Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακό στην ενέργεια ή στις ΑΠΕ;


ΑΛΕΞ

Recommended Posts

Έχω τελειώσει ΑΣΠΑΙΤΕ και ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό. Έχω ακούσει για το μεταπτυχιακό πρόγραμμα MSc σε ενεργειακά θέματα στο ΤΕΙ Πειραιά (http://www.teipir.gr) σε σύμπραξη με αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο απο τη Σκωτία.

 

Γνωρίζετε περισσότερα γι αυτό; Αξίζει;

 

Όμως ανάμεσα σε αυτό και σε ένα μεταπτυχιακό σε ΑΠΕ (Renewable Resources) τί θα προτείνατε. Εκεί ακριβώς θέλω την βοήθειά σας.

 

 

Δεκτές όλες οι απόψεις...

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Ενέργεια που γίνεται στο ΤΕΙ Πειραιά είναι πολύ καλό. Το συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο είναι το Heriott Watt, ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια στο τομέα της μηχανολογίας στη Σκωτία, νομίζω καλύτερο και από του Εδιμβούργου και πρώτο στην Αγγλία στην επιστήμη των αναλογιστών (μαθηματικά) μαζί με το Kent αν δεν απατόμαι.

 

Το επίπεδο των καθηγητών είναι αρκετά υψηλό. Ο υπεύθυνος του προγράμματος είναι ειδικός στις ΑΠΕ και κυρίως στις ανεμογεννήτριες (πάνω απο 50 δημοσιεύσεις σε έγκριτα περιοδικά). Συνεργάτες και καθηγητές στο πρόγραμμα είναι διακεκριμένοι επιστήμονες από τα ΤΕΙ Πειραιά, Χαλκίδας, Λαμίας, ΑΣΠΑΙΤΕ, το πολυτεχνείο Κρήτης, το πολυτεχνείο Βόλου, το Εθνικό Αστεροσκοπείο, το ΚΑΠΕ κλπ.

 

Οι εξετάσεις και οι εργασίες γίνονται στα Αγγλικά. Η καλή γνώση Αγγλικών είναι απαραίτητη.

 

Το επίπεδο των διδασκόντων και του μεταπτυχιακού προγράμματος στο ΤΕΙ Πειραιά είναι πολύ πιο πάνω από άλλα μεταπτυχιακά σε ελληνικά πανεπιστήμια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Η EUREC Agency σε συνεργασία με πανεπιστήμια αναγνωρισμένου κύρους και υποστηριζόμενη από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή δημιούργησε το μεταπτυχιακό «European Master in Renewable Energy».

 

Το μεταπτυχιακό είναι διάρκειας 3 εξαμήνων και για την ολοκλήρωσή του απαιτείται η παραμονή των σπουδαστών σε 2 τουλάχιστον Ευρωπαϊκές χώρες.

 

Περισσότερες πληροφορίες στον κόμβο http://www.master.eurec.be

 

Educational Requirements

 

Applicants are required to hold at least a four-years higher education degree of a high standard, normally in an Engineering, Mathematics or Physics subject OR equivalent appropriate work experience.

 

Γνωρίζει κανείς σε ποιούς απευθύνεται αυτό το μεταπτυχιακό; Αφορά και πτυχιούχους TEI/ΑΣΠΑΙΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Άλεξ,

η προθεσμία κατάθεσης αίτησης για το συγκεκριμένο μάστερ που αναφέρεις λυπάμαι αλλά έλειξε τον Ιούλιου του 2008.

Link to comment
Share on other sites

Αν η σχολή που έχεις τελειώσει είναι 4-ετής και αν επίσης είσαι κάτοχος IELTS με τον απαιτούμενο βαθμό δεν βρίσκω λόγω να μην μπορείς να κάνεις αίτηση - σύμφωνα με τις προδιαγραφές που αναφέρονται στην σελίδα που δίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΣΠΑΙΤΕ είναι 4ετής και έχω proficiency, οπότε νομίζω μπορώ.

 

 

Παρατήρηση: Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, gvarth.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.