Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αντλίες θερμότητας


duckino

Recommended Posts

Χαιρετω την παρεα

 

Πρωτο μου post αν και παρακολουθω διαφορα θεματα του forum τον τελευταιο καιρο σχετικα με εναλλακτικους τροπους θερμανσης απο το πετρελαιο.Ετσι , ψαχνοντας , ειδα για θερμανση με υπερυθρη ακτινοβολια(εφαγε "χ") , ειδα για τους λεβητες ιοντων(εφαγαν "χ" και κοκκινη καρτα) και κατεληξα να ψαχνω για τις αντλιες θερμοτητας.Για να ειμαι ειλικρινης τις ΑΘ τις ειχα ψαξει και πριν 3 χρονια οταν εφτιαξα το σπιτι μου ομως η τιμη του πετρελαιου οχι μονο δεν ηταν απαγορευτικη τοτε αλλα μαλλον ηταν η πιο φθηνη λυση σε συνδυασμο με ενδοδαπεδια.

 

Τοτε κοιταξα σε μαρκες πιο γνωστες για τους λεβητες τους(που μου φανηκαν πολυ ακριβες) π.χ. Viessman , Buderus αφου δεν ηξερα οτι ενας λεβητας και μια ΑΘ δεν εχουν καμια απολυτως σχεση σαν λειτουργια.Με τον καιρο που καταλαβα οτι ΑΘ και A/C εχουν παρα πολλα κοινα σημεια αρχισα να κοιταω και μαρκες πολυ γνωστες στον κλιματισμο οπως Daikin , Mitsubishi , Panasonic , LG , Hitachi , Fujitsu κ.α.Αυτο που παρατηρησα ειναι η μεγαλη , σε μερικες περιπτωσεις , διαφορα τον χρηματων απο εταιρια σε εταιρια , συγκρινοντας εννοειται παρομια μοντελα(ιδια περιπου αποδοση σε COP , KW , Inverter).

 

Τι πρεπει γενικα να προσεξω αγοραζοντας μια ΑΘ εκτος του COP για να μην την πατησω;

Το σπιτι μου ειναι περιπου 115 τ.μ. ,σχετικα καλα μονομενο με εξωτερικο "κελυφος" με 5αρι DOW , ενδοδαπεδια θερμανση και ενεργειακο τζακι.Τις πρωτες 2 χρονιες εκαψα περιπου 2,3 με 2,5 τονους πετρελαιο ενω την 3η χρονια(περσι δηλαδη) που εκαψα μονο ξυλο , χρειαστηκα 10 τονους και ελαχιστα βοηθησα με AC.Ο χειμωνας στην πολη μου κραταει γυρω στους 7 μηνες(μεσα Οκτωβριου-μεσα Μαϊου) εχει σχετικη υγρασια και συχνα θερμοκρασιες κατω απο 0 C.

 

Επισης κατι αλλο που ηθελα να ρωτησω και ισως να φανει λιγο χαζο ειναι το εξης.Κατω απο το σπιτι υπαρχει ισογειο καταστημα και κατω απ'αυτο υπογειο.Στο υπογειο υπαρχουν 2 μεγαλοι ... ας τους πω φεγγιτες.Η θερμοκρασια στο υπογειο το καλοκαιρι ειναι απο 15-20 C και το χειμονα στη χειροτερη περιπτωση +5 με +7 C.Θα μπορουσα να βαλω μια μοναδα ΑΘ monoblock στο υψος του φεγγιτη(για καλυτερο "αερισμο") ετσι ωστε να εκμεταλευτω τις σταθερες θερμοκρασιες του υπογειου για κορυφεα αποδοση COP σχεδον ολο το χειμωνα;

 

Τελος να πω οτι υπαρχει ηδη τριφασικο ρευμα αλλα σκεφτομαι να βαλω και νυχτερινο.Υπαρχει τροπος ρυθμισης του θερμοστατη(ή γενικα καποιος τροπος) να εκμεταλευτω το νυχτερινο χωρις να "ιδρωνω" το βραδυ;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

Οι εταιρείες κλιματιστικών αναφέρουν ότι δεν έχουν πρόβλημα οι Α/Θ ακόμη και στους -20°C. Γιατί μας απασχολεί λοιπόν αυτό εφόσον αυτές οι εταιρείες έχουν τόσο μεγάλη εμπειρία με εκατοντάδες εγκαταστάσεις; Ψέμματα λένε;

Τον χώρο που θα τοποθετηθεί η Α/Θ εννοείται ότι θα το αποφασίσει ο μηχανικός που θα μελετήσει την εγκατάσταση.

 

Το κυριότερο σημείο που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή κατά την φάση επιλογής είναι ο συμπιεστής.

Link to comment
Share on other sites

οι εταιρίες δεν λένε ψέματα όταν αναφέρουν ότι στους −20 μπορεί να λειτουργήσει η αντλία γιατί κάποιες πράγματι μπορούν, πως όμως; αυτό που δεν διαφημίζουν είναι το COP που μπορεί να πλησιάζει την μονάδα και την ισχύ που μπορεί να είναι η μισή της ονομαστικής

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ποσες ωρες το χρονο (και ποσο ποσοστο του ελλαδικου χωρου και πληθυσμου αφορα) συμβαινει αυτο που το κανουμε τοσο θεμα?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

Οι εταιρείες κλιματιστικών αναφέρουν ότι δεν έχουν πρόβλημα οι Α/Θ ακόμη και στους -20°C. Γιατί μας απασχολεί λοιπόν αυτό εφόσον αυτές οι εταιρείες έχουν τόσο μεγάλη εμπειρία με εκατοντάδες εγκαταστάσεις; Ψέμματα λένε;

Τον χώρο που θα τοποθετηθεί η Α/Θ εννοείται ότι θα το αποφασίσει ο μηχανικός που θα μελετήσει την εγκατάσταση.

 

Το κυριότερο σημείο που χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή κατά την φάση επιλογής είναι ο συμπιεστής.

 

Δεν ειπα οτι λενε ψεματα , αλιμονο.Αν μπορουσε ομως να γινει η εγκατασταση οπως περιγραφω πιο πανω και μου εξοικονομουσε καποια ευρω θα ηταν ασχημα;

Λογικα η ΑΘ(η εσωτερικη μοναδα σε περιπτωση που δεν καταληξω σε monoblock) θα μπει διπλα/κοντα στον λεβητα πετρελαιου ο οποιος βρισκεται στο συγκεκριμενο υπογειο και πολυ κοντα στον ενα απο τους φεγγιτες.

 

οι εταιρίες δεν λένε ψέματα όταν αναφέρουν ότι στους −20 μπορεί να λειτουργήσει η αντλία γιατί κάποιες πράγματι μπορούν, πως όμως; αυτό που δεν διαφημίζουν είναι το COP που μπορεί να πλησιάζει την μονάδα και την ισχύ που μπορεί να είναι η μισή της ονομαστικής

Ακριβως.Το θεμα ειναι να κανουμε οικονομια.Αν δουλευει με COP 2-3 και βγαινει "η μια η αλλη" ποτε θα κανει αποσβεση τα λεφτα της που σε καμια περιπτωση δεν ειναι λιγα;

ποσες ωρες το χρονο (και ποσο ποσοστο του ελλαδικου χωρου και πληθυσμου αφορα) συμβαινει αυτο που το κανουμε τοσο θεμα?

 

Νομιζω πως σωστα γινεται θεμα και εξηγω παρακατω.

Στη Ναουσα οπου ζω (περιπου 7 μηνες χειμωνας-δηλαδη θερμανση) , αρκετα συχνα πεφτει στους - C και πολυ συχνοτερα ειναι κοντα στο μηδεν.Υπαρχουν ομως περιοχες με πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιες απο τη Ναουσα και ανθρωποι που ζουν εκει και εχουν ακομη μεγαλυτερη αναγκη απο εξοικονομηση χρηματων.Δε θα ταν κριμα καποιος π.χ. απο Φλωρινα ή Ορεστιαδα να "ξηλωθει" για να παρει ΑΘ και λογω της χαμηλης ααποδοσης COP να κανει αποσβεση σε ... 20 χρονια ξερω γω.Που ειναι η οικονομια;

 

Μια ακομα ερωτηση.Θα μπορουσα να βοηθησω την ΑΘ με ηλιακους συλλεκτες;Σε αυτην την περιπτωση οι συλλεκτες συνδεονται με το δοχειο αδρανειας;

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάς για περιοχές με τόσο χαμηλές θερμοκρασίες σίγουρα θα είναι εκτεθειμένες και στους δυνατούς αέριδες οπότε μια Α/Γ για ενίσχυση θα ήταν μια λύση για την αύξηση του συντελεστή COP.

Φυσικά και οι ηλιακοί συλλέκτες (ηλιακός θερμοσίφωνας κλπ) μαζί με τα Φ/Β θα προσφέρουν όσο μπορούν στο ολοκληρωμένο αυτό σύστημα θέρμανσης/ψύξης.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μεταφέρθηκε εδώ. Παρακαλώ να κάνετε αναζήτηση για παρόμοια θέματα για να μη γεμίζουμε το φόρουμ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μετα απο αρκετο καιρο τελικα βλεπω να καταληγω σε αντλια Panasonic Ψυξης/θερμανσης για λογους που δε θα αναφερω για να μη θεωρηθει διαφημιση.Εχω ομως ακομη ερωτηματα ... και οσον αφορα την ψυξη(δροσισμο για να το πω καλυτερα) και οσον αφορα τη θερμανση.

 

Πρωτα για την ψυξη:

1.Στο σπιτι υπαρχει ηδη ενδοδαπεδια θερμανση αλλα οταν εγινε αυτη , δεν ειχαμε προβλεψει εξοδους για funcoils.

Θα μπορεσω να κανω δροσισμο με την ενδοδαπεδια μονο(διχως funcoils) ,χωρις να εχω προβληματα υγρασιας στα πατωματα;

Αν δουλευω την αντλια το καλοκαιρι στους 18Cκαι πανω , που εχω διαβασει οτι γενικα δεν κανει υγροποιηση , και εχω και ενα ή δυο αφυγραντηρες(καλου κακου) , μπορω να κανω δουλεια χωρις να παρω τα πατωματα στο χερι;(δωματια laminate , σαλοκουζινα πλακακι)

2.Καποιος(οχι τυχαιος...υδραυλικος ειναι ο ανθρωπος) μου ειπε οτι εφοσον κανω και "δροσισμο" πρεπει να προσεξω ιδιαιτερα και το υλικο του δοχειου αδρανειας(buffer) γιατι λεει ... κατι με τις υγροποιησεις με το κρυο νερο , μπορει να τρυπισει σε καποια χρονια αν δεν ειναι αντοχης!Εσεις τι λετε;

Ποσα λιτρα buffer θα προτεινατε;Μου προτειναν 150-300.Υλικο τελικα;

 

Θερμανση:

Ειμαι αναμεσα σε 9-12KW.

Μου 'χουν πει οτι και τα 9KW ειναι υπεραρκετα για μενα , και μου χουν πει οτι κανω και για 16KW.Ο μεσως ορος ειναι τα 12KW , οπου με βλεπω και να καταλυγω.Η γνωμη σας με βαση τα οσα εχω αναφερει στην αρχη του post;

Edited by duckino
Link to comment
Share on other sites

duckino

 

θα σου πρότεινα να επισκευθείς έναν μηχανολόγο της περιοχής σου... να του θέσεις τα ερωτήματά σου... και να πάρεις απαντήσεις κατόπιν επιθεώρησης και μελέτης.... θεωρώ επικίνδυνο να προχωρίσεις σε μια επένδυση 5-10.000€, με απαντήσεις από ένα forum ή τον υδραυλικό σου που στην τελική δεν θα φέρει και καμία ευθύνη για ότι συμβεί στο μέλλον.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.