Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε ΚΥΕ


Recommended Posts

adamadia1:

Ανεξάρτητα από το εάν οι ΥΔΟΜ ζητούν ή όχι αλλαγή χρήσης διαφωνώ στο εξής:

Οι ΥΔΟΜ εξετάζουν μόνο το πολεοδομικό κομμάτι, οπότε το εάν κάποια επιχείρηση χρειάζεται άδεια λειτουργίας είναι ανεξάρτητο και άσχετο με το έν πολεοδομικά απαιτείται αλλαγή χρήσης του χώρου. Στο παράδειγμα που ανέφερα προσπάθησα να δείξω το (παράλογο γιά μένα) 2 ίδιοι χώροι, πολεοδομικά να αντιμετωπίζονται με δύο μέτρα και σταθμά ανάλογα με το πότε πρωτολειτούργησε μιά επιχείρηση.

Η πολεοδομία δεν ασχολειται πλέον με την ΒΚΧ αλλά την βγάζει με "ευθυνη " του ο μηχανικός....

Το "σωστό" βαση νόμου είναι να γίνει "αλλαγή χρήσης " και να δηλωθεί η νέα χρήση στην πολεοδομία, το αν θα παρει άδεια από το Υγειονομικο εξαρταται και από άλλες προυποθέσεις...

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ μπορεί συχνά να εμπλακεί σε τέτοιες περιπτώσεις α) μέσω καταγγελιών - συχνό φαινόμενο μεταξύ επιχειρηματιών ή περιοίκων που απλά ενοχλούνται και β) μέσω του Α/θμιου Συμβουλίου Επιθεώρησης Θεάτρων - κινηματογράφων (δεν είμαι σίγουρος σε ποιές περιπτώσεις γνωμοδοτεί - πάντως και σε κάποια καταστήματα), όπου συμμετέχει ως μέλος υπάλληλος της τοπικής ΥΔΟΜ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ έχω μια περίπτωση οπου η οικ. άδεια ειναι του 1997 και γραφεί στην αδεία κατάστημα. 11/11/12 πήρε άδεια πο το υγειονομικό για ιατρείο χρειάζεται να γίνει αλλαγή χρήσης στην πολεοδομία από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος και μετά ενημέρωση στη διεύθυνση υγείας? οι καταγγελίες από τρίτους δεν σταματάνε για αυτό το νέο ιατρείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ έχω μια περίπτωση οπου η οικ. άδεια ειναι του 1997 και γραφεί στην αδεία κατάστημα. 11/11/12 πήρε άδεια πο το υγειονομικό για ιατρείο χρειάζεται να γίνει αλλαγή χρήσης στην πολεοδομία από κατάστημα σε κατάστημα υγειονομικού ενδιαφέροντος και μετά ενημέρωση στη διεύθυνση υγείας? οι καταγγελίες από τρίτους δεν σταματάνε για αυτό το νέο ιατρείο.

Ναι!Πρεπει να γίνει αλλαγή χρήσης!!!!

Την άδεια πως τη πήρε?Ποιος έδωσε ΒΚΧ?

Link to comment
Share on other sites

Η ΥΔΟΜ μπορεί συχνά να εμπλακεί σε τέτοιες περιπτώσεις α) μέσω καταγγελιών - συχνό φαινόμενο μεταξύ επιχειρηματιών ή περιοίκων που απλά ενοχλούνται και β) μέσω του Α/θμιου Συμβουλίου Επιθεώρησης Θεάτρων - κινηματογράφων (δεν είμαι σίγουρος σε ποιές περιπτώσεις γνωμοδοτεί - πάντως και σε κάποια καταστήματα), όπου συμμετέχει ως μέλος υπάλληλος της τοπικής ΥΔΟΜ

επίσης αν ο χωρος υπάγεται στον 4014 τοτε η ΒΚΧ δί νεται μόνο από την ΥΔΟΜ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, Θα ήθελα τη γνώμησας σχετικά με την αντίστροφη διαδικασία. Υπάρχει οικοδομική άδεια για κατάστημα YE τεσσάρων συνιδιοκτητών.Μεταγενέστερα έγινε σύσταση ιδιοκτησίας. Οι δύο ιδιοκτήτες τουλάχιστον ενδιαφέρονται να ενημερωθεί η πολεοδομίακαι οι κατόψεις. Σκοπεύουν να διαθέσουν o κάθε ένας το μερίδιο του για καταστήματα.Από τη στιγμή που υπάρχει ήδη 0.Α. καταστήματος απαιτείται αλλαγή χρήσης; H τροποποίηση της αδείας μήπως απαιτεί λιγότερη διαδικασία και κρατήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρίστως. Ισόγειο κατάστημα με 0.Α. του 1995 ανήκει σε 4 ιδιοκτήτες. Το κατάστημα ήταν ενιαίο. Αργότερα έγινε σύσταση ιδιοκτησίας και ο κάθε ιδιοκτήτης πήρε ένα κομμάτι από τα 4 στα χαρτιά χωρίς τη δημιουργία κάποιου διαχωριστικού. Τώρα θέλουν οι δύο από τους 4 να ανοίξουν 2 καταστήματα. Αφού ήταν κατάστημα Υ.E. και μετά τον διαχωρισμό θα λειτουργήσουν πάλι ώς καταστήματα αυτό δε το λες αλλαγή χρήσης. ψάχνω νομοθεσία για να μπορέσω να κινηθώ χωρίς τηv έκδοση νέας άδειας με τις κρατήσεις που επιφέρει. Μπορεί να γίνει απλά τροποποίηση της άδειας ή απλά ενημέρωση φακέλου;

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα να επαναλάβω ή έγινα κατανοητος;

 

 

 

 


καλημέρα το ερώτημα σου δεν αφορά τον ΝΟΚ αλλά βασικά αφορά θέματα, τακτοποίησης ή θέματα σχετικά με νέα κατανομή σε οριζόντιες ιδιοκτησίες.

Παρακαλώ διατύπωσε το ερώτημα σου στις σχετικές ενότητες ή και τα σχετικά θέματα που υπάρχουν. Θα διαγράφουν από εδώ σύντομα.

Didonis

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα σας!

Χρειάζομαι λίγη βοήθεια γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη και στην Πολεοδομία δεν με διαφώτισαν...Ο πελάτης μου θέλει να βγαλει άδεια φαρμακείου.Ο χώρος που βρήκε είναι ισόγειος και έχει ο.α. μηχανουργειου. Θελει να κανει διαμερισματοποιηση γιατί ο χωρος ειναι πολύ μεγάλος (167 τ.μ.) ώστε να μπορέσει να απομονώσει ένα κομμάτι και επίσης να αποφύγει την πρόσβαση με το υπόγειο το οποίο ειναι ένα μαύρο χάλι.Επίσης πρέπει να κατασκευαστεί W.C. και συγχρόνως θα γίνουν όλες οι εργασιες διαρρύθμισης που απαιτόυνται για φαρμακείο.Καθώς το ύψος ειναι πολύ μεγάλο (3.5 μέτρα) θέλει να βαλει και γυψοσανίδες για να το φτάσει σε ένα λογικό ύψος και επίσης να αποκλείσει την οπτικη επαφη με το πατάρι. Όσον αφορά το πατάρι φαίνεται μεν σαν ογκος μέσα στο κατάστημα, έχει παράθυρα προς το κατάστημα και μια πορτα χωρις σκαλα προς το κατάστημα. Η προσβαση για το πατάρι γίνεται εξωτερικά.Εξωτερικα υπάρχει είσοδος με σκαλα που ανεβαινει στον όροφο που είναι κατοικία (η σκαλα είναι εσωτερική κλειστή) και κάπου στο ενδιαμεσο σε πλατυσκαλο υπάρχει η εισοδος για το πατάρι.Δεν μπορεσα ακομη να παρω το φακελο της άδειας για να δω τι γινεται με το πατάρι γιατι στην κατοψη αναγραφεται σαν "πατάρι μηχανουργειου" αλλά με προβληματιζει που ειναι λειτουργικα ανεξάρτητο απο το κατάστημα ( η πόρτα που φάινεται μάλλον ειναι μεταγενεστερη και προφανως βαζανε σκαλα για να ανεβαινουν απο το μαγαζι για να μην κανουν τη διαδρομη εξωτερικα). Θελω να δω αν το πατάρι έχει μετρησει στον Σ.Δ..Στην πολεοδομια που ειπανε πως θα βγει μια αδεια αλλαγης χρησης στην οποια θα περιλαμβανονται τα πάντα κι ό,τι εργασιες διαρρύθμισης απαιτούνται για φαρμακειο.

Μπορεί να απομονωθει το πατάρι από τη στιγμή που δεν ειναι λειτουργικά εξαρτημένο από το κατάστημα?..Βέβαια αυτή η πόρτα χωρις σκαλα με προβληματίζει...

Τι μελέτες θα απαιτηθουν?Μου είπανε σίγουρα αρχιτεκτονικα, τοπογραφικο, διάγραμμα δόμησης..Εγώ υποθέτω και υδρευση-αποχετευση λόγω W.C.

Η/Μ?ΚΕΝΑΚ?Υπάρχει υποχρέωση και για W.C. Αμεα?

Έχω καταμπερδευτει...Σας παρακαλώ όποιος μπορεί ας με διαφωτίσει λίγο ..Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.