Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Η κατάσταση είναι σαφής. Και οι νόμοι στο θέμα επίσης.

Το ότι υπάρχουν διάσπαρτοι στη χώρα ανεγκέφαλοι καρεκλοκένταυροι που δεν άνοιξαν ποτέ τους ένα κείμενο για να καταλάβουν γιατί και πότε απαιτείται από τον νομοθέτη η αλλαγή χρήσης, είναι άλλο θέμα.

Τα διάφορα χαρτιά που βγαίνουν από την Αμαλιάδος κάθε φορά απαντούν σε ένα συγκεκριμένο θέμα. Διαβάζοντάς το κάποιος που δεν ξέρει την υπόθεση μπορεί να βγάλει πολλά συμπεράσματα, πολλές φορές βγαίνουν ως συμπέρασμα τα καλά και συμφέροντα. Έτσι και αλλιώς δεν θα στοιχήσει τίποτε στον υπάλληλο να το ερμηνεύσει όπως αυτός θέλει. Και το ξέρει ... όπως επίσης ξέρει ότι εκεί υπάρχει "χαρτί" και μάλιστα το χαρτί που ανοίγει δρόμους ...

Παραθέτω λοιπόν ένα λίγο μεταγενέστερο χαρτί από το ίδιο τμήμα που είναι και πιό κοντά στην πραγματικότητα. Το βάζω κυρίως γιατί λέει τι πρέπει να κάνουμε εμείς ως μηχανικοί εφαρμόζοντας το νόμο.

Η αλλαγή χρήσης υπάρχει από το 1986 και μετά. Όμως δεν χρειάζεται πάντοτε αλλαγή χρήσης. Το πότε χρειάζεται είναι επίσης σαφές από το 1989.

Τα "καταστήματα" υπήρχαν και προ του 1986, όταν ακόμη δεν υπήρχε εκτός από τον ΓΟΚ85 και ο κτηριοδομικός.

Τα ΚΥΕ δεν είναι χρήση, χρήση είναι το καφενείο, το εμπορικό κατάστημα, το μπαρ, το θέτρο, το κρεοπωλείο κλπ. Κάποια από αυτά μπορούν να φιλιξενηθούν σε χώρους συνάθροισης κοινού. Χωρίς άδεια ...

Συγνώμη για το ύφος μου αλλά βγαίνω από τα ρούχα μου όταν ακούω προϊστάμενο ΥΔΟΜ να λέει ότι "αφού η κάτοψη λέει κατάστημα τότε εννοεί εμπορικό κατάστημα και έχει γίνει παράνομη αλλαγή χρήσης σε ΚΥΕ".

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΠ 38283-ΕΚΔΟΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ (17-9-13).pdf

Υ.Γ. και κάτι τελευταίο : η αδειοδότηση των ΚΥΕ δεν είναι δουλειά των ΥΔΟΜ, είναι δουλειά της αρμόδιας υπηρεσίας του Δήμου και του υγειονομικού. Η ΥΔΟΜ ας αρκεστεί στις χρήσεις που γνωρίζει. Σε κανένα κείμενο πολεοδομικής νομοθεσίας δεν υπάρχει αναφορά σε χρήση ΚΥΕ.

Edited by kan62
  • Upvote 2

Μοιράσου αυτή την δημοσίευση

ΚΑΝ. Πλέον γίνεται δειγματοληπτικός έλεγχος στις άδειες των ΚΥΕ από τις ΥΔΟΜ. Και πίστεψε με ΔΕΝ βγάζεις άκρη με τίποτα αν σου έρθει ο υπάλληλος.

Επί της ουσίας όσων γράφεις, υπάρχει η ενδιάμεση λύση της ενημέρωσης φακέλου. Αυτό λέει η εγκύκλιος που παραθέτεις.

Επί της ουσίας η παραπάνω εγκύκλιος λέει ότι την ευθύνη για τη βεβαίωση κύριας χρήσης (ΒΚΧ) την έχει ο μηχανικός που πλέον την εκδίδει.

Όταν τη βεβαίωση την έβγαζε η πολεοδομία ήξερε μόνη της τι θα κάνει. Τώρα που έχασε αυτή την "εξουσία" ελέγχει αυτόν που την πήρε και καλά κάνει. Αν ο μηχανικός δεν κάνει αυτά που ορίζει ο νόμος και η εγκύκλιος δικαίως δεν βγάζει άκρη. Πρέπει δηλ. να εξετάζεται από το μηχανικό η χορήγηση της ΒΚΧ κατά περίπτωση και πάντα σύμφωνα με το νόμο.

Δεν υπάρχει ενδιάμεση λύση. Αν δεν μπορεί η πολεοδομική χρήση να στεγάσει την υγειονομική τότε θέλει αλλαγή της πολεοδομικής χρήσης. Αν μπορεί δίδεται η ΒΚΧ. Ενημέρωση χρειάζεται όταν υπάρχουν αλλαγές που δεν θέλουν άδεια (πχ. ενημέρωση της παθητικής πυροπροστασίας για να εγκριθεί η ενεργητική από την ΠΥ).

Και επαναλαμβάνω : υπάρχουν πολεοδομικές χρήσεις και κατηγορίες χρήσεων (κατά τον κτηριοδομικό, κατά το ΠΔ χρήσεων, κατά τον αντισεισμικό, κατά το ΠΔ πυροπροστασίας), αλλά τα καταστήματα ΚΥΕ είναι χώροι που έχουν μια πολεοδομική χρήση και καλούνται να φιλοξενήσουν μια δραστηριότητα υγειονομικού ενδιαφέροντος. Η άδειά τους αφορά την ίδρυση και λειτουργία της δραστηριότητας και όχι του χώρου του κτηρίου που έχει ήδη μια πολεοδομική χρήση. Αυτή βεβαιώνεται από τον μηχανικό και παλιότερα από την πολεοδομία με τη ΒΚΧ. Αν μπορεί να φιλοξενηθεί η δραστηριότητα τότε βγαίνει η ΒΚΧ. Αν όχι τότε γίνεται πρώτα η αλλαγή χρήσης και μετά δίνεται η ΒΚΧ. Τόσο απλά, τόσο καθαρά.

• Upvote 3

4 ώρες πριν, kan62 said:

Η άδειά τους αφορά την ίδρυση και λειτουργία της δραστηριότητας και όχι του χώρου του κτηρίου που έχει ήδη μια πολεοδομική χρήση. Αυτή βεβαιώνεται από τον μηχανικό και παλιότερα από την πολεοδομία με τη ΒΚΧ. Αν μπορεί να φιλοξενηθεί η δραστηριότητα τότε βγαίνει η ΒΚΧ. Αν όχι τότε γίνεται πρώτα η αλλαγή χρήσης και μετά δίνεται η ΒΚΧ. Τόσο απλά, τόσο καθαρά.

Πάρα πολύ σωστή η τοποθέτηση σου συνάδελφε Kan62 !!!!

+1

Μα ρε συ ΚΑΝ γνωστά είναι όλα αυτά και συμφωνώ αλλά σου ξαναλέω, στηρίζονται στην τεχνική οδηγία του ΝΟΚ (η οποία προφανώς και είναι τελείως λάθος και κακογραμμένη) και δεν ασχολούνται παρακάτω. Εγώ μαζί σου είμαι αλλά λέμε τώρα τι γίνεται στην πράξη.

Όταν λοιπόν θα έχω βγάλει εγώ την άδεια του ΚΥΕ στο notifybusiness , θα του έχω δώσει ΒΚΧ και σχέδιο και του έρθει μετά δειγματοληπτικά η πολεοδομία και του πει χρειάζεται αλλαγή χρήσης, τι θα κάνω ? Εμένα θα κυνηγάει ο ιδιοκτήτης. Εδώ ρε συ υπάρχει ο κτιριοδομικός που λέει ότι χώρος συνάθροισης κοινού είναι ο χώρος με πάνω από 50 άτομα...και αυτό το αγνοούν. 

Δεν είναι καθόλου σαφής η νομοθεσία. Το αφήνουν επίτηδες μετέωρο το πράγμα. Είναι γελοίο πραγματικά το όλο πλαίσιο. Θα μπορούσαν πολύ απλά να τροποποιήσουν το άρθρο 4 και 5 του ΝΟΚ και να γράφουν σαφώς ότι  π.χ.. ..... " για ΚΥΕ με εμβαδόν τάδε και κάτω και εφόσον δεν τροποποιείται διάγραμμα δόμησης, ΔΕΝ απαιτείται άδεια παρά μόνο ενημέρωση φακέλου αδείας ".

Η νομοθεσία είναι σαφής. Και δεν μπορεί να γράψει σε πολεοδομικό νόμο τα περί ΚΥΕ γιατί αυτό δεν ορίζεται πολεοδομικά. Δεν ξέρει τι είναι το ΚΥΕ ... το υγειονομικό ξέρει.

Οι τεχνικές οδηγίες είναι οδηγίες και τίποτε παραπάνω. Έχουν πάρα πολλά λάθη και τις έγραψαν κάποιοι που είχαν θέματα μπερδεμένα στο μυαλό τους ή είχαν περιορισμό στον αριθμό των λέξεων του κειμένου. Δικό τους θέμα ...

Η έκφραση με το "κατάστημα" και τα ΚΥΕ προέκυψε το 2001 και από τότε υπάρχει πλήθος εγγράφων περί της ορθής ερμηνείας του νόμου (βλ. και βιβλίο ΓΟΚ85 Λεμπέση σελ.169). Ήταν σε μια οδηγία που δόθηκε για τα ΚΥΕ σε κτήρια προ '55 όταν πλέον άλλαξε η διαδικασία για την πιστοποίηση νομίμου περιγράμματος από άδεια σε ΒΚΧ με την τροποποίηση του ΓΟΚ2000. Χρόνια μετά κάποιος αδιάβαστος την είδε γραμμένη και τη γενίκευσε σε χαρτί το 2012.

Σου εξήγησα ότι, το τι κάνει ο μηχανικός είναι διαφορετικό θέμα σχέσεών του με τις πολεοδομίες και δεν το συζητώ παρακάτω ...

Θα παρανομούμε καθ' υπόδειξη, εξυπηρετώντας εμμονές και συμφέροντα άλλων, ή θα κάνουμε τη δουλειά μας ;

• Upvote 2

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Παρόμοιο Περιεχόμενο

• Από ΝΙΟΝΙΑΚΟ
      Συνάδελφοι καλησπέρα.
      Απο τις λίγες φόρες που απασχολώ το forum μιας και η πληθώρα απαντήσεων και συζητήσεων που γίνεται επί των θεμάτων είναι τις περισσότερες φορές πολύ χρήσιμες και διαφωτιστικές πάνω στα θέματα.
      Αυτή τη φορά έχω προβληματιστεί λίγο με τις διατάξεις (ο θεός να τις κάνει διατάξεις) για τα υποσκαφα κτίρια.
      Και συγκεκριμένα :
      Εχω μια εκσκαφη ετοιμη απο παλια μελετη(ενα ορυγμα στην ουσια) και πρεπει να <εφαρμοσω> μεσω μιας αναθεωρηση ενα υποσκαφο κτιριο.Μεσα στην εκσκαφη 
      πρεπει να υπολογισω να γινει και ενα διωροφο κτισμα, και εκει γενιουνται και οι αποριες....
      Ερώτηση 1. -Μπορεί να συνδυαστεί σε μια μελέτη υποσκαφο κτίριο με τμήμα το οποίο να θεωρηθεί υπογειο,λογω χρήσης?          (μηχανοστασια,εξαερισμοι κ.α)
      Ερωτηση2.-Εαν η μια ορατή πλευρά λόγο αποστάσεων δεν είναι μια ευθεία αλλά τεθλασμένη γραμμη,θεωρειτε πως θα έχει πλέον 2 η 3 όψεις?
      Ερωτηση3.-Εαν πρέπει να συνδυάσω και ένα διώροφο στην μελέτη μου,πρεπει να εφαρμόσω απόσταση Δ?και αν ναι μπορεί αυτή να είναι ένας υ/χ?
      Ερωτηση4.-Το υποσκαφο δύναται να είναι 2 οροφους?και αν ναι υπάρχει περιορισμός ως προς την σύνδεση αυτών?
      Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τις γνώμες σας για το θέμα.
    • Από mikehellas
      Καλημέρα συνάδελφοι, σε υφιστάμενο διώροφο κτίσμα προ του 1955 θέλει ο πελάτης μου στο ισόγειο να συνενώσει και να αλλάξει χρήση σε 2 από τα 3 καταστήματα καθώς και να διαμορφώσει διαφορετικά την όψη με άλλα ανοίγματα. Το θέμα είναι ότι στο πρόσωπο του κτηρίου και σε βάθος 3μ προβλέπεται από το ρυμοτομικό η κατασκευή παρόδιας στοάς, η οποία δεν έχει υλοποιηθεί. 
      Ο ΝΟΚ στο άρθρο 22 αναφέρει: "Σε κτίρια, στα οποία δεν έχει διανοιγεί η προβλεπόμενη από το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο στοά, δεν χορηγείται άδεια δόμησης για οποιαδήποτε προσθήκη, είτε καθ’ ύψος είτε κατ’ επέκταση στο κτίριο. Επιτρέπονται επισκευές και διαρρυθμίσεις, καθώς και αλλαγές χρήσης του υφισταμένου κτιρίου σύμφωνα με τις επιτρεπόμενες χρήσεις που ισχύουν στην περιοχή. Για κτίρια για τα οποία απαιτούνται επισκευές λόγω σεισμών ή σε περίπτωση επισκευών για λόγους υγιεινής και χρήσης κτιρίων ή επικινδυνότητας η παραπάνω απαγόρευση δεν έχει ισχύ" 
      Θεωρώ ότι η συνένωση και η αλλαγή χρήσης μπορεί να γίνει με ΕΕΜΚ αλλά το θέμα μου είναι αν μπορώ να αλλάξω και τις όψεις. Η τοπική ΥΔΟΜ μου λέει ότι δεν μπορώ γιατί είναι παρόδια στοά αλλά στον ΝΟΚ αναφέρει ότι απαγορεύεται οποιαδήποτε προσθήκη δεν λέει κάτι για αλλαγή όψεων, που δεν τροποποιεί ουσιαστικά το περίγραμμα. Μου διαφεύγει κάτι? Ποια η γνώμη σας?
    • Από vali
      Καλησπέρα, ο πελάτης μου ανοίγει γυράδικο και χρησιμοποιεί υγραέριο. Το κατάστημα έχει και υπόγειο, οπότε θα χρειαστεί να τοποθετηθούν εκτός μαγαζιού οι 2 φιάλες υγραερίου(13 λιτρα καθεμιά).  Εξωτερικά μπορώ μόνο στην πρόσοψη του μαγαζιού, που είναι πέρασμα πεζοδρομίου, ή στον ακάλυπτο πίσω . Αμφιβάλλω όμως για τον αν επιτρέπεται πολεοδομικά. Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικά;
      Ευχαριστώ

Συμπλήρωσε την ειδικότητά σου στο προφίλ. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής.
      Pavlos33
    • Από mimoutis
      Σε οικόπεδο με έντονη κλίση προσπαθώ να σχεδιάσω ενα κτιριο σε ενα επιπεδο. Ενα τμημα του κτιριου λογω κλισης θα βρισκεται εντος του εδαφους με μεγιστη υπερβαση της οροφης του απο την φυσικη σταθμη στα 1.2 μετρα οπως προβλεπεται απο τον ΝΟΚ. Η συνεχεια ομως αυτου του κτιριου θα υπερβαινει περαν των 1.2 μετρων την φυσικη σταθμη καθως το εδαφος λογω κλισης κατεβαινει. Μπορω να αντιμετωπισω το πρωτο τμημα του κτιριου ως υπογειο και το αλλο ως ισογειο?  Επισης θα μπορουσα να εχω μια εσωτερικη πορτα που να συνδεει τους 2 χωρους;

(1) Διόρθωσε το κείμενό σου και βάλε τόνους.
      (2) Βάλε την ειδικότητά σου στο προφίλ εφόσον είσαι μηχανικός
      Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ
      Pavlos33

• Από kan62
      Το κείμενο του Ν.4067 (ΝΟΚ) με ενσωματωμένες τις Τεχνικές Οδηγίες εφαρμογής του και επικεφαλίδες κατ' άρθρο.

Με όλες τις αλλαγές μέχρι και τη δημοσίευση του Ν.4178/13

Με τις αλλαγές του ν.4258/2014

Με τις αλλαγές του ν.4280/2014

Με τις αλλαγές του ν.4315/2014

Με τις αλλαγές του ν.4342/2015

Με τις αλλαγές του ν.4447/2016

Με τις αλλαγές του ν.4467/2017

Με τις αλλαγές του ν.4495/2017

* Με τις αλλαγές του ν.4513/2018

* Με τις αλλαγές του ν.4546/2018

Σε μορφή word (για το γραφείο) + σε μορφή pdf (για κινητό ή tablet)

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.