Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή δικαστικής Πραγνατογνωμοσύνης


Recommended Posts

Υπάρχει επισπεύδων ? δηλαδή κάποιος που ενδιαφέρεται να γίνει η δίκη και πληρώνει την πραγματογνωμοσύνη ή σε έχει ορίσει εισαγγελέας (οπότε ο θεός βοηθός)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Μια που γίνεται αυτή η συζήτηση, είμαι Δημόσιος Υπάλληλος και πρόσφατα ορίστηκα από Δικαστήριο πραγματογνώμονας σε μια υπόθεση.   Μάλιστα υπάρχει και κάποιος διάδικος που θέλει να επισπεύσει την υπόθεση. Καταρχήν, πρέπει να βγάλω ΑΠΥ από ΔΟΥ? Πρέπει να υπολογίσω την αμοιβή μου σύμφωνα με κάποιο τιμολόγιο ή αρκεί μία συμφωνία. Με ποιό τρόπο θα πληρωθώ και ποιά τακτική θα με συμβουλεύατε να ακολουθήσω για να πάρω την αμοιβή μου από τον ενδιαφερόμενο? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας. Έχω διοριστεί πραγματογνόμωνας (από το δικαστήριο) σε δικαστική διαμάχη περίπου 15 εναγόντων προς το Ελληνικό Δημόσιο, σε υπόθεση που αφορά σε αποζημιώσεις από απαλλοτριώσεις. Τους εναγόμενους εκπροσωπεί από κοινού δικηγόρος. Σκέφτομαι να απο στείλω έγγραφο στον δικηγόρο, με το οποίο να ζητώ συγκεκριμένη προκαταβολή από τους πελάτες του και να τους ενημερώνω για το ύψος της συνολικής αμοιβής. Δε γνωρίζω εάν δικαιούμαι αμοιβής (και) από την πλευρά του δημοσίου, τα έγγραφα που έχω στα χέρια μου δεν αναφέρουν κάτι,

 

Σκέφτομαι ορθώς, ή με περιορίζει κάποιο συγκεκριμένο τιμολόγιο / διαδικασία που ακολουθείται υποχρεωτικά στις περιπτώσεις αυτές; Εχει βγάλει άκρη κανείς;

Link to comment
Share on other sites

θα μιλησεις τηλεφωνικα με τον δικηγορο

θα παρεις τα στοιχεια που εχει

 

θα δεις τον ογκο της δουλειας σου με βαση την δικαστικη αποφαση

[ειδικα αν υπαρχουν  εναπομειναντα τμηματα γηπεδων  που ειναι ομως δεν  χτιζουν....]

 

θα συμφωνησετε σε μια προκαταβολη και αμοιβη

και θα ξεκινησεις

 

αλλως...δεν αναλαμβανεις λογω φορτου εργασιας...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που αναφέρεις Δημήτρη έχουν ήδη γίνει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην ακούσω κανένα "δεν προβλέπεται" από τον δικηγόρο, μόλις του μιλήσω για αμοιβή την οποία θα επιβαρυνθούν οι πελάτες του, καθώς ο διορισμός μου έγινε από το δικαστήριο.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχει σημασία 

και ο δικ πραγμ/νας δικαιούται  αμοιβής από τους αντίδικους

και μάλιστα αυτή που  θεωρεί ως  εύλογη για τη δουλειά του -χωρίς περιοριμούς

 

Εδώ φυσικά υποθέτω ότι δεν παίρνεις κάτι  από το κράτος 

αν και κάπου νομίζω ότι κάποιος συν/φος κάτι ανέφερε  σχετικά με τέτοιο δικαίωμα 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω και εγώ ακριβώς ίδιο θέμα, ανάθεση από το δικαστήριο χωρίς να έχει ζητηθεί από κάποιον από τους αντίδικους (βασικά ακόμα και η επίδοση δεν έγινε με κλητήρα που έστειλε κάποιος διάδικος αλλά τηλεφωνικά από το δικαστήριο) σκέφτομαι να συντάξω πινάκιο αμοιβής και να το καταθέσω στο δικαστήριο να δω τι θα πράξουν...

Βέβαια ο δικηγόρος λέει πως ακόμα και αν δεν με "καλύψει" το δικαστήριο (ποτέ δεν είχε αντίστοιχη περίπτωση με είπε) θα ενημερώσει τον πελάτη του για να με "καλύψει" αυτός. Αλλά πολύ φλου το βλέπω το θέμα...

Link to comment
Share on other sites

για να ορίσει το δικαστήριο πραγματογνώμονα μάλλον κάποιος από τους διάδικους το πρότεινε -άρα αυτός είναι ο "επισπεύδων"- ίσως και οι δύο.

αυτοβούλως δικαστής να το ζήτησε το θεωρώ απίθανο, δες τα πρακτικά αν μπορείς για επιβεβαίωση.

αλλιώς καταθέτεις αίτημα αμοιβής και αποφασίζει το δικαστήριο ποιόν θα χρεώσει. μια προσυνεννόηση δεν βλάπτει

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Και όμως... Αν το είχε ζητήσει κάποιος τότε θα έστελνε αυτός δικαστικό επιμελητή να μου επιδώσει τον διορισμό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.