Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε ΚΥΕ


Recommended Posts

stavrosa την αναγκαιότητα έκδοσης άδειας την ορίζει ο ΝΟΚ. Γιατί έχεις φαγωθεί να βγάζουμε αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ όταν με βάση το άρθρο 4 του ΝΟΚ δεν χρειάζεται εκτός εάν αλλάζουν τα πάρκινγκ και τα στατικά φορτία ?

 

Είναι καθαρά θέμα του μηχανικού το τι θα κάνει αφού αυτός δίνει την ΒΧΚΧ και καμία υπηρεσία δεν τον ελέγχει. Γιατί να μπλέκουμε λοιπόν τον κόσμο με άδειες όταν δεν χρειάζεται ?

 

Τι πάει να πει χρειάζεται άδεια βάσει κτιριοδομικό ?! Που λέει ο κτιριοδομικός να βγάλεις άδεια αλλαγής χρήσης ? Χρήσεις κτιρίων ορίζει αλλά όταν αυτές αλλάζουν εφαρμόζεις το άρθρο 4 του ΝΟΚ. Πλέον με τον 4178 τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.

Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια...? θα με τρελάνετε???? πόσα θέλετε να με τρελάνετε?

 

 

πότε "φαγώθηκα" για αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ????

 

 

αλλαγή χρήσης λέω μόνο σε χώρο συνάθροισης κοινού.

 

για διαβάστε λιγο πιο προσεκτικά....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

και διαχωρίστε τις χρήσεις απο μόνοι σας. μεγαλα παιδια ειμαστε και δεν βλαπτει να διαβάζουμε λιγο.

 

μπορεί να το έχω πει 1000 φορες.... ΚΥΕ χωρίζεται σε πολλά είδη...αυτα είναι τα εξής 2 . κατάστημα Υ.Ε. εμπορικής δραστηριότητας

 

και χώρος συνάθροισης κοινού Υ.Ε. με χρήση χ,ψ (σύμφωνα με τον κτιριοδομικό).

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Ναι οκ. Αυτό εννοώ το συν. κοινού. Γιατί να το κάνω λοιπόν αυτό ? Ποιος μου το λέει ? Αφού ο ΝΟΚ είναι σαφής και με τον 4178 ακόμη πιο σαφής. 

 

Γιατί να κάνω αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε συν. κοινού όταν δεν αλλάζουν πάρκινγκ ή φορτία ?!

 

Ο Κτιριοδομικός ξαναλέω ξεχωρίζει τις χρήσεις. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να βγάζουμε άδεια όποτε αυτές αλλάζουν. Ο ΝΟΚ ορίζει πότε βγάζουμε άδεια. Και μου το έχουν πει πολλές φορές στην πολεοδομία. Όταν δεν αλλάζουν πάρκινγκ ή φορτία δεν χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Μπορω να πω οτι εχω μπερδευτει λιγο.. Οσο αφορα τα κομμωτηρια, ο κτιριοδομικος λεει οτι ανηκουν στην κατηγορια εμποριο. Η οικοδομικη αδεια ειναι ¨καταστημα” και αφορα κτιριο μικτης χρησης. Για να δωσω ΒΧΚΧ θελω αλλαγη χρησης?

Η αλλαγη στις μελετες του υφισταμενου θα αφορα την προσθηκη WC και τους λουτηρες. Αρα κανω εξτρα μελετες και θελω αλλαγη χρησης?

Ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα έδινα την την βεβαίωση χωρις αλλαγή χρήσης καθώς δεν αλλάζει χρήση.

 

οι συνάδελφοι τι λένε?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με το  2605/2013 λεει οτι :

 

 

ιθ. Για εσωτερικές διαρρυθμίσεις κατατίθενται τα

εξής:

1) βεβαίωση του μηχανικού ότι δεν θίγονται τα στοι−

χεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου

2) κάτοψη σε κλίμακα 1:100 ή 1:50.

Σε περίπτωση εσωτερικών διαρρυθμίσεων σε ειδικά

κτίρια με τις οποίες τροποποιούνται οι ηλεκτρομηχα−

νολογικές εγκαταστάσεις ή/και η μελέτη παθητικής πυ−

ροπροστασίας, δεν εκδίδεται έγκριση εργασιών μικρής

κλίμακας αλλά απαιτείται η έκδοση άδειας δόμησης

κατά την παρ. 1 του άρθρου 4 του Ν.4067/2012 (ΦΕΚ 79

Α΄), ως ισχύει.

 

εγω αλλαζω σιγουρα τα ηλεκτρικα (φωτα, μπριζες κλπ) και τα υδραυλικα. Στην πολεοδομια αν αλλαζουν τα υδραυλικα δεν δεχονται μικρη κλιμακα..

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην πολεοδομία μου είπαν ότι επειδή η τεχνική οδηγία του Νοκ λέει τα παρακάτω, χρειάζεται οπωσδήποτε αλλαγή χρήσης έστω και αν πληροί όλες τις άλλες προϋποθέσεις (φορτία, θέσεις στάθμευσης, εγκαταστάσεις κ.λπ.) Το έχουν δέσει κόμπο.

 

"Επισημαίνεται ότι όταν στα σχέδια της οικοδομικής αδείας αναγράφεται η χρήση «κατάστημα», η χρήση αφορά στις εμπορικές επιχειρήσεις, ενώ οι λοιπές χρήσεις υγειονομικού ενδιαφέροντος δεν θεωρούνται «καταστήματα», λόγω του ότι η άδεια δόμησης εκδίδεται με άλλες προϋποθέσεις. Σημειώνεται ότι τα εμπορικά καταστήματα και τα καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος (αναψυκτήρια, εστιατόρια κ.λ.π) αποτελούν διακριτές κατηγορίες χρήσεων, σύμφωνα με το άρθρο 1 παρ. Β του Π. Δ/τος 23.2/6.3.1987 (ΦΕΚ 166/Δ΄/87) και του «Κτιριοδομικού Κανονισμού»(ΦΕΚ 59/Δ΄/3-2-89). Επομένως απαιτείται άδεια δόμησης για την αλλαγή χρήσης «καταστήματος» σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος (πχ. εστιατόριο – αναψυκτήριο)."

 

 

 

Έχει κάνει κάποιος τελευταία ενημέρωση φακέλου από κατάστημα για ΚΥΕ;

Και γιατί δεν τους είπες ότι από αυτό το έγγραφο και μετά 

ΑΛΛΑΞΑΝ τα πάντα με τις τροπ/σεις ΝΟΚ (κατά τον 4178 κλπ);;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω ένα κατάστημα κατασκευής τουλάχιστον του 1962 όπου και   συνδέθηκε με την ΔΕΗ  (στην πραγματικότητα είναι πριν το 1950 και είναι πετρόχτιστο) το οποίο θα δηλωθεί με τον 4178.

Ο πελάτης μου θέλει να το λειτουργήσει ως κουρείο   μπορώ να δώσω βεβαίωση για ΚΥΕ 

Link to comment
Share on other sites

καποτε στην αθηνα και οχι στην αμερικη

με αφορμη την τεχνικη εκθεση ΗΜ για τον 4014

σηκωθηκαν 3 φιλοι απο δω μεσα και πηγαν και ρωτησαν το ΤΕΕ

αν και τους κοιταξαν με το βλεμα του βοδιου

προσπαθησαν να δωσουν ΜΙΑ απαντηση

 

γιατι δε κανετε το ιδιο?

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.