Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε ΚΥΕ


Recommended Posts

Κτίριο προ του '55 με εμβαδόν 60 τ.μ. και προσθήκη 20τ.μ. μετά το '55 προ του '75 τακτοποιημένη με το Ν.4178. Το κτίσμα είχε χρήση κατοικία. Χρειάζεται άδεια αλλαγής χρήσης για μετατροπή του σε ΚΥΕ? Στον υπολογισμό απαιτούμενου αριθμού θέσεων στάθμευσης υπολογίζω και τα μέτρα του αυθαιρέτου?

Link to comment
Share on other sites

Άρα αν το σκέφτομαι καλά είναι 87/40=2,175 > 2 απαιτούμενες θέσεις.

Υφιστάμενη κατοικία 87/100 > 1 υπάρχουσα θέση. Άρα απαίτηση για 1 θέση στάθμευσης επιπλέον. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχω ισόγειο χώρο σε κτίριο του 59' που σε σχέδιο πολεοδομίας από μεταγενέστερη άδεια προσθήκης ορόφου (κάτοψη αποτύπωσης του ισογείου δηλαδή) αναφέρεται ως δωμάτιο. Προφανώς εννοεί κατοικία λοιπόν. Ο χώρος έχει μετρήσει κανονικά στην δόμηση. 

 

Θέλω να τον κάνω ΚΥΕ. Θα έχω καθίσματα μέσα άρα μιλάμε για χώρο συνάθροισης κοινού.

 

1) Για τους χώρους στάθμευσης, ο χώρος είναι 52,00Μ2. Διαιρώ με το 40,00 ( από Π.Δ. 111/2004 άρθρο 3.παρ.4 ) και έχω 52,00/40,00 =  1,30 (1 θέση). Από ( Π.Δ. 111/2004 άρθρο 4 παρ1 και 4) θεωρώ δεδομένο ότι έχω μία θέση στάθμευσης οπότε δεν απαιτείται νέα θέση.

 

2) Για τα στατικά. Δεν έχω υπόγειο. Άρα δεν έχω έλεγχο πλάκας. 

 

Μπορώ λοιπόν να υπογράψω σχέδια κ.χ. για το υγειονομικό χωρίς να βγάλω άδεια αλλαγής χρήσης, συμφωνείτε ? 

Link to comment
Share on other sites

το άρθρο 4 του νοκ αντικαταστάθηκε στον 4178 και δε λέει τίποτα για αλλαγή χρήσης όταν απαιτούνται επιπλέον θέσεις στάθμευσης, όπως έλεγε στον 4067

κακώς συμπεραίνω ότι δεν υπάρχει πια απαίτηση για αλλαγή χρήσης ακόμα και όταν σύμφωνα με το  Π.Δ. 111/2004 απαιτούνται επιπλέον θέσεις από τη νέα χρήση;

 

το αναφέρει κάπου αλλού; έχει βγει καμιά διευκρινιστική;

Edited by silia
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο όμως....

 

ν.4178 - τροποποίηση Άρθρου 4 του ΝΟΚ
 
" ε. Αλλαγή χρήσης, σε περίπτωση που επέρχεται αλλαγή προς το δυσμενέστερο,
  1. στα στοιχεία του διαγράμματος δόμησης (μήπως εδώ μπαίνουν τα πάρκινγκ ?)
  2. ή στα φορτία σχεδιασμού της στατικής μελέτης
  3. ή αλλαγή μηχανολογικών εγκαταστάσεων ως προς τις διελεύσεις τους από άλλους ορόφους ή κοινόχρηστους χώρους. "
Link to comment
Share on other sites

για σας συναδελφοι. Αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια λύση για την μυστήρια υπόθεση που μπλέχτηκα....

 

Το πρόβλημα:

κατάστημα προ 85 με χρήση πιθανόν εμπορική,

μετά βγήκε άδεια προσθήκης ορόφου (Ο.Α.99) και στα σχέδια αναγράφει χρήση κατάστημα,

το 11/2003 μισθωτήριο συμβόλαιο από εφορία το αναγράφει κατάστημα καφέ,

άδεια λειτουργίας 2004 καφενείο με καθίσματα (καφενέιο στα σχέδια του δήμου με σφραγίδα πολεοδομίας),

& βεβαίωση πολεοδομίας που αναγράφεται χρήση κατάστημα,

το 2006 αλλαγή ενοικιαστή με άδεια λειτουργίας πάλι καφενείο.

Κλειστό για ένα χρόνο.

Σήμερα νέος ενοικιαστής θέλει να γίνει τυροπιτάδικο με κάθίσματα, χώρος συνάθροισης κοινού.

Απαιτείται αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ με συνάθροιση κοινού?  

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Edited by akis4
Link to comment
Share on other sites

για σας συναδελφοι. Αν μπορείτε να μου δώσετε κάποια λύση για την μυστήρια υπόθεση που μπλέχτηκα....

 

Το πρόβλημα:

κατάστημα προ 85 με χρήση πιθανόν εμπορική,

μετά βγήκε άδεια προσθήκης ορόφου (Ο.Α.99) και στα σχέδια αναγράφει χρήση κατάστημα,

το 11/2003 μισθωτήριο συμβόλαιο από εφορία το αναγράφει κατάστημα καφέ,

άδεια λειτουργίας 2004 καφενείο με καθίσματα (καφενέιο στα σχέδια του δήμου με σφραγίδα πολεοδομίας),

& βεβαίωση πολεοδομίας που αναγράφεται χρήση κατάστημα,

το 2006 αλλαγή ενοικιαστή με άδεια λειτουργίας πάλι καφενείο.

Κλειστό για ένα χρόνο.

Σήμερα νέος ενοικαιστής θέλει να γίνει τυροπιτάδικο με κάθίσματα, χώρος συνάθροισης κοινού.

Απαιτείται αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε ΚΥΕ με συνάθροιση κοινού?  

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Επειδή, ήδη, είχε άδεια λειτουργίας καφενείου (θεωρώ ότι την έχεις) και λόγω του ότι η νέα δραστηριότητα είναι άμεση συμβατή με την προηγούμενη, δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

 

Στην πολεοδομία μου είπαν ότι αν είχε αδεια λειτουργιας πριν το 2003 ειμαι καλειμενος.

Στο forum δεν είδα να αναφέρεται το προ 2003 αλλά μονο προ 85.

Και μάλλον άδεια λειτουργείας πήρε για πρωτη φορά σαν καφενείο το 2004.

 

Τελος τις θεσεις parking που ειχε σαν κατάστημα τις κατάργησε και έκανε αποθήκη.

θα κάνω τακτοποιηση με 4178 την αποθήκη.

Αλλά θα απαιτηθούν οι θεσεις στάθμευσης?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.