Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε ΚΥΕ


Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας!

Λοιπόν πελάτης μου έχει εντός σχεδίου διώροφο κτίσμα προ 1955, μάλιστα έχω και το στέλεχος της άδειας που έβγαλε το 1930 όπου αναφέρει ανέγερση διωρόφου οικοδομής με ισόγεια καταστήματα(προφανώς ο α όροφος ήταν κατοικία). Αυτή τη στιγμή λειτουργεί όλο σαν ένα κατάστημα για πώληση ρούχων. 

Τώρα θέλει να διαχωρίσει ένα τμήμα του ισογείου περίπου 15 τμ και να το κάνει καφέ χωρίς τραπεζοκαθίσματα. 

Θεωρώ ότι κάτι τέτοιο δε θέλει αλλαγή χρήσης εφόσον το κτίριο προϋπήρχε του 1985.

Βέβαια θα αλλάξει μία όψη κι επιπλέον θα τροποποιηθεί η μελέτη ύδρευσης/αποχέτευσης.

Θεωρώ επίσης ότι δε χρειάζεται η δημιουργία wc αφού μπορεί να εξυπηρετείται από το wc του καταστήματος...(ΑΠΟΦ 96967/2012: ΆΡΘΡΟ 5--> σελ 42351 §δ επιχειρήσεις ενταγμένες σε συγκροτήματα....κάτι που δεν ξέρω αν θα δεχτεί το υγειονομικό)

Οπότε τι μου προτείνετε να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα στο υγειονομικό ερώτηση για την τουαλέτα.

Μάλλον εννοείς αυτό :

Από την υποχρέωση να διαθέτουν αποχωρητήρια απαλλάσσονται: (...)
δ. Επιχειρήσεις ενταγμένες σε συγκροτήματα (εμπορικά κέντρα, συγκροτήματα ομοειδών δραστηριοτήτων, ή άλλες μορφές πολλαπλής εγκατάστασης) που παρέχουν γενικές διευκολύνσεις και βοηθητικούς χώρους (αποχωρητήρια κλπ), εφόσον υπάρχει σχετική σύμφωνη γνώμη από τον εκπροσωπούντα το συγκρότημα, και οι χώροι αυτοί επαρκούν για το εξυπηρετούμενο κοινό και προσωπικό. 
 
Προσωπικά δε βλέπω συσχέτιση ανάμεσα στο κατάστημα ρούχων και το καφέ για διερχόμενους, ώστε να θεωρηθεί ομοειδής δραστηριότητα, προκειμένου να γίνεται χρήση της τουαλέτας του καταστήματος ρούχων. 
Link to comment
Share on other sites

δεν θα το δεχτεί.Επίσης ναι μέν είναι πρό ΓΟΚ 85 αλλά υπάρχει και το εξής:

 

Εγγρ-34837/10-4-92 

[ΙΣΧΥΕΙ απο 10-4-92]  Εγγρ-34837/92

(Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες χώροι κυρίας χρήσεως, που

αποτελούν τμήματα κτιρίων ανεγερθέντων με τις προ της ισχύος του

ΓΟΚ/85 πολεοδομικές διατάξεις, τότε οι χώροι αυτοί εξακολουθούν

να λειτουργούν ως έχουν χωρίς να απαιτείται η έκδοση

οικοδομικής άδειας για την αλλαγή της χρήσης τους).

Διευκρινήσεις στο υπ' αρ.Εγγρ-34116/92.

Επίσης Οι περιπτώσεις των φυσικοθεραπευτηρίων για τις οποίες

έχει υποβληθεί από τον αρμόδιο φορέα βεβαίωση περί μη διαθέσεως

νοσηλευτικών κλινών, υπάγονται στην κατηγορία των Γραφείων.

 

 

Αναφερόμενοι στο πιο πάνω σχετικό έγγραφό σας, σας γνωρίζουμε τα εξής:

Στις περιπτώσεις κατά τις οποίες χώροι κυρίας χρήσεως, που αποτελούν τμήματα κτιρίων ανεγερθέντων με τις προ της ισχύος του ΓΟΚ/85   πολεοδομικές διατάξεις, λειτουργούν αποδεδειγμένα με βεβαιώσεις των αρμοδίων φορέων τους ως επαγγελματικοί χώροι των οποίων όμως η συγκεκριμένη χρήση δεν καθορίζεται στα σχέδια της εγκεκριμένης μελέτης αλλά είναι επιτρεπτή στην περιοχή, τότε οι χώροι αυτοί εξακολουθούν να λειτουργούν ως έχουν χωρίς να απαιτείται η έκδοση οικοδομικής άδειας για την αλλαγή της χρήσης τους.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ως προς την τουαλέτα συμφωνώ με τον Pavlos33 αλλά παρ'όλα αυτά θα προσπαθήσω στο υγειονομικό μπας και...! Ως προς τη αλλαγή χρήσης Elounda σε περσινή μου παρόμοια υπόθεση η πολεοδομία μου είπε ότι δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης διότι πριν το '85 όλα τα λέγανε καταστήματα.... τώρα, το γεγονός ότι αλλάζει η μελέτη ύδρευσης/αποχέτευσης δεν το ξέρει και κανένας αφού δεν είχε κατατεθεί ποτέ κάτι τέτοιο.  Βασικά η αλλαγή στην όψη και τα χωρίσματα που θα γίνουν είναι οι εργασίες. Τέλος πάντων θα πάω αύριο από πολεοδομία και μπορεί να με διαφωτίσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το εγγραφο  ουσιαστικά λέει για να μην γίνει αλλαγή χρήσης θα έπρεπε να είχε λειτουργήσει μέχρι τις 10-4-92 σαν ΚΥΕ.Τωρα τα προ του 85 καταστήματα είναι λίγο μπέρδεμα.Η πολεοδομία δεν θα δώσει ΒΧΚΧ οπότε εσύ θα κρίνεις

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος συνάδερφος να απαντήσει επιγραμματικά στα εξής :

 

1. Ένας χώρος με χαρακτηρισμό "Κατάστημα" στην οικοδομική άδεια και εμβαδόν

 

2. Γενικά, ποιες τροποποιητικές μελέτες κατατίθενται για την αλλαγή χρήσης από κατάστημα σε χώρο συνάθροισης κοινού όταν δεν σημειώνεται καμία τροποποίηση στο χώρο? Αρκούν οι αποτυπώσεις και τα νέα φορολογικά - υπολογισμοί θέσεων στάθμευσης λόγω της νέας χρήσης?

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας.

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε μια περίπτωση. Ο πελάτης μου θέλει να ανοίξει ΚΥΕ εστιατόριο. Από τα σχέδια της πολεοδομίας χρονολογίας 1969 απεικονίζεται ως κατάστημα. Η ιδιοκτήτρια μου έδωσε εισφορές ΤΕΒΕ με δραστηριότητα προιόντα ΕΒΓΑ χρονολογίας 1974. Δεν έχει εκδοθεί ποτέ άδεια λειτουργίας σύμφωνα με το Δήμο. 

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής: Το κατάστημα μπορεί να θεωρηθεί υγειονομικού ενδιαφέροντος λόγω των προιόντων ΕΒΓΑ που αποδεικνύονται από τις ασφαλιστικές εισφορές του ΤΕΒΕ;

Αν απαιτείται αλλαγή χρήσης μέσω 4178 μπορώ να αποφύγω την άδεια δόμησης ώστε να καταθέσω στο Δήμο με ΒΚΧ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε έναν κόπο και διάβασε τους κανόνες συμμετοχής .... για το θέμα σου ιδιαίτερα το α/α 3.

Θέσε το θέμα σου εδώ.

Ισως είναι σκόπιμο να κλειδωθεί.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα.

- ΑΔΕΙΑ = Καταστημα (εμπορικη χρηση)

- Ν.4178 = Καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντος

- Τωρα ο ιδιοκτητης θελει να γινει ξανα Καταστημα εμπορικη χρηση (πωληση ρουχων κλπ.)

 

Για τη χρηση που θελει τωρα ο ιδιοκτητης δεν απαιτειται καμμια εγκριση/αδειοδοτηση απο καποιο φορεα (αδεια λειτουργιας κλπ.)

Παρολ'αυτα, θεωρειτε οτι πρεπει να γινει εκ νεου αλλαγη χρησης, μεσω πολεοδομιας πλεον, γιατι θα γινουν οικοδομικες εργασιες?

Πρεπει να γινει αλλαγη χρησης ή να βγει μια αδεια εργασιων μικρης κλιμακας αφου εχουμε εσωτερικες αποξηλωσεις, κατασκευη γυψοσανιδων, ελαιοχρωματισμους κλπ?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.