Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μεταπτυχιακό στην ενέργεια ή στις ΑΠΕ;


ΑΛΕΞ

Recommended Posts

Λογικά έχεις τις προυποθέσεις. Απ'ότι βλέπω στι λίστα με τους επιτυχόντες για τη χρονιά 2007-2008 είναι και αρκετοί έλληνες. Αν μπορόυσες να έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους νομίζω θα είναι η καλύτερη πηγή να αντλίσεις πληροφορίες. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Ενέργεια που γίνεται στο ΤΕΙ Πειραιά είναι πολύ καλό. Το συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο είναι το Heriott Watt, ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια στο τομέα της μηχανολογίας στη Σκωτία, νομίζω καλύτερο και από του Εδιμβούργου και πρώτο στην Αγγλία στην επιστήμη των αναλογιστών (μαθηματικά) μαζί με το Kent αν δεν απατόμαι.

 

Το επίπεδο των καθηγητών είναι αρκετά υψηλό. Ο υπεύθυνος του προγράμματος είναι ειδικός στις ΑΠΕ και κυρίως στις ανεμογεννήτριες (πάνω απο 50 δημοσιεύσεις σε έγκριτα περιοδικά). Συνεργάτες και καθηγητές στο πρόγραμμα είναι διακεκριμένοι επιστήμονες από τα ΤΕΙ Πειραιά, Χαλκίδας, Λαμίας, ΑΣΠΑΙΤΕ, το πολυτεχνείο Κρήτης, το πολυτεχνείο Βόλου, το Εθνικό Αστεροσκοπείο, το ΚΑΠΕ κλπ.

 

Οι εξετάσεις και οι εργασίες γίνονται στα Αγγλικά. Η καλή γνώση Αγγλικών είναι απαραίτητη.

 

Το επίπεδο των διδασκόντων και του μεταπτυχιακού προγράμματος στο ΤΕΙ Πειραιά είναι πολύ πιο πάνω από άλλα μεταπτυχιακά σε ελληνικά πανεπιστήμια.

 

 

Ξέρει κανείς -από τη δική του εμπειρία κατά προτίμηση- αν αναγνωρίζεται απο το ΔΟΑΤΑΠ?

 

Επίσης, το μεταπτυχιακό του EUREC Agency αναγνωωρίζεται κι αυτό απο το ΔΟΑΤΑΠ? Γιατί τους έχω στείλει mail σχετικά και δε μ εχουν απαντησει ακομα... :???:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το μεταπτυχιακό στο ΤΕΙ Πειραιά, που αφορά την ενέργεια, αναγνωρίζεται από τον ΔΟΑΤΑΠ στην Ελλάδα.

Για να δεις την λίστα με τα πανεπιστήμια μπές στο site του ΔΟΑΤΑΠ και εκεί θα δέις όλα τα αναγνωρίζομένα μεταπτυχιακά από όλα τα τα ευρωπαίκα πανεπιστήμια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Αναφορικά με το MSc in Energy του ΤΕΙ Πειραια

Καλησπέρα σας ειμαι αποφοιτος του τμηματος πολιτικων δομικων εργων πιστευετε οτι ενα τετοιο μεταπτυχιακο ανταποκρινεται και στους τεχνολογους πολιτικους μηχανικους περαν των μηχανολογων ;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δες και το μεταπτυχιακό στα Ενεργειακά Συστήματα του Διεθνούς Πανεπιστημίου (Θεσσαλονίκη), έχω ακούσει καλά λόγια και είναι δημόσιο πανεπιστήμιο. Επικεντρώνεται στην Ενέργεια γενικά και έχει κατεύθυνσεις ΑΠΕ και διαχείρισης ενέργειας: http://www.tech.ihu.edu.gr/index.php/courses/mastersmscs/msc-in-energy-systems.html

 

Oποιο τμήμα και να διαλέξεις πάντως, ζήτα ή ψάξε να μιλήσεις με φοιτητές που κάνουν το μεταπτυχιακό, μόνο έτσι θα μάθεις περί τίνος πρόκειται!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
On 10/10/2008 at 9:56 ΜΜ, GeorgeS said:

Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα στην Ενέργεια που γίνεται στο ΤΕΙ Πειραιά είναι πολύ καλό. Το συνεργαζόμενο πανεπιστήμιο είναι το Heriott Watt, ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια στο τομέα της μηχανολογίας στη Σκωτία, νομίζω καλύτερο και από του Εδιμβούργου και πρώτο στην Αγγλία στην επιστήμη των αναλογιστών (μαθηματικά) μαζί με το Kent αν δεν απατόμαι.

http://mscenergysystems.teipir.gr/

Το επίπεδο των καθηγητών είναι αρκετά υψηλό. Ο υπεύθυνος του προγράμματος είναι ειδικός στις ΑΠΕ και κυρίως στις ανεμογεννήτριες (πάνω απο 50 δημοσιεύσεις σε έγκριτα περιοδικά). Συνεργάτες και καθηγητές στο πρόγραμμα είναι διακεκριμένοι επιστήμονες από τα ΤΕΙ Πειραιά, Χαλκίδας, Λαμίας, ΑΣΠΑΙΤΕ, το πολυτεχνείο Κρήτης, το πολυτεχνείο Βόλου, το Εθνικό Αστεροσκοπείο, το ΚΑΠΕ κλπ.

 

Οι εξετάσεις και οι εργασίες γίνονται στα Αγγλικά. Η καλή γνώση Αγγλικών είναι απαραίτητη.

 

Το επίπεδο των διδασκόντων και του μεταπτυχιακού προγράμματος στο ΤΕΙ Πειραιά είναι πολύ πιο πάνω από άλλα μεταπτυχιακά σε ελληνικά πανεπιστήμια.

Καλησπέρα,

υπάρχουν άλλοι συνάδελφοι που να έχουν παρακολουθήσει/ να έχουν ακούσει για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό πρόγραμμα?

 

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη εγώ παρακολουθώ το Msc στο π. τει αθηνας , και τώρα παραδίδω και διπλωματική. Ήταν το ίδιο με διαφορα 1-2 μαθημάτων αν δεν κάνω λάθος . Οι καθηγητές ήταν επισκέπτες απο την ασπαίτε, ΕΜΠ κτλ. Ολοι πολυ γνώστες και αναλυτικοί.

Πλέον σαν ΠΔΑ δεν νομίζω οτι θα συνεχιστούν τα Μαστερ αυτα, θα ρωτήσω και θα σου πω ομως.

Είναι ενα πλήρες και αρκετά απαιτητικό πακέτο.  Δεν περνάς μαθήματα αν δεν ασχοληθείς σοβαρά

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.