Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπέρυθρη θέρμανση


konsantina

Recommended Posts

καταρχας η ενδοδαπεδια που λειτουργει σε χαμηλες θερμοκρασιες

θερμαινει την πλακα, η οποια θερμαινει τον αερα, που θερμαινει το ανθρωπινο σωμα

κατι εντελως αντιθετο με την ΥΑ

 

τωρα αν το θεμα ειναι η ποσοτικοποιηση και η συγκριση των απωλειων στις 2 περιπτωσεις

υψηλων θκρασιων κ χαμηλων και ιδιαιτερα με ΥΑ σιγουρα με υψηλες ειναι περισσοτερες αλλα

αυτο ερχεται να ισοσταθμιστει βασει των ωρων λειτουργειας

 

Οι μεν υψηλης ειναι αμεσης αποκρισης, θερμαινουν τα δομικα στοιχεια στην ωρα λειτουργειας τους

Οι μεν χαμηλης ( ενδοδαπεδια ) λειτουργουν σε 24-7 οποτε αθροιστικα ειμαστε εκει και εκει και μην πω οτι το 24-7 της χαμηλης

εχει περιοσσοτερες απωλειες.

εστω +δτ θκρασια εσωτερικη για να χεις απωλεια, αφου τα αερια αυξανουν ογκο με την αυξηση θκρασιας

 

τωρα για την ΥΑ πρεπει δηλαδη να περιμενω η επιπλωση του σπιτιου κ τα δομικα να ζεσταθουν με τι βαθμο αποδωσης τελικα?

1? αφου προκειται στην ουσια για ηλεκτρικες αντιστασεις

 

υστερα το αν ειναι υγιεινο ΕΓΩ να θερμαινω τον αερα μου με το σωμα μου

το οποιο θα ναι ζεστο μονο στην μερια που με πυροβολει η ΥΑ

αυτο το αφηνω στη κριση του καθενος.... παρακατω θα παραθεσω φωτο.

 

υστερα αν πουμε οτι το νερο πχ στα κλασσικα συστηματα - ψηλων κ χαμηλων θκρασιων -

δια της αγωγης δινει στα σωματα - εστω οτι εχω σωματα χαμηλων θ ή υψηλων θ - αλλα και στην πλακα

βλ. ενδοδαπεδια, αυτα με την σειρα τους με την συναγνωγη και με ακτινοβολια θμαινουν τον χωρο

 

αν κρινω οτι η ΥΑ λειτουργει καθαρα με ακτινοβολια και οχι με τις αντιστασουλες που ναι κρυμμενες μεσα στο καδρο

........ δε μου φτανει

 

παντως για μενα καλυτερα ενα σωμα λαδιου, μια αλογονου, η ενας θσυσσωρευτης

 

 

οσο για την θερμικη ανεση οταν το περιβαλλον ειναι κρυο η ζεστο ο καθενας να κρινει απο τα επισυναπτωμενα

 

ειναι απο την Θερμικη Συμπεριφορα Κτηριων ΕΜΠ

ας κρινουν οι μοντ αν εκανα καλα και συγνωμη για τον ογκο δεδομενων

οποιος θελει κατι παραπανω ας μου πει

post-1109-0-85269800-1353684520_thumb.jpg

post-1109-0-03589000-1353684533_thumb.jpg

post-1109-0-24979300-1353684542_thumb.jpg

post-1109-0-29842600-1353684567_thumb.jpg

post-1109-0-87734700-1353684582_thumb.jpg

post-1109-0-29232000-1353684589_thumb.jpg

post-1109-0-22522400-1353684604_thumb.jpg

post-1109-0-32429800-1353684610_thumb.jpg

post-1109-0-25250900-1353684617_thumb.jpg

post-1109-0-86403300-1353684623_thumb.jpg

post-1109-0-84897000-1353684631_thumb.jpg

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 257
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καταρχην ΟΤΤΟ ο ανθρωπος ειναι ομοιοθερμο Ον. Δεν περιμενει να τον θερμανει ο περιβαλλοντας αερας. :P

 

ΚΑτα τα αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω τι στο καλο γραφεις.

 

Ομως εχω μια απορια: ολοκληρο κατεβατο για τη λειτουργια του ανθρωπινου σωματος που μας βοηθαει στο θεμα μας?

Link to comment
Share on other sites

θερμικη ανεση.... δυστυχως δε ξερω πως θα σε βοηθησει ... οντως

 

α κατι ξεχασα ... εσυ δεν υδρωνεις ποτε ? ουτε ανατριχιαζεις.... οκ δεκτο

 

 

edit οταν κανεις κλιματισμο η θερμανση την κανεις για να υπαρξουν συνθηκες θερμικης ανεσης

ελπιζω να το ξερεις αυτο

 

οσο για την λειτουργια του ανθρωπινου σωματος που την ειδες?

ειδες πουθενα μυτοχονδρια rna-t μυτωσεις και ενζιμα και δε το καταλαβα?

 

 

 

edit μισο λεπτο και πανω στο τσιγαρο σκεφτηκα κατι

ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ο ανθρωπος να τον ζεστανει το περιβαλλον που ζει?

 

λυσαμε το ενεργειακο

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

 

αν κρινω οτι η ΥΑ λειτουργει καθαρα με ακτινοβολια και οχι με τις αντιστασουλες που ναι κρυμμενες μεσα στο καδρο

........ δε μου φτανει

 

Τι εννοείς με αυτό?

Έχεις δηλαδή την εντύπωση ότι ένα σύστημα υπέρυθρης θέρμανσης ΔΕΝ λειτουργεί απλά βάση τις ωμικής αντίστασης κάποιου υλικού ?

Link to comment
Share on other sites

αυτο εννοω απλα δε με απασχολησε τοσο η πηγη

αλλα η επικαλουμενη ενεργεια που θερμαινει τον χωρο

 

α και για ποιανου υλικου την ωμικη μιλαμε? οεο?

 

 

τεσπα

 

τα παιδια τα φερνει ο πελαργος......

Edited by OTTO_engine
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

τα υπέρυθρα πάνελ περιέχουν αντιστάσεις που θερμάνουν το σώμα του πάνελ και το αναγκάζουν να ακτινοβολεί

το φαινόμενο joule χρησιμοποιείται στην υπέρυθρη θέρμανση, δεν υπάρχει μαγικός τρόπος παραγωγής υπέρυθρης ακτινοβολίας στα πάνελ

Link to comment
Share on other sites

Είναι αξιοθαύμαστο το πως με την πάροδο του χρόνου ευτελίζεται ένα αξιοπρεπέστατο νήμα στο οποίο πολύ σοβαρές απαντήσεις δόθηκαν ήδη από την πρώτη σελίδα...

Πολύ μεγάλη ανάγκη για τρολλάρισμα κυκλοφορεί μωρ' αδερφάκι μου.

 

Παραθέτω μερικές απαντήσεις που έχουν ήδη δοθεί. Προσέξτε ημερομηνίες:

 

Η θέρμανση με υπέρυθρη ακτινοβολία χρησιμοποιείται εκεί όπου ΔΕΝ υπάρχουν επιφάνειες που να περικλείουν τον χώρο, π.χ. χώρους παραγωγής όπου η οροφή είναι στα 6 μέτρα και οι τοίχοι πολύ μακριά από τον χειριστή, ή και στις καφετέριες (με τα λεγόμενα σόμπες-μανιτάρια)

 

Επειδή η θέρμανση με υπερυθρη ακτινοβολία "στοχεύει" την περιοχή όπου θέλουμε να θερμάνουμε, εξοικονομεί ενέργεια σε σχέση με άλλες μεθόδους όπως αερόθερμα, υποδαπέδια, συνήθη σώματα ραντιατέρ κτλ.

 

Η θέρμανση με υπέρυθρη ακτινοβολία ΔΕΝ προτείνεται για οικιακή λύση. .

 

Εκτός και αν θέλεις να ζεσταίνεις τοπικά τον καναπέ, την καρέκλα της τραπεζάρίας, το γραφειάκι εργασίας, χωριστά το καθένα, ανάβοντας και σβήνοντας το κάθε σώμα ανάλογα με την παρουσία του ατόμου ή μη.

 

Συμφωνώ με τους eupalinos, miltos και Παναγιώτη, ότι είναι δυνατόν ένας χώρος Α να έχει διαφορετικές (μικρές, της τάξεως 3-4 βαθμών)θερμοκρασίες τοίχων και αέρα σε σχέση με έναν άλλο χώρο Β, και να αισθανόμαστε το ίδιο από θερμική άποψη.

 

Η ερώτησή μου όμως ήταν :

Δηλαδή γίνεται να έχουμε δύο ίδιους χώρους αλλά με διαφορετική θερμοκρασία (π.χ. 19 βαθμούς στον έναν χώρο και 21 βαθμούς στο άλλον χώρο) σε κάθε χώρο, και να αισθανόμαστε το ίδιο ;

 

Πρέπει να διευκρινήσω τι εννοώ λέγοντας "θερμοκρασία χώρου". Εννοώ την θερμοκρασία που δείχνει ένα θερμόμετρο όταν βρίσκεται στο μέσο του χώρου, χωρίς ρεύματα αέρα, και αφού βρίσκεται στον χώρο αυτό για αρκετό διάστημα

 

..........

 

Γίνεται όμως νά δείχνει ένα θερμόμετρο διαφορετικές ενδείξεις, σε δύο (ίδιους κατά τα άλλα) χώρους Α και Β, (μιλάμε για απόκλιση πάνω από 2-3 βαθμούς, για να αποκλίσουμε σφάλματα μέτρησης) και και να αισθανόμαστε το ίδιο;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι αξιοθαύμαστο το πως με την πάροδο του χρόνου ευτελίζεται ένα αξιοπρεπέστατο νήμα στο οποίο πολύ σοβαρές απαντήσεις δόθηκαν ήδη από την πρώτη σελίδα...

Πολύ μεγάλη ανάγκη για τρολλάρισμα κυκλοφορεί μωρ' αδερφάκι μου.

 

Παραθέτω μερικές απαντήσεις που έχουν ήδη δοθεί. Προσέξτε ημερομηνίες:

 

 

Πφ να φανταστείς διάβαζα εξαρχής τα πόστς απο το 2008 και έφτασα να διαβάζω τρολλαρίσματα το 2012. Εχω καμμια ώρα διαβάζω αυτό το τόπικ και έχει αρκετά σημαντικά πράγματα ειδικά απο τον CostasV.

 

Κάπου γράφει και για την επιρροή της υπέρυθρης στα μάτια (μπορεί να μην θυμάμαι σωστά), αν όντως αυξάνει την θερμοκρασία των υγρών του σώματος εγω δεν πρόκειται να βλέπω κάν, λίγο πιο ζεστό καλοκαίρι απο τα συνήθεις και γνωρίζω πολλους που εξατμίζονται τα δάκρυα καθημερινά και δε βλεπουμε τιποτα. :)

 

Eπίσης κάτι άλλο που σκέφτηκα, αν ένα σπίτι χρησιμοποιεί μόνο υπέρυθρες, οι οποίες ζεσταίνουν οργανικό υλικό κυρίως, τότε ποιος ο λόγος της θερμοχωρητικότητας ? Αφού τα τούβλα δε θα απορροφούν την θερμότητα αυτή.

Link to comment
Share on other sites

κάτι τελευταίο από μένα και σκεπτόμενος μια κουβέντα που χα λιγο πριν

 

ουδέποτε αμφισβήτησα τις βιομηχανικές ή ιατρικές εφαρμογές

 

απλά θα ήθελα να μου πει κάποιος γιατί δε θυμάμαι πολλά από την φυσική της δέσμης

τα ημ κύματα έχουν την μέγιστη ισχύ κ ένταση όταν προσκρούουν κάθετα στις επιφάνειες ή όχι?

Άρα τι εύρος χώρου ζεσταίνουν επιτέλους αυτα τα πανελ?

 

που τα διαφημιστικα σποτακια και φυλλαδια δειχνουν οτι κατακοκκινιζουν τα παντα

και πιανουν οοοοοοολο τον χωρο

 

Τι βάθος διείσδυσης έχουν η υπέρυθρες?

Τι β.α έχουν επιτέλους αυτά τα πανελ?

 

Υπάρχουν σε ένα σπίτι τυφλές περιοχές που θα ναι κρύες η όχι?

Αν ζεσταθούν τα αντικείμενα του χώρου θα ζεσταθεί κ ο αέρας η όχι?

 

Άρα τι μου λεν ότι γλυτώνω από τις απώλειες του?

 

τελικά η θερμική άνεση είναι αφηρημένη έννοια η όχι?

Διέπεται από κανόνες ή όχι? Είναι το ζητούμενο η θερμική άνεση ή όχι?

εχει θεση σε καθε θεμα που αφορα HVAC ή βιοκλιματικο σχεδιασμο?

 

 

Αυτά....

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.