΟμ σε ερώτημα που έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάνεις λάθος?  Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Επιτρέπεται σε οποιαδήποτε θέση ασκεπής πέργκολα σύμφωνα με την  παρ. 2α αρ. 17 που  ισχύει μόνο για εντός σχεδίου και εντός οικισμών. 

Μπορείς, όμως  να μας παραθέσεις τη σχετική απάντηση;  ίσως να υπάρχει κάτι άλλο και θα βοηθούσε.

Edited by feim
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Τελικά η πέργκολα εκτός σχεδίου μπορεί να κατασκευαστεί μέσα στις υποχρεωτικές αποστάσεις (π.χ. 60 μέτρα από Εθνική οδό)?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[@OLINAPAL] Μπορεί γιατί επιτρέπονται σύμφωνα με την παράγραφο 7 (περίπτωση α) του άρθρου 17 του ΝΟΚ που ισχύει και για περιοχές εκτός σχεδίου σύμφωνα με την παράγραφο 2 (εδάφιο ια) του άρθρου 1.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Τελικά σε ακάλυπτο οικοπέδου με πολυκατοικία στο πίσω όριο του οικοπέδου μπορεί να γίνει πέργκολα εντός "Δ" ? Δεν βλέπω κάτι στον ΝΟΚ που να το επιτρέπει.

Επίσης, μπορώ να κάνω ανοιχτό στεγασμένο ημιυπαίθριο χώρο στον ακάλυπτο εφόσον έχω περίσσευμα κάλυψης ?

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 28/3/2021 at 8:07 ΜΜ, Solum said:

[@OLINAPAL] Μπορεί γιατί επιτρέπονται σύμφωνα με την παράγραφο 7 (περίπτωση α) του άρθρου 17 του ΝΟΚ που ισχύει και για περιοχές εκτός σχεδίου σύμφωνα με την παράγραφο 2 (εδάφιο ια) του άρθρου 1.

ισχύει και για εκτός σχεδίου τελικά αυτό; μπορούμε να τοποθετήσουμε πέργκολα στα 15μ. από όρια;
Η παράγραφος 7 περ.α του άρθρου 17, αναφέρεται σε πέργκολες στους ακάλυπτους. Οι κατασκευές εντός των ελάχιστων απο στάσεων Δ του υποχρεωτικου ακάλυπτου αναφέρονται στην παράγραφο 4 του ίδιου άρθρου, η οποία έχει εφαρμογή στα εκτός σχεδίου και δεν συμπεριλαμβάνει τις πέργκολες. 

4.    Μέσα στις ελάχιστες αποστάσεις Δ του υποχρεωτικού ακάλυπτου χώρου επιτρέπονται: 
στ) Αρχιτεκτονικές προεξοχές και αρχιτεκτονικά στοιχεία, ...... , προστεγάσματα και στέγαστρα. Το μέγιστο πλάτος όλων των παραπάνω ισούται με 1/4 Δ ή 1/4 δ.

Μήπως εντός της απόστασης 15μ από όρια σε εκτός σχεδίου επιτρέπονται μόνο προστεγάσματα και στέγαστρα; Και αν ναι, τότε με τι Δ υπολογίζουμε το μέγιστο πλάτος τους; Δ/4=15/4=3,75μ. ; Αφού δεν υπάρχει Δ και δ στα γήπεδα. 

Link to comment
Share on other sites

@Chr1st0sΚατά τη γνώμη μου και όπως αντιλαμβάνομαι εγώ τη νομοθεσία, οι πέργκολες εκτός σχεδίου επιτρέπονται παντού και με οποιοδήποτε μέγεθος.

Υποχρεωτικός ακάλυπτος δεν υπάρχει εκτός σχεδίου. Και στο πρόσωπο του γηπέδου η όποια υποχρεωτική απόσταση (π.χ. 60μ. από εθνική οδό) λαμβάνεται ως πρασιά.

Edited by OLINAPAL
tag
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.