Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αλλαγή χρήσης απο κατάστημα σε ΚΥΕ


Recommended Posts

εγω να δεις πως μπερδεύτικα ετσι όπως τα είπες όλα μαζι με μια ανάσα!

πάρε πρώτα την άδεια (αντίγραφα) και μετά κάτσε και δες τι θελεις να κανεις.

εκ πρώτης όψης θελεις να εκδόσεις νεα άδεια δόμησης απο την ΥΔΟΜ της περιοχής σου και αυτή (η άδεια) θα είναι σε σχεση με το τι θέλεις να κανεις. αλλά αν δεν πάρεις τα αντίγραφα πρώτα, για να έχει ΞΕΚΑΘΑΡΗ εικόνα με το τι συμβαίνει στο ακίνητο σου, τζάμπα ο κόπος να μιλάμε περι ανέμω και υδάτων.

Link to comment
Share on other sites

χεχε...ειμαι αγχωμενη όπως κατάλαβες!Ειδα μόνο τις κατόψεις της άδειας από το φάκελο της ιδιοκτήτριας και μόνο το πατάρι παραμένει ένα μυστήριο...κατα τ αλλα τι εργασιες θα γινουν το ξερω ηδη, ειναι αυτες που ανεφερα...απλά δεν ξερω σε αυτην την περίπτωση τι μελέτες απαιτουνται κι αν τα φαρμακεια θελουν και W.C. AMEA. Επειδη ο πελάτης είναι και ξάδερφος μου εγω του πρότεινα να βρει ενα μαγαζι της προκοπής σαν πρώτη λύση..:)

Όπως και να χει εχεις δίκιο, ας ανοίξω το φάκελο και βλέπω, μπορεί να υπάρχει και κάτι άλλο...Απλά μέσα στο αγχος μου κι εγω βιάζομαι να πάρω απαντήσεις, γιατι κι ο πελάτης πιέζει λόγω περιορισμού χρόνου με την άδειά του..

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

με το αγχος το μονο που καταφέρνουμε ειναι τα κάνουμε ολα χειρότερα.

 

με σιγουριά θα σου πω οτι...πέρα απο ΟΛΑ τα σχέδια που θα πάρεις απο την άδεια....

β) θα πας στην δνση υγεια της περιοχής σου να ρωτήσεις τα περι φαρμακείων ή σε όποια άλλη δνση έχει αρμοδιότητα με τα φαρμακεία.

γ)το φαρμακείο είναι χώρος συνάθροισης κοινού και ρωτάς για WCΑΜΕΑ? oοχι άρα δεν χρειάζεται. απλα χρειάζεται χώρο "εργαστηρίου"

αλλα ολα θα σου λυθούν απο την αρμόδια υπηρεσία!

 

και να πεις στον πελάτη σου οτι όποιος βιάζεται σκοντάφτει. και επειδή αν μισθώσει το μηχανουργείο για φαρμακείο θα μπει σε διαδικασίες αδειών κλπ...τοτε ΠΡΕΠΕΙ να κάνει υπομονή!.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και Χριστός Ανέστη!
Τελικά κατάφερα να πάρω τα σχέδια, λόγω των ημερών καθυστέρησα με τις αργίες..

Τελικά το πατάρι είναι βοηθητικός χώρος του μηχανουργείου και δεν μετράει στη δόμηση.Σε αυτην την περίπτωση κατά τη διαδικασία της διαμερισματοποίησης μπορεί να διαχωριστεί από το υπόλοιπο κατάστημα ή αναγκαστικά θα υπάρχει σαν βοηθητικός χώρος του καταστήματος?

ΌΠως και να έχει μιλησα και με την διεύθυνση υγείας και μου είπαν οτι το πατάρι μπορεί να χρησιμοποιηθεί μόνο σαν χωρος αποθηκης.Όλοι οι υπόλοιποι χώροι του φαρμακείου πρέπει να ειναι χώροι κύριας χρήσης. Η αλλαγή χρησης είναι δεδομένη και φυσικά απαιτείται W.C. O πελάτης θέλει από τα 162 τ,μ, του καταστήματος να αξιοποιήσει μόνο τα 60 περίπου γιατί αυτά του χρειάζονται και θελει να απομονώσει και το υπόγειο. Όλες αυτές οι εργασίες μου ειπαν από την Πολεοδομία (αλλαγή χρήσης, διαμερισματοποιηση, κατασκευη W.C., εργασίες διαρρύθμισης) θα βγουνε σε μια άδεια αλλαγής χρήσης. Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει με τις μελέτες που θα απαιτηθούν?
Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

καταρχας δες τι ζηταει ο συλλογος

και για λοιπες μελετες ρωτα πολεο

αν το wc αλλαζει θεση θα θελει σιγουρα υδρ αποχ

μπορει να σου πει ηλεκτρικα, ισως και κενακ καλυτερα ρωτα εκει

 

μη ξεχασεις τυχον ΠΕΑ και Π Ηλεκτρολογου αν αλλαξει ονομα στο ρολοι η αν ανοιξει την παροχη

 

δε θυμαμαι αν θελει και εξαερ

 

πυροσβεστικη σιγουρα

 

α τσεκαρε κ τυχον αποστασεις απο αλλα....

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!
Στην πολεοδομία ρώτησα αλλα δεν με βοήθησαν και πολυ...Να διαβάσω κάτι ΦΕΚ μου είπαν τα οποια δεν με βοήθησαν καθολου σχετικα με τις μελέτες που απαιτουνται.

¨Εχω διαβάσει για τους χώρους που απαιτούνται για φαρμακείο για αυτο είπα ότι ο πελάτης θέλει να αξιοποιήσει μονο τα 60 τ.μ..(για φαρμακοπωλείο, εργαστήριο,αποθήκη κι ενα W.C.)

Το W.C. θα κατασκευαστεί εκ νέου οπότε κι εγώ θεωρώ χρειάζεται υδρευση-αποχετευση.Σιγουρα αποτυπωση υφισταμενης κατάστασης και σχεδια με νεα διαρρύθμιση.Για ηλεκτρολογικα δεν είμαι σίγουρη δεδομένου ότι υπάρχει 'ήδη εγκατάσταση.

Τι εννοείς με Π Ηλεκτρολόγου?

Πυροσβεστική και εξαερισμό ναι.Για ΚΕΝΑΚ κι εγω δεν ειμαι σιγουρη εξαρταται από το ποσοστο της ριζικης ανακαίνισης επί του συνόλου του κτιρίου..
Για αποσταση ειμαστε οκ.,Πρεπει να ειναι στα 100 μ και δεν εχουμε θεμα με το άλλο φαρμακειο.

Link to comment
Share on other sites

διαμερισματωση μου μυριζει κενακ

 

τωρα εχει 1 ρολοι , μετα θα θελει 2 να ενημερωσεις

 

Πιστοπ Ηλεκτρολογου ψαχτο αν ειναι σε ισχυ το παλιο μου δε νομιζω

 

βασικα ρωτα δεη, αυτοι εξηγουν δε θυμαμαι το 4/5ψηφιο τους

 

και τι σημαινει παρ τα φεκ κ διαβαστα, αδικο δεν εχουν αλλα οφειλουν να βοηθανε

για ποιον δουλευουν δλδ?

 

ρωτα και τον μηχ(ανολογο) εκει

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Ναι για αυτο με το ρολόι έχεις δίκιο...Α εννοεις την Υπευθυνη δήλωση του Εγκαταστάτη, προφανώς θα χρειάζεται γιατι αυτα έχουν μια ισχυ και το μαγαζι ειναι παλιο.Θα μαθω από ΔΕΗ.

Όσο για την Πολεοδομία, τι να σου πω κι εγω....άκρη δε βγαζω!

Σε ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γεια σας συνάδελφοι θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα θέμα που έχω διφορούμενες άποψης.

Για άδεια λειτουργίας και βεβαίωση κύριας χρήσης

Κατάστημα (ένδυση) ισόγειο με Ο.Α του 71, μικρότερο των 50τ.μ. πρόκειται να λειτουργήσει ως ΚΥΑ (παντοπωλείο). Χρειάζεται έκδοση άδειας δόμησης για αλλαγή χρήσης?  Υπόψη ότι ο ιδιοκτήτης αναφέρει ότι στο προηγούμενο παρελθόν λειτούργησε ως ΚΥΑ. Στην Ο.Α. είναι κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.