Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπέρυθρη θέρμανση


konsantina

Recommended Posts

Υποχρεωτικά αναγράφετε και πρέπει να έχει και πιστοποιητικό!!!!!!!

Μα αφού αναγράφετε και έχει πιστοποιητικό δεν μπορεί να είναι βλαβερό.... Έτσι δεν είναι....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 257
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΟΧι βεβαια. Το πιστοποιητικό σου λέει που εκπέμπει και τι να προσέξεις.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιας και λέτε πιστοποιητικά, 2 εταιρείες που κοίταξα δεν έχουν κανένα πιστοποιητικό ανηρτημένο στην ιστοσελίδα τους.

Που να ξέρω εγώ τώρα αν εκπέμπει όντως IR-C, IR-B ή την ακόμα πιο επικίνδυνη IR-A ακτινοβολία;

Επίσης δε λένε τίποτα για ένταση εκπομπής...

Έχω πολλούς ενδοιασμούς, πως να βάλεις σε κλειστό χώρο κάτι που δεν γνωρίζεις τί εκπέμπει και δεν γνωρίζεις και πώς να το διαστασιολογήσεις σωστά...

Link to comment
Share on other sites

Η μελέτη δεν είναι καθόλου εύκολη και επηρεάζετε απο χιλιάδες παραμέτρους (Emmisisty factors υλικών), IR absorption υλικών, απο το μήκος κύματος πρόσκτησης που φτάνει στο υλικό κλπ. Με λίγα λόγια θα πρέπει να στήσεις FEA (ANSYS CFX) για κάθε επιφάνεια, κάθε υλικό, κάθε διάσταση κλπ. Δεν λέω έχει ενδιαφέρον, κάνεις και ένα διδακτορικό πληρώνεσαι και καμιά 20Κ ανα δωμάτιο και είσαι σούπερ. Βέβαια λές στον πελάτη να αλλάξει και τα έπιπλά του, τα πλακάκια, τα ξύλα κλπ ώστε να αυξήσει το COP. ΠΧ εαν έχεις αλουμίνιο γυαλιστερό θα πάς στο 0,2. ενδιαφέρον άρθρο εδώ

 

Πάμε τώρα στα πιστοποιητικά ψάχνεις για EMC, EMF Compliance της ΕΕ. Βέβαια επειδή το Made in China και το Made in Germany έχουν διαφορά στην τιμή (ας το ψάξουν οι αγοραστές οτι υπάρχουν τιμές με 1200Ε ανα τμ) δεν θα βρείς πιστοποιητικά.

Link to comment
Share on other sites

Μα πως μπορεί να κυκλοφορεί ένα προϊόν που εκπέμπει σε συχνότητα βλαβερή για τον άνθρωπο;

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάς λάθος άνθρωπο!!!. Ρώτα στο υπουργείο!!!! Εαν δεν έχει EMC, EMF Compliance και CE τότε μην το πάρεις.

 

Tα πράγματα δεν είναι απλά εδώ και εδώ

 

απο εκεί και πέρα μάθετε, ρωτήστε απαιτείστε (απο το 1802 λέμε οτι η ελευθερία περνάει απο την γνώση). Προφανώς και δεν παίζομε!!!! Εαν βέβαια θες και πιστοποιητικά θα δείς οτι οι Γερμανοί της Μέρκελ και οι εδώ αντιπρόσωποι τα έχουν εδω

Link to comment
Share on other sites

Σαν κοινωνία ψαχόμαστε εδώ και ένα χρόνο για να ''ανακαλύψουμε την πυρίτιδα'' που θα μας ζεστάνει φθηνότερα. Δεν το κάνουμε από οικολογικούς ή άλλους λόγους αλλά από καθαρά οικονομικούς. Είμαστε όμως η νοτιότερη χώρα της Ευρώπης [μαζί με Κύπρο κλπ]. Οι βόρειοι φίλοι μας λογικά θα έχουν λύσει τέτοια προβλήματα. Βέβαια δεν θα έχουν λογικά πετρέλαιο θέρμανσης τόσο ακριβό. Εγώ προσωπικά δεν έχω εμπειρία από τέτοιες χώρες. Είμαι σίγουρος όμως ότι κάτι θα έχουν σκεφτεί παραπάνω. Όπως εμείς με τους ηλιακούς θερμοσίφωνες ένα πράγμα.
Στη νορβηγια που ειμαι κυριως τροπος θερμανσης ειναι η γεωθερμια (18 στο εδαφος -25 εξω). Οσο για τα καυσιμα εδω ειναι πανακριβα πχ(5 ευρω το λιτρο η βενζινη στα 3 το πετρελαιο)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή shelby, φαντάσου να μην ήταν η Νορβηγία πετρελαιοπαραγωγός χώρα, πόσο θα είχαν!!!

 

btw η αλήθεια είναι ότι η γεωθερμία ευνοείται πολύ στις βόρειες χώρες.

Εδώ και ειδικά στη Νότια Ελλάδα δεν κάνει τόσο μεγάλη εξοικονόμηση, γιατί υπάρχει χαμηλό ΔΤ.

Εαν βέβαια θες και πιστοποιητικά θα δείς οτι οι Γερμανοί της Μέρκελ και οι εδώ αντιπρόσωποι τα έχουν εδω

 

Τις σημάνσεις τις βλέπουμε, τα πιστοποιητικά, τις δηλώσεις συμμόρφωσης ή τα συνοδευτικά έγγραφα όμως δεν τα έχει κανείς ανηρτημένα...

Link to comment
Share on other sites

Πανο εδω πανω ειναι αλλη χωρα ποιο κοινωνικη

οι τιμες ειναι αυξημενες και γτ το βιοτικο επιπεδο ειναι υψηλο και γτ η φορολογια επισης ειναι υψηλη(λογικο αφου οι περισσοτεροι ειναι ΔΥ)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.