Μετάβαση στο περιεχόμενο

αυθαίρετο τζάκι & καμινάδα


yian

Recommended Posts

Χαιρετώ,

έχω στα χέρια μου μια έκθεση αυθαιρέτου που αφορά στη κατασκευή αυθαίρετου τζακιού και καμινάδας στον 6ο όροφο επταώροφης οικοδομής.

Σύμφωνα με την έκθεση καταλογίζονται πρόστιμα ανέγερσης και διατήρησης στον ιδιοκτήτη του 6ου βάσει αναλυτικού προυλογισμού για τη κατασκευή τζακιού (με τιμή κατά αποκοπήν) και τη κατασκευή καμινάδας (με αναγωγή των τετραγωνικών μέτρων της καμινάδας στον 6ο όροφο).

Η καμινάδα του τζακιού δεν εμφανίζεται στα σχέδια της Ο.Α. οπότε δικαίως χαρακτηρίζεται αυθαίρετη.

 

Κάποιες επιπλέον πληροφορίες και ερωτήσεις λοιπόν:

 

- Στη πραγματικότητα η καμινάδα ξεκινά από τον 4ο όροφο (εξυπηρετώντας τα τζάκια του 4ου-5ου-6ου), βρίσκεται σε επαφή με την εξωτερική τοιχοποιία της οικοδομής και καταλήγει στην εξωτερική πλευρά του εξώστη του 7ου και όχι στην οροφή όπως ορίζει ο κτιριοδομικός.

Άρα διατρέχει κοινόχρηστη επιφάνεια και οποιοδήποτε πρόστιμο αφορά όλους τους ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας και όχι κάποιον συγκεκριμένα, σωστά? Και κατ'επέκταση οποιαδήποτε κίνηση τακτοποίησης απαιτεί συναίνεση όλων..

 

- Από τη στιγμή που η καμινάδα δε καταλήγει σε σύνομη θέση βάσει κτιριοδομικού, δεν μπορεί να νομιμοποιηθεί παρά μόνο να τακτοποιηθεί με το αρθρο 24.

Με ποιό νόμιμο τρόπο θα εκτελεστούν εργασίες ώστε να καταλήξει σε σύνομη θέση μετά τη δήλωσή (ουσιαστικά να υψωθεί 4 επιπλέον μέτρα και να φτάσει στη ταράτσα) με δεδομένο ότι αυξάνεται ο όγκος της δηλωμένης κατασκευής?

 

-Το τζάκι ως κατασκευή σε εσωτερικό χώρο διαμερίσματος, νοείται ως αυθαίρετη κατασκευή? Νομίζω πως όχι..

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το μακροσκελές κείμενο.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο αφορά αυτούς που το τοποθέτησαν αυθαίρετα (όσους εξυπηρετούνται δηλαδή) και όχι όλους τους συνιδιοκτήτες.

Η γραπτή συναίνεση όλων των συνιδιοκτητών απαιτείται για οποιαδήποτε κατασκευή σε κοινόχρηστο εκτός αν υπάρχει κανονισμός οικοδομής με αναφορά σε τέτοια ζητήματα.

Χωρίς να γνωρίζω τίποτε από τον νόμο αυθαιρέτων, νομίζω ότι δεν υπάρχει νόμιμος τρόπος προέκτασης μιας αυθαίρετης κατασκευής πάνω από την οροφή!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση dim10 αν και νομίζω ότι διαφωνούμε σε κάποια σημεία..

 

Ας κάνω πιο στοχευμένες ερωτήσεις για αρχή και ελπίζω να καταλήξω στη πορεία σε κάποια ασφαλή συμπεράσματα.

 

1. Τζάκι στο εσωτερικό ενός διαμερίσματος αποτελεί αυθαίρετη κατασκευή? Θεωρώ πως όχι..

2. Χτιστή καπνοδόχος τζακιού (και όχι καμινάδα για να είμαστε σωστοί και στην ορολογία..) η οποία διατρέχει μέρος της εξωτερικής τοιχοποίας μιας πολυκατοικίας, αποτελεί αυθαίρετη κατασκευή σε κοινόχρηστο χώρο? θεωρώ πως ναι...

 

ευχαριστώ για τις όποιες απαντήσεις..

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1. Προσωπικά συμφωνώ

2. Αν κατάλαβα καλά, επηρεάζει και τις όψεις της οικοδομής ( οι οποίες θεωρούνται κοινόχρηστες ).

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Το τζάκι και η καπνοδόχος του είναι ενιαία κατασκευή οπότε η ερμηνεία του αν θα θεωρηθεί ο προϋπολογισμός μόνον της καπνοδόχου η όλης της κατασκευής είναι και αντικείμενο νομικής. Άρα για μένα το 1 ασαφές. Πρέπει να εξετασθεί και η άποψη ότι θα έπρεπε να εμφανίζεται υποχρεωτικά στην κάτοψη της Ο.Α. (δεν το γνωρίζω) . Παλεύεται όμως.

Στο 2 φυσικά συμφωνώ ότι είναι αυθαίρετη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δύο σας για τις απαντήσεις, νομίζω ότι συμφωνούμε..

 

Συνέχεια στοχευμένων ερωτήσεων,

 

3. Εάν τακτοποιηθεί η αυθαίρετη καπνοδόχος ως κατασκευή σε κοινόχρηστο χώρο, μας καλύπτει η άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου ώστε η καπνοδόχος να ανυψωθεί κατά 4μ και να έχει απόληξη σε σύννομο σημείο (ύψος - αποστάσεις από όμορα - ιδεατό στερεό) πλέον στη ταράτσα της οικοδομής?

Προφανώς με το παραπάνω σκεπτικό επέρχεται αύξηση του όγκου τακτοποιημένης κατασκευής γιαυτό και είμαι επιφυλακτικός ως προς την έγκριση άδειας αποπεράτωσης...Ωστόσο στο σημείο που καταλήγει τώρα, υπάρχει όχληση από τα καυσαέρια.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

1. Εχεις δίκιο η κατασκευή του θέλει απλά ενημέρωση της Υ.Δ.

2. Εχεις δίκιο είναι "εγκατασταση" βάση ΓΟΚ και θέλει έκδοση άδειας

Link to comment
Share on other sites

3. Εάν τακτοποιηθεί η αυθαίρετη καπνοδόχος ως κατασκευή σε κοινόχρηστο χώρο, μας καλύπτει η άδεια αποπεράτωσης αυθαιρέτου ώστε η καπνοδόχος να ανυψωθεί κατά 4μ και να έχει απόληξη σε σύννομο σημείο (ύψος - αποστάσεις από όμορα - ιδεατό στερεό) πλέον στη ταράτσα της οικοδομής?

 

Προφανώς με το παραπάνω σκεπτικό επέρχεται αύξηση του όγκου τακτοποιημένης κατασκευής γιαυτό και είμαι επιφυλακτικός ως προς την έγκριση άδειας αποπεράτωσης...Ωστόσο στο σημείο που καταλήγει τώρα, υπάρχει όχληση από τα καυσαέρια.

Κάποια εκτίμηση για το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

συνάδελφοι έχω και εγώ κάποιες απορίες σχετικά με τις καπνοδόχους και τη νομιμότητα αυτών. Συγκεκριμένα έχω μια περίπτωση οικοδομής με άδεια το 1979, όπου πριν 2 βδομάδες ήρθε χαρτί από την πολεοδομία με το οποίο όλες οι καπνοδόχοι της πολυκατοικίας χαρακτηρίζονται αυθαίρετες καθ' υπέρβαση οικοδομικής άδειας. Ψάχνοντας τον ΓΟΚ 75 δε βρήκα κάτι που να δείχνει ότι έπρεπε τότε οι καπνοδόχοι να φαίνονται στα σχέδια που ο μηχανικός κατέθετε στην πολεοδομία. Το θέμα γίνεται πιο σύνθετο διότι κάποιες από τις καπνοδόχους βρίσκονται εκτός περιγράμματος κτιρίου και κάποιες έχουν απόληξη εντός του σώματος της οικοδομής στην οροφή του 5ου ορόφου, όπου το 2011 τακτοποιήθηκαν με το άρθρο 22 αυθαίρετες διαρρυθμίσεις του δώματος το οποίο πλέον χρησιμοποιείται σαν χώρος κύριας χρήσης. Σχετικά με τη νομιμότητα των καπνοδόχων μπορώ να επικαλεστώ το άρθρο 11 του ΓΟΚ 75 και να τις χαρακτηρίσω λειτουργικές προεξοχές αυτές που είναι εκτός περιγράμματος τουλάχιστον; Και αν όχι, τότε μπορώ να τις τακτοποιήσω όλες σε έναν φάκελο ή θα πρέπει κάθε μια ξεχωριστά να τακτοποιηθεί με 4014 και στη συνέχεια οι ιδιοκτήτες θα πρέπει να τις τροποποιήσουν ώστε να τηρούνται τα σημερινά ελάχιστα για το ύψος απόληξης και τα όρια από τις ακμές του κτιρίου;

 

 

 

Σας ευχαριστώ και με συγχωρείτε για τον σωρό ερωτήσεων

Link to comment
Share on other sites

Όλες σε έναν φάκελο (αυθαιρεσία σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής), στους ιδιοκτήτες βάζεις τους "αυθαιρετούντες", συναίνεση (μάλλον) από όλους. Με το νέο νόμο των αυθαιρέτων, λέγεται πως τέτοιες παραβάσεις θα μπορούν να νομιμοποιηθούν...

 

Στην καρτέλα 'ιδιοκτητες' βάζεις αναλογικά ποσοστά ιδιοκτησίας και εξηγείς το γιατί στα σχόλια. Αυτή είναι η γνώμη μου

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.