Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αμοιβή δικαστικής Πραγνατογνωμοσύνης


Recommended Posts

αμαν.. τι σου έκαναν! Σε τέτοιες περιπτώσεις δεν γίνεται "χέρι με χέρι" (αμοιβή - έκθεση πραγμ.). Το πάθημα σου οδηγός για τους υπόλοιπους. Ευχομαι καλή συνέχεια στην εξέλιξη της αμοιβής σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ειναι οντως τοσο χαλια και πληρωνουν οσο θελουν κ οποτε θελουν ρε παιδια? Εκανα αιτηση για να μπω στον καταλογο των Μηχανολογων αλλα απο αυτα που διαβαζω δεν ξερω αν αξιζει η ολη ταλαιπωρια...

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Αυτο συναδελφε συμβαινει κατα κυριο λογο οταν σε οριζει το δικαστηριο στα πλαισια ανακρισης και δεν υπαρχουν ακομα αντιδικοι οποτε πληρωνει (εδω γελανε) το δικαστηριο .

Αν σε οριζει π.χ μετα απο αγωγη τοτε πληρωνει ο επισπευδων και τα πραγματα ειναι πιο ομαλα.

Link to comment
Share on other sites

ειναι οντως τοσο χαλια και πληρωνουν οσο θελουν κ οποτε θελουν ρε παιδια? Εκανα αιτηση για να μπω στον καταλογο των Μηχανολογων αλλα απο αυτα που διαβαζω δεν ξερω αν αξιζει η ολη ταλαιπωρια...

Τουλάχιστον αυτή την εποχή σίγουρα δεν αξίζει η όλη ταλαιπωρία. Άσε και τους κινδύνους που διατρέχεις να σε μπλέξουν αν κάτι δεν τους αρέσει και δεν το έχεις τεκμηριώσει σωστά. Εγω πλέον αρνούμαι να δεχθώ κάποιο ορισμό βρίσκοντας μια δικαιολογία π.χ. προσωπικού προβλήματος και δεν σκοπεύω να ανανεώσω την συμμετοχή μου στους καταλόγους. Ειλικρινά λυπάμαι που με αναγκάζουν να πράξω κατ'αυτό τον τρόπο, αλλά πάει πολύ να πληρώνω και απο πάνω απο την τσέπη μου κυριολεκτικά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πράγματι, έιχα ζητήσει αιτιολογημένη αμοιβή 3.000 ευρώ και πήρα 300,00ευρώ ΜΑΖΙ με ΦΠΑ.

Απαξίωση του κόπου μου αν βάλεις και το γεγονός ότι χάλασα 25 με 30 ευρώ βενζίνη, φωτοτυπίες φώτο κτλ

Link to comment
Share on other sites

όχι ακριβώς

έχει μεγάλο ενδιαφέρον κατά καιρούς και επίσης είναι και η ηθική ικανοποίηση εφόσον είσαι έντιμος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εαν είσαι Δημόσιος Υπάλληλος και σε καλέσουν για πραγματογνωμονα, σε θέματα Πληροφορικής, πρέπει για να πληρωθείς να έχεις υποχρεωτικα μπλοκάκι;;; Πάιζει ρόλο στον τρόπο λήψης της αμοιβής, εαν θα πληρωθείς από το Υπ. Δικαιοσύνης ή από τους διαδικους;

Απο ότι διαβαζω και στο forum οι αμοιβες ειναι πολυ χαμηλές και αργουν αρκετα πλέον και οι πληρωμές...

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πραγματογνωμονας στα πλαισια δικης που διεξαγεται (οποτε υπαρχουν διαδικοι) ή στα πλαισια δικαστικης ερευνας χωρις ακομα να υπαρχουν διαδικοι;

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πραγματογνωμονας στα πλαισια δικης που διεξαγεται (οποτε υπαρχουν διαδικοι) ή στα πλαισια δικαστικης ερευνας χωρις ακομα να υπαρχουν διαδικοι;

Από όσο γνωρίζω δεν έχει ξεκινησει ακόμη η δίκη, αλλά οι διαδικοι υπάρχουν και ειναι καθορισμένοι. Θα εχω περισσοτερες πληροφοριες σε λιγο καιρό, αλλά με τα λεφτα που γενικά δίνονται δεν νομιζω να μπω στην διαδικασία να βγαλω μπλοκάκι για απόδειξη παροχής υπηρεσιών για την πραγματογνωμοσυνη, για αυτο αλλωστε ρωταω εαν υπάρχει η δυνατοτητα πληρωμής χωρίς ΑΠΥ για Δημόσιο Υπάλληλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.