Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πότε χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό και πότε οχι;


Paul_Mix

Recommended Posts

μετα ταυτα, ας το ξεκαθαρισουμε

 

α] η συμβ/φος πηρε ενα τοπογραφικο συντεταγμενο πριν 10/20 χρονια   χωρις την υπογραφη σου

Εν οψει πιθανων αλλαγων στην επιμαχη περιοχη απο ΓΠΣ, ΖΟΕ  δξτιαλλο....το χρησιμοποιησε για όπου ήθελε.

Δικη της επιλογη και ευθυνη

 

β] εσυ εδωσες μια απλή βεβαιωση για τα πολεοδομικα χαρακτηριστικα του ακινητου.

 

Παντως, για το  -σωστό- περιεχομενο της βεβαιωσης,   επρεπε να ακολουθησεις τις οδηγιες του υπουργειου, οπως καταγραφονται   εδω

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7713

 

γ] θα επρεπε να αναφερεις οτι "υφιστανται διασπαρτα, διαφορα κτισματα, μη καταμετρηθεντα"

 

αυτα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έτσι είναι με τη διαφορά ότι στο β) έβαλα τίτλο "Δήλωση 651" ενώ έπρεπε να βάλω βεβαίωση και επίσης δεν ανέφερα αν υπάρχουν ή όχι κτίσματα.

 

Όσον αφορά τα κτίσματα το να  μην αναφέρω αν έχει ή όχι κτίσματα σε μια τέτοια είδους βεβαίωση αποτελεί παράλειψη ή όχι? Δλδ είναι σαν να λέω ψέμματα?

 

Επειδή όμως στην αποδοχή από την ίδια πελάτη άλλων 2 αγροτεμαχίων σε άλλες περιοχές η συμβολαιογράφος δεν μου ζήτησε ούτε τοπογραφικά ούτε τίποτα (υποθέτω πως εκεί δεν υπάρχουν κτίσματα) σιγουρεύτηκα για το πονηρό της σκέψης της. Χθες της ζήτησα να πάρω πίσω το έγγραφο και αυτή από εκεί που ήταν ευγενική πράα και συγκαταβατική έγινε Τούρμπο,  πράγμα που φανερώνει άνθρωπο πονηρό που μόλις δεν γίνει η δουλειά του βγάζει τον πραγματικό του χαρακτήρα. Πήρα το σφραγισμένο χαρτί, της το άφησα να το 'χει ασφράγιστο και ανώνυμο (γτ λέει έχει τοπογράφους που κάνουν ΕΓΣΑ και κρύβουν κτίρια- ΟΚ ας υπογράψουν  αυτοί) πατήσαμε και ένα καυγά και αντίο σας!

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε καλα εκανες.

Μην εχεις τυψεις.

Ας εχασες τη δουλεια. Ελπιζω να μην ειχες αναγκη τα χρηματα.

 

ΔΥΣΤΥΧΩΣ για αλλη μια φορα, θα βρεθει ο καλος μπακαλομηχανικος, να τα μαγειρεψει οπως πρεπει.

 

Ας μην τα ξαναλεμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που τέλειωσε η υπόθεση Θέλω να πω, έτσι ακαδημαϊκά, στα 30+ χρόνια που κάνω αυτή την δουλειά είναι η πρώτη φορά που ακούω …«δήλωση Ν. 651» σε Α4. Η δήλωση αυτή γράφεται ΠΑΝΤΑ επί τοπογραφικού διαγράμματος και υποδεικνύει-περιγράφει με στοιχεία (αριθμούς ή γράμματα στις κορυφές) όλα τα γεωμετρικά δεδομένα και την πολεοδομική κατάσταση που υπόκειται το συγκεκριμένο τεμαχίου  στην περιοχή που βρίσκεται. Γίνεται λοιπόν να μη δείξουμε τα κτίσματα, που υπάρχουν στο υπό εξέταση τεμάχιο, επειδή το ζητά ο συμβολαιογράφος???  Αυτός θέλει να διώξει την ευθύνη από πάνω του λέγοντας «έτσι μου το έδωσε ο μηχανικός» και όχι «έτσι το ζήτησα εγώ  από τον μηχανικό». ΠΡΟΣΟΧΗ: "υπογράφω ότι βλέπω και μετράω ο ίδιος". Προστατεύστε τους νέους συναδέλφους που κυνηγάν ..το κατοστάρικο και μπορεί να μπλέξουν. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου!!!

  • Upvote 9
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα εξέταζα σοβάρα το ενδεχομενο αν ήμουν στην θέση σου, να αναφέρω στον σύλλογο στον οποίο ανήκει η συμβολαιογράφος αυτή πως λειτουργεί στα όρια της νομιμότητας και αντιδεοντολογικά.

Κάποια στιγμή, οι κακοί επαγγελματίες που λειτουργούν με δόλο, πρέπει να επισημαίνονται.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς είναι πολλοί, είναι παντού και "γέμισε" πια η λίστα.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα εξέταζα σοβάρα το ενδεχομενο αν ήμουν στην θέση σου, να αναφέρω στον σύλλογο στον οποίο ανήκει η συμβολαιογράφος αυτή πως λειτουργεί στα όρια της νομιμότητας και αντιδεοντολογικά.

Κάποια στιγμή, οι κακοί επαγγελματίες που λειτουργούν με δόλο, πρέπει να επισημαίνονται.

Πραγματικα το σκέφτομαι αυτό καθότι με απείλησε οτι θα παει στο ΣΔΟΕ γιατι πηρα χρήματα και δεν εκανα δουλειά. Ενω αυτή που θα κρύψει φόρο είναι ΟΚ. Φωναζει ο κλεφτης. Πήγα τα έδωσα πίσω στην ιδιοκτήτρια που δεν τα ήθελε κιόλας γιατί είναι μια καημένη γιαγια που δεν πολυκαταλαβαινει, ο θεός να τη βοηθήσει με αυτή που έμπλεξε.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Ερώτηση: σε τοπογραφικό για αλλαγή χρήσης σε κτίσμα με οικοδομική άδεια πρέπει να δείξω και όμορα οικόπεδα-κτίσματα, υψόμετρα κτλ όπως στο τοπογραφικό άδειας η ασχολούμαι μόνο με το δικό μου;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.