Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε ΚΥΕ


Recommended Posts

Καλημέρα σας, χώρος με χρήση κατάστημα από ΟΑ του 60 τώρα φιλοξενεί γραφείο με ασφαλιστικές υπηρεσίες. Ο ιδιοκτήτης θέλει να το μετατρέψει σε οπορωπωλείο.Απαιτείται κατά τη γνώμη σας αλλαγή χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Τα ΚΥΕ δεν είναι χρήση. Είναι κάποια από τα καταστήματα που μπορούν να φιλοξενήσουν χρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος και αρμοδιότητας.

Για την εποχή του 1960 ως "καταστήματα" εννοούσαν τόσο τα εμπορικά όσο και τους χώρους συνάθροισης κοινού, αργότερα ήρθαν οι διαφοροποιήσεις. Μια έρευνα του φακέλου (όπως ορίζει και το έγγραφο Γκανασούλη-2013) θα δείξει τι ακριβώς ήταν.

Στην περίπτωση που απαντάμε, ότι και να ήταν, ασφαλώς δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Έχω κατάστημα επιφάνειας 84 τ.μ. με οικοδομική άδεια του 1996 και αναθεώρηση του 2002. Σήμερα θέλουμε να γίνει εστιατόριο take away.

Σύμφωνα με το άρθρο 5 του Νοκ ελέγχοντας τις θέσεις στάθμευσης στην περιοχή μου βγαίνει μια επιπλέον θέση στάθμευσης καθώς για κατάστημα έχω 1 θέση ανά 80τ.μ. ενώ για εστιατόρια 1 θέση ανά 50 τ.μ., αρά για μένα χρειάζεται κανονική άδεια αλλαγής χρήσης καθώς επηρεάζω το διάγραμμα δόμησης.

Είναι σωστός ο συλλογισμός μου αρχικά; Μήπως υπάρχει κάποια άλλη λογική για τα takeaway;

Στο διάγραμμα δόμησης βλέπω όμως πως λόγω πρώην σεισμόπληκτου στο οικόπεδο και λόγω στενότητας δρόμο από 7 θέσεις στάθμευσης, καταλήγει σε 1, η οποία και εξαγοράστηκε. Δηλαδή το κτίριο σήμερα δεν έχει καμία θέση στάθμευσης. Αυτό μπορώ κάπως να το χρησιμοποιήσω σήμερα;

Υπάρχει κάποια νομοθεσία για απαλλαγή των θέσεων στάθμευσης λόγω στενότητας ή λόγω πεζόδρομου, καθώς σήμερα ο δρόμος έχει γίνει πεζόδρομος;

Link to comment
Share on other sites

1. Θα δεις τον αρχικό υπολογισμό, και το πώς από 7 προκύπτει 1 θ.σ.. Προφανώς, πέραν του καταστήματος,  υπάρχουν κι άλλες επιφάνειες με άλλες χρήσεις

2. Θα ξανακάνεις τον ανωτέρω υπολογισμό, όπου αντί για κατάστημα θα βάλεις εστιατόριο, και θα δεις την τελική απαίτηση. Αυτό θα σου δείξει πόσες θ.σ. απαιτούνται (συνολικά) σήμερα

3. Θα αφαιρέσεις την ήδη υπάρχουσα (εξαγορασμένη), και θα προκύψει (αν προκύψει) η επί πλέον απαίτηση

Ο πεζόδρομος δεν αναιρεί την απαίτηση για θ.σ.

Link to comment
Share on other sites

10 λεπτά πριν, tetris said:

1. Θα δεις τον αρχικό υπολογισμό, και το πώς από 7 προκύπτει 1 θ.σ.. Προφανώς, πέραν του καταστήματος,  υπάρχουν κι άλλες επιφάνειες με άλλες χρήσεις

2. Θα ξανακάνεις τον ανωτέρω υπολογισμό, όπου αντί για κατάστημα θα βάλεις εστιατόριο, και θα δεις την τελική απαίτηση. Αυτό θα σου δείξει πόσες θ.σ. απαιτούνται (συνολικά) σήμερα

3. Θα αφαιρέσεις την ήδη υπάρχουσα (εξαγορασμένη), και θα προκύψει (αν προκύψει) η επί πλέον απαίτηση

Ο πεζόδρομος δεν αναιρεί την απαίτηση για θ.σ.

Ευχαριστώ για την απάντηση. Αυτό που με προβληματίζει είναι πως υπολογίστηκαν οι θέσεις στάθμευσης αρχικά και αν αυτό με επηρεάζει κάπου. Πρόκειται για κτίριο με 2 καταστήματα στο ισόγειο και γραφεία στον Α και Β όροφο συνολικής επιφάνειας 530,01 τ.μ. Αν πάω μόνο με το κατάστημα απαιτείται 1 επιπλέον θέση, αλλά μήπως ο αρχικός υπολογισμός που κατέληγε σε μια μόνο θέση με βοηθάει κάπου;

 

 

1685635517837.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ' ό,τι αντιλαμβάνομαι από τον υπολογισμό της άδειας, οι θέσεις που αφαιρέθηκαν αντιστοιχούν σε σεισμόπληκτο κατεδαφιστέο κτίριο. 

Κάνεις εξ ολοκλήρου υπολογισμό με τη νέα χρήση που θέλεις. Αφαιρείς τις 3 θέσεις λόγω σεισμοπάθειας. Ελέγχεις το υπόλοιπο σχετικά με τη μείωση λόγω στενότητας δρόμου. Από τις θέσεις που θα προκύψουν, αφαιρείς τη 1 θέση που έχει εξαγοραστεί. Αν προκύψει επί πλέον θέση, εξαγοράζεται.

συμπλ. 1

μπορείς να μας δώσεις τις επιφάνειες του ισογείου όπως υφίστανται σήμερα?

συμπλ. 2

Από τα στοιχεία που παρέθεσες, παίρνω την πρωτοβουλία να υπολογίσω:

Καταστήματα-γραφεία : 530,01-84=446,01 --> 446,01/80=5,57 θ.σ.  (=6?)

Εστιατόριο : 84/50=1,68 θ.σ. (=2?)

Το καλό σενάριο δίνει 5,57+1,68=7,25 = 7 θ.σ. (που σημαίνει ότι δεν απαιτείται νέα θέση)

Το δυσμενές, δίνει 6+2=8. Λόγω σεισμοπ. 8-3 =5. Λόγω μείωσης (δες και Ν 960/79) θα είναι 5/4=1.25 = 1 (η οποία έχει ήδη εξαγοραστεί)

Σε κάθε περίπτωση, δες το και με την ΥΔΟΜ

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια. Νόμιζα πως ο έλεγχος γίνεται μόνο για το κατάστημα. Και οι δύο τρόποι υπολογισμού πρακτικά με καλύπτουν.

Απλά για την στενότητα δρόμου δεν μπορώ να βρω κάτι στον Ν960/79 και γενικά δεν ξέρω αν ισχύει και σήμερα. Με καλύπτει το διάγραμμα δόμησης πως ίσχυε τότε και μπορώ να το χρησιμοποιήσω και σήμερα;

Δυστυχώς η ΥΔΟΜ το μόνο που μου λέει είναι αν έχεις επιπλέον θέση, πας με άδεια και τίποτα περισσότερο.

Και κάτι τελευταίο, είμαι υποχρεωμένη να τσεκάρω αν έχω σε κάποιον άλλον όροφο αλλαγή χρήσης;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα.

Έχω κατάστημα με άδεια του 2009 σε οικισμό με σχέδιο, όπου δεν υπάρχουν απαιτήσεις στάθμευσης. Ο ιδιοκτήτης θέλει να το κάνει ΚΥΕ - καφετέρια. Το εμβαδόν του είναι τέτοιο (55τμ μικτό + 55 υπόγειο) που δεν βγάζει πληθυσμό πάνω από 50 άτομα.

1)Το κατάστημα έχει ένα WC στο οποίο θεωρώ ότι λόγω έκδοσης άδειας δεν απαλλάσσεται από την υποχρέωση ΑΜΕΑ WC και πρέπει να γίνει μετατροπή του WC σε ΑΜΕΑ. Συμφωνείτε? 

2) Η αλλαγή χρήσης θεωρώ ότι γίνεται πλέον με μικρής κλίμακας και όχι με άδεια δόμησης, σωστά? 

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγή χρήσης όταν δεν θέλει άδεια γίνεται με ενημέρωση Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου. Αν δεν υπάρχει καθόλου Ηλεκτρονική Ταυτότητα να ενημερώσεις, είναι φλου:
α) ή κάνεις Ηλεκτρονική Ταυτότητα
β) ή όταν απαιτηθεί για άλλο λόγο στην έκθεση/ κάτοψη βάζεις την τρέχουσα χρήση
Εγώ προσωπικά δεν κάνω νέα ΗΤΚ, μόνο ενημερώνω ότι υπάρχει (καθώς θα μπορούσε η ιδιοκτησία να εκτείνεται και πέρα από το χώρο που ελέγχεις και δεν έχεις ούτε δικαίωμα, ούτε υποχρέωση να μπεις (για το σκοπό της ΗΤΚ).

Μικρή κλίμακα θέλει ανάλογα με τις εργασίες. Ανάλογα την έκταση των εσωτερικών διαρυθμίσεων πάς με ΕΕΔΜΚ ή με αρθ. 30, ή (αν επεμβαίνεις και στον Φ/Ο) οικοδομική άδεια.

Υποχρέωση για WC ΑμεΑ έχεις γενικώς. Υπάρχουν κάποια σημεία με εξαιρέσεις που πρέπει να τσεκάρεις νομίζω:
- ελέγχεις μόνο τον χώρο εξυπηρέτησης κοινού / κοινόχρηστους χώρους
- ελέγχεις αν υπάρχει πρόσβαση στο κτίριο (κλίμακες, έντονες ράμπες κλπ) και πρέπει όποιος μπορεί να φτάσει στο κτίριο, να μπορεί να εξυπηρετηθεί και από αυτό.
- δεν ξέρω για τον πληθυσμό τι κάνεις. θέλει και από εκεί λίγο μελέτη (αριθμός και απαίτηση ΑμεΑ)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.