Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε χρειάζεται εξαρτημένο τοπογραφικό και πότε οχι;


Recommended Posts

  • 4 months later...
  • Απαντήσεις 120
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σας.

Σε περιοχή εκτός σχεδίου, υπάρχει ένα μεγάλο αγροτεμάχιο που περικλείεται από οδούς, για το οποίο έχει γίνει σύσταση καθέτων.

Έχω την αίσθηση ότι δεν επιτρέπεται κάτι τέτοιο. Είδα όμως το συμβόλαιο και πράγματι, περιγράφονται τμήματα με τις διαστάσεις τους και τα χιλιοστά που τους αναλογούν.

Συνάδελφός μου συνεργάτης θέλει να κάνει τακτοποίηση σε αυθαίρετο κτίσμα χωρίς Ο.Α. που καταλαμβάνει έκταση εντός δύο ομόρων τμημάτων καθέτου του ιδίου ιδιοκτήτη.

Απαιτείται εξαρτημένο Τ.Δ.? Από τη μία είναι εκτός σχεδίου, από την άλλη έχει γίνει σύσταση Ο.Ι. (καθέτων). Στην περίπτωση που απαιτείται, αποτυπώνω το συνολικό γεωτεμάχιο με τα κτίσματά του?

Link to comment
Share on other sites

- πότε εγινε η συσταση?

-έχει μεταγραφεί το συμβολαιο?

κατα τα λοιπα,

αρθρο 98 παρ. 1..."θεωρουνται εξ υπαρχης εγκυρες και ισχυρες συστασεις  κλπκλπ"

Οπότε , δεν απαιτειται να εχουν χτισει "ολοι",  αλλά να υπαρχει ηδη συσταση,  και θα συνδυασθει με το αρθρο 107 παρ. 2

Υπαρχει διαταξη που οριζει οτι,  εάν ειναι αδυνατη η αποτυπωση  ολων των κτισματων, κανεις σχετικη μνεια.

Για το γηπεδο θεωρω οτι πρεπει να γινει πληρης αποτυπωση, αφου εισαι εκτος σχεδιου και χωρις αδεια.

και εδω

https://www.michanikos.gr/forums/topic/59534-τοπογραφικό-συμβολαίου/?do=findComment&comment=1073799

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευχαριστώ Δημήτρη και καλή επάνοδο!

Στο ιστορικό του συμβολαίου, αναφέρεται ότι η σύσταση καθέτων έγινε το 1989 και το τότε συμβόλαιο έχει μεταγραφεί. Εκείνη την περίοδο, από το διάβασμα που έκανα, καταλαβαίνω ότι δεν ήταν νόμιμη η σύσταση αυτή αλλά, όπως και να έχει, πλέον με τον Ν.4495/2017 καθισταται νόμιμη.

Για την ιστορία, το γήπεδο αποτελεί κληροτεμάχιο του Υπ. Γεωργίας. Είχε γίνει οριστική διανομή του κτήματος την δεκαετία του 40.

Το πρακτικό ερώτημα που αντιμετωπίζω, είναι τι σημαίνει "νεότερη καταμέτρηση" σε τμήμα καθέτου. Αν γίνει τοπογραφικό για την τακτοποίηση, προφανώς θα προκύψουν μικροδιαφορές με τις θεωρητικές διαστάσεις και εμβαδό του τμήματος. Ο συνεργάτης μου που θα κάνει την τακτοποίηση θα έχει πρόβλημα με αυτές τις διαφορές? Ή απλά θα υπολογίσει την επιτρεπόμενη δόμηση βάσει των χιλιοστών επί του γηπέδου?

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

α] το 1992 απαγορευθηκε η συσταση καθετων

β] υπαρχει πιθανοτητα, λογω κλήρου,  να εχει δοθει αδεια απο Νομαρχη/ΕΟΤ κλπ. θα το γραφει στο συμβολαιο μεσα.

γ] Οι παρανομες συστασεις, εχουν νομιμοποιηθει με το 98  παρ. 1 του 4495

δ] γραφει στο συμβολαιο οτι στην καθε καθετη, αναλογει σδ  ίσος με τα χιλιοστα. Ετσι ειναι το λογικο.

ε] για την αποκλιση, δες στο 39 του 4495.

-------------------

"σαν την Χαλκιδικη  δεν έχει..."  παλι θα ξαναέχει:-)

 

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/8/2020 at 5:47 ΜΜ, ntanos said:

....

Συνάδελφός μου συνεργάτης θέλει να κάνει τακτοποίηση σε αυθαίρετο κτίσμα χωρίς Ο.Α........

Απαιτείται εξαρτημένο Τ.Δ.? /

 

32 λεπτά πριν, ntanos said:

....

Το πρακτικό ερώτημα που αντιμετωπίζω, είναι τι σημαίνει "νεότερη καταμέτρηση" σε τμήμα καθέτου. ...

Βασικά νομίζω πως το ερώτημα σου αφορά την ενότητα για τα αυθαιρετα και όχι την Τοπογραφική.

1ον Στο σύνολο του γεωτεμαχίου πέραν των δικών σας κάθετων τμημάτων έχει βγει έστω μία Οικοδομική Άδεια στο παρελθόν?

Αν ναι αφορά όλο το γεωτεμάχιο και το υπολογίζει σαν να έχει Άδεια και δεν είναι απαιτητό νέο τοπογραφικό παρά μόνο αν ο μελετητής το κρίνει αναγκαίο

Αν όχι κάθε Τοπογραφικό που θα κάνει θα πρέπει να έχει τις ελάχιστες σήμερα απαιτούμενες προδιαγραφές και φυσικά εξάρτηση ΅ΕΓΣΑ

2ο περί όλου του γεωτεμαχίου κλπ απάντησε σαφέστατα ο Δημήτρης

3ον Νεότερη καταμέτρηση πρακτικά σημαίνει Μετρά Υφιστάμενη Κατάσταση και την δείχνει ως έχει. Οποιασδήποτε διαφορά ή μη με τίτλους δεν είναι ζήτημα να το λύσει η υπαγωγή στις διατάξεις του 4495 αλλά οι διαδικασίες των τίτλων… εκτός φυσικά αν υπάρχουν τέρατα (άλλα σχήματα, άλλες θέσεις, κίνδυνος μη ταύτισης κλπ ….)

 

Υ.Γ.

ενημέρωσε τον συνεργάτη σου να ρωτάει ο ίδιος και να μη είναι ντροπαλός.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αχαχα σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Didonis η αλήθεια είναι ότι  αυτά είναι πράγματα που πρέπει να τα μάθω ο ίδιος ως τοπογράφος, απέξω και ανακατωτά. Ώστε να συμβουλεύω και εγώ σωστά τους συνεργάτες μου διότι είμαστε συνομίλικοι και παρόμοιας (αρχικού σταδίου) εμπειρίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους τους συναδέλφους εύχομαι.
Έχω "σκουριάσει" ελαφρώς περί τα 4495 και ΗΤΚ και έχω μια απορία σχετικά με το εξής, :
Ετοιμάζω οικογενειακά χαρτιά για μια μεταβίβαση οικοπέδου εντός οικισμού. Το οικόπεδο με τα επί αυτού κτίσματα είχε γίνει αποδοχή κληρονομιάς από παππού το 2006 με τόπο όχι εξαρτημένο. Πριν 1 μήνα έκανα την τακτοποίηση των κτισμάτων. Για να πάμε για μεταβίβαση πλέον θέλω εξαρτημένο τόπο ή καλύπτομαι με το παλιό? Η διατύπωση στο αρ. 83, παρ. 5α δε μου είναι πολύ σαφής (περί συμβολαιογραφικής πράξης σύστασης ΟΙ/ΚΙ).
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος δίνει  κάποιες εξαιρέσεις από την υποχρέωση σύνταξης εξαρτημένου τοπογραφικού. Η δική μου γνώμη είναι να κάνεις εξαρτημένο τοπογραφικό ανεξαρτήτως εξαιρέσεων.  Για το τυπικό του θέματος και σύμφωνα με το νόμο, αν δεν έχει συσταθεί στο ακίνητο οριζόντια ή κάθετη, ή αν δεν έχει εκδοθεί Ο.Α μέχρι και την έναρξη ισχύος του ν. 4178/13, τότε στην δικαιοπραξία (δηλαδή θα συνοδεύει την βεβαίωση όπως αναφέρεται) θα απαιτηθεί εξαρτημένο. Σήμερα, με τις απαιτήσεις που υπάρχουν το εξαρτημένο τοπογραφικό είναι η βάση. Δεν μπορείς χωρίς αυτό. Άσε που όταν κάνεις εξ αρχής τοπογραφική αποτύπωση,  έχεις πληρότητα και ορθότητα στην αποτύπωση που αφορά και την δήλωση υπαγωγής Ν. 4495. Ένα θέμα ουσίας αν κάποιος πάει να χρησιμοποιήσει τις εξαιρέσεις μη σύνταξης εξαρτημένου τοπογραφικού είναι το τι θα γίνει με το τοπογραφικό στο συμβόλαιο. Πως θα τεκμηριωθεί αν είναι σήμερα (όχι πριν 30 χρόνια που μπορεί να είναι ένα προγενέστερο τοπογραφικό) άρτιο και οικοδομήσιμο, αν ρυμοτομείται, αν έχει άλλες δεσμεύσεις (αρχαιολογία, δασικό, κτηματική υπηρεσία του Δημοσίου κλπ). 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Alessio ναί απαιτείται νέο τοπογραφικό.

Συμφωνώ με τον @Pavlos33 120% και προσθέτω ότι οι αποτυπώσεις θα πρέπει να γίνονται με πολύ προσοχή γιατί στα τοπογραφικά που συντάσσονται για συμβόλαιο μετά την εφαρμογή του ν. 4178/13 δεν υπάρχουν αποδεκτές αποκλίσεις κατά την έκδοση οικοδομικών αδειών ... Μάλλον θεωρούν ότι πλέον η τοπογραφία έχει αγγίξει την τελειότητα 😂

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.