Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπέρυθρη θέρμανση


konsantina

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 257
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μην ταυτίζετε την ΗΜ ακτινοβολία που γενικά εκπέμπει οποιαδήποτε ηλεκτρική συσκευή και τα πιστοποιητικά της με την υπέρυθρη ακτινοβολία που ειδικά εκπέμπουν τα πάνελ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες.

Το site το βρήκα από φιλο μου μηχανικό, ο οποίος μου το πρότεινε όταν άρχισα να τον πρήζω για το θέμα της "υπερυθρης" κατά τα άλλα θέρμανσης.

Να σας κάνω μια εξήγηση πρώτα. Δεν είμαι μηχανικός, δεν είμαι επαγγελματίας του είδους- ειμαι άλλης επιστήμης, πλην ομως έχω εργαστεί σε εταιρία μηχανικών και με ενεργειακά project.

 

Πάμε στο δυα ταύτα. Θά ήθελα να με αντιμετωπίσετε ως απλό καταναλωτή.

 

Διάβασα ολο τον μίτο, απ την πρώτη σελίδα (και άλλους) και διαπίστωσα 2 πράγματα αν μου επιτρέπετε.

1. Η "υπέρυθρη" μόνο υπέρυθρη δεν είναι - είναι νέο φρούτο -αλλά και όσοι την πωλούν λένε και πολλές ανακρίβειες και

2. Ακόμα και η ενεργειακή κοινότητα μεταξύ της δεν έχει αποφασίσει πολλά πράγματα για το θέμα θέρμανση.

 

Εγώ προ 1 έτους πείστηκα από εταιρία, μεταξύ λύσεων που μου πρόσφερε να στραφώ στην IR θέρμανση, αγοράζοντας δύο νορβηγικά IR σώματα.

 

Η δική μου εμπειρία (ως απλός καταναλωτής- το επαναλαμβάνω για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις) είναι θετική για τα συγκεκριμένα σώματα.

 

Πρακτικά, αντικαθιστ'ωντας τα κλασσικά σώματα σε λειτουργία - θερμαίνοντας μόνο τα δωμάτια που ήθελα (κάτι που δεν έχω την δυνατότητα με τα καλοριφερ σώματα) είχα περίπου 280 εξοικονόμηση το τετράμηνο από Ιανουάριο σε Απρίλιο 2012.

 

Προσέξτε όμως, για 2 δωμάτια και όχι για τα 5 που έχει το σπίτι.

 

Παράλληλα είχα δοκιμάσει παλαίοτερα και κλιματιστικά (inverter) και σόμπες αλογόνου και αερόθερμα. Θα σας αναφέρω σε αυτά, εμπειρία σε λίγο.

 

Πάμε πάλι τα IR - λοιπόν για τα δωμάτια που ήθελα εγώ να ζεστάνω, τα 2 αυτά σώματα IR αποδείχθηκαν υπεραρκετα. το ένα ήταν 3000 watt και το άλλο 1500 με ηλ. θερμοστάτη.

Μου ζέσταιναν το χώρο, όπως ακριβώς ήθελα, κρατούσαν τη ζέστη κλπ κλπ

η συνολική- ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ- εξοικονόμηση ήταν αυτή που σας ανέφερα (€280) και την υπολόγισα με την αντίστοιχη επιβάρυνση στα κοινόχρηστα της πολυκατοικίας για την θέρμανση του διαμερίσματός μου- μείον την δεη που μου ήρθε αυξημένη μετά.

Το σπίτι είναι βορεινό και με μέτρια θα έλεγα μόνωση

 

Πλην όμως- και επειδή χαζός δεν είμαι- αν ανάγεις αυτό που σου προσφέρει η IR θέρμανση (μαζί με το κόστος αγοράς) σε ένα ολόκληρο σπίτι 110 τετραγωνικών σου έρχεται μία ή άλλη μη σας πω και περισσότερο ακριβή η λύση με τα IR σώματα (γιατί φανταστείται να βάλεις ανάλογα όπου έχεις σώμα σε δωμάτιο ένα ανάλογο IR σώμα)

 

Συνεπώς το επιχείρημα που μας λένε οι πωλητές για οικονομία σε απόλυτα νούμερα είναι απλά ψέμα.

 

Πχ εμένα το σπίτι μου, στον 5 οροφο μιας πολυκατοικίας, ψηλοτάβανο σχετικά και με βορεινό προσανατολισμό και με μέτρια θέρμανση- δεν θα έχω την ίδια εξοικονονόμηση με κάποιον που είνα ιστον 2ο οροφος και έχει Ν-Δ προσανατολισμό. Σωστά?

 

Συνεπώς σε απόλυτα νούμερα, πετρέλαιο και φυσ αέριο με σωστή χρήση εξακολουθεί να είναι ΓΕΝΙΚΑ η πιο φτηνή λύση.

 

Εμένα ta IR αυτά σώματα στα 2 δωμάτια με καλύπτουν απόλυτα, ειδικά απ την στιγμή που έχουν θερμοστάτη και "κόβουν".

 

΄Και μ αρέσουν πολυ καλύτερα και απ το aircondition (που οταν το κλεισεις μετά από 3 πχ ώρες είτε παγώνει το σύμπαν είτε είσαι πριν σαν ζόμπι με κόκκινα μάτια) και σίγουρα καλύτερο απ τα καλοριφέρ λαδιού και τα αερόθερμα.

 

Αλλά μια ερώτηση. Γιατί λέγονται IR (υπερύθρων)? Λίγο που ξεβίδωσα ένα, δεν βρήκα παρά ένα μάτσο αντιστάσεις μέσα (πολυ καλής ποιότητας είναι αλήθεια) και ένα ενισχυμένο αλουμίνιο απ έξω- Οι υπερυθρες ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ?

 

 

Για να ανακεφαλαιώσω, θεωρώ ότι ανάλογα το διαμέρισμα που έχεις, τις παραμέτρους που αντιμετωπίζεις και το αν έχεις παιδιά κλπ κλπ μπορείς να στραφείς σε διαφορετικές λύσεις

 

Υγ μετά την πετυχημένη μου "εμπειρία" με τις IR συνέστησα και στους γονείς μου να στραφούν εκεί, όντως στράφηκαν και μετά από μια εβδομάδα, μόνο κολλάρο δεν μου την φόρεσαν (επίσησς δεν θα πω την μάρκα) την πήγαν πίσω κ πήραν 2 κονβεκτορες. Σημαίνει δε ότι υπάρχει πολύ αεριτσίδικο και σκάρτο πράγμα εκεί έξω.

Υγ2 εμένα ένας άλλος λόγος που με βόλεψαν αυτα τα ir σώματα (σημειωτέον είναι υποτίθεται 80 ir και 20% αέρα) ειναι ότι ειναι τελείως αθόρυβα

Υγ3 Αυτά περί υγεινής και τρόπου που επέλεξε η φύση να μας ζεστάνει- τα αντιπαρέρχομαι ως καθρεπτάκια για ιθαγενείς, η φύση σε ζεσταίνει (και σε καταστρέφει επίσης) με διάφορους τρόπους

Υγ4 έχοντας ζήσει σε αυστρία, γερμανία και νορβηγία θα σας πω οτι τα είχα δει μόνο στην αυστρία, οι γερμανοί έχουν κατι καλοριφερ τυπου πανελ (σπανιότερα) και φέτες τεράστιες και χρησιμοπουν φυσ αέριο, στη δε νορβηγία έχω δει πολλαπλότητα επιλογών με νικητή τους θερμοσυσσωρευτές και την γεωθερμία (στα πιο φραγκάτα σπίτια)

 

Παρακαλώ να κρίνετε την άποψή μου ως ενός απλού- αλλά όχι ηλίθιου- καταναλωτή.

 

τέλος θα ήθελα την γνώμη σας για την νέες τύπου inverter οπως τις ονομάζει, η ker...un με πετρέλαιο.

 

ευχαριστώ για την φιλοξενία

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και τέλος αυτό που γράφτηκε παραπάνω περί θερμικής άνεσης και γω δεν ξέρω, πως αλλιώς από τον κο ζαχαριάδη (που μάλλον πωλητής είναι) απλά θα ήθελα να τον ενημερώσω- πως ακόμα και γω που δεν είμαι μηχανικός γνωρίζω ότι κανένας μηχανολόγος ΄ηπου να ασχολείται με τα ενεργειακά δεν μπορεί να υπολογίσει το θερμικό φορτίο που φέρει ή εκπέμπει η κάθε πηγή ή σώμα στο χώρο (έστω και εξ αντανακλάσεως) διότι θα αρχίζουμε να κάνουμε πολύπλοκους υπολογισμούς στα υλικά που υπάρχουν στον χώρο και τελικά δεν έχει και νόημα χάνουμε την ουσία.

 

κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Εγώ προ 1 έτους πείστηκα από εταιρία, μεταξύ λύσεων που μου πρόσφερε να στραφώ στην IR θέρμανση, αγοράζοντας δύο νορβηγικά IR σώματα.

 

Πάμε πάλι τα IR - λοιπόν για τα δωμάτια που ήθελα εγώ να ζεστάνω, τα 2 αυτά σώματα IR αποδείχθηκαν υπεραρκετα. το ένα ήταν 3000 watt και το άλλο 1500 με ηλ. θερμοστάτη.

 

Υπάρχουν πάνελ υπερύθρων με τέτοια ισχύ; Μηπως είναι convector;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πάνελ υπερύθρων με τέτοια ισχύ; Μηπως είναι convector;

μαλλον για convector και γω το κοβω

 

Αλλά μια ερώτηση. Γιατί λέγονται IR (υπερύθρων)? Λίγο που ξεβίδωσα ένα, δεν βρήκα παρά ένα μάτσο αντιστάσεις μέσα (πολυ καλής ποιότητας είναι αλήθεια) και ένα ενισχυμένο αλουμίνιο απ έξω- Οι υπερυθρες ΠΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ?

Οταν θερμανεις κατι αυτο εκμπεμπη μια ακτινοβολια στο υπερυθρο φασμα του φωτος και αυτη σε ζεσταινει. (για αυτο και οταν εχουμε ηλιο ζεσταινομαστε) Edited by shelby
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια..... αφου το λεει ο ανθρωπος οτι το διαλεξε η φυση.... διαβασα 15σελιδες κριμα επρεπε να τον πετυχω νωριτερα

ξεχασε να μας πει πως η φυση διαλεξε και ενα αρκετα μεγαλο σεντονι οζωντος να μας σκεπασει

ασε τα συννεφα, την σκονη και λοιπους ριπους ή "ριπους".....

 

πιστευω πως και οι λαμπες στα τυροπιταδικα κανουν καλη δουλεια

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν μου ανοιγει με τιποτα... να υποθεσω οτι σημερα εχω τυχη?

Οσο για τις λαμπες των τυροπιταδικων, μια χαρα. Αμα βαλει κανεις αρκετες κανει και ωραια ατμοσφαιρα.... εχουν το καταλληλο χρωμα :???:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.