Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρυθρη θέρμανση


konsantina

Recommended Posts

Σωστος, οσον αφορα την επικινδυνοτητα εγω στεκομαι απλα στο οτι δεν ξερουμε τι ακτινοβολια εκπεμπουν (ποια κλαση του μηκους κυματος? τι ενταση?) και καμια εταιρεια δεν εχει ανηρτημενες τεχνικες προδιαγραφες.

Οσον αφορα την εξοικονομηση ειναι οι ενστασεις μου, ειδικα οταν ακουω κλισε ατακες του στυλ "εξοικονομηση 170%"!!!...

Edited by mechpanos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 257
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο φίλος που θα κάνει την μελέτη για εμάς με απλές μεθόδους πόσο έκαψαν και πόσο εκαιγα νομίζω ότι πρέπει να γίνει άμεσα καθηγητής στο Πολυτεχνείο!

Επίσης πέρα απο πολλα που θα θελα να του γράψω αλλα απλά βαριεμαι, του τονίζω να κοιτάξει την μόνωση του σπιτιού του! Ακούς εκεί το δάπεδο του ήταν ζεστό απο τν απο κάτω!!!

Να σαι καλά πάντως. Σε διάβασα και φτιαχτηκα και σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερουμε τι ακτινοβολια εκπεμπουν (ποια κλαση του μηκους κυματος? τι ενταση?)

 

Αυτο δεν εξαρταται αποκλειστικα απο την θερμοκρασια του σωματος? Πχ εγω στους 36,6C εκμπεμπω συγκεκριμενο μηκος κυμματος ενα πανελ αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

παντως στο σκαι στο λιφε το μεσημερι φεραν εναν καθηγητη του εμπ εκει απο τομεα θερμοτητας για να μας πει να κανουμε "εξαερωση"

στα σωματα...... χαχχαχαχχαχαχα

 

το ψαξα παρα πολυ ( οχι σε ερευνητικο επιπεδο ) και πολλοιθ λενε για προβληματα στα ματια

 

τωρα θα θελα να ρωτησω κατι..... εχω παραδειγμα πανελ ir και ειμαι σε ενα σπιτι το οποιο κλειστο

ειναι μπουζι πχ 15βαθμους μεσα.... αναβω τα πανελ και αρχιζω να ζεσταινομαι ... ποσο υγιεινο ειναι αυτο?

 

και ποσα πανελ πρεπει να χω για να θερμανω τον αερα πολυυυυυυυυυ μετα

 

αυτο μονο θελω να μαθω

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το ξεχωριστο ποστ αλλα θα θελα να παραμεινει ξεχωριστο

 

λοιπον ξεκαθαρισα λιγο καποια πραγματα στο μυαλο μου κ λεω κ ρωτω ταυτοχρονα τα εξης

 

ενας τροπος θνσης ειναι με ακτινοβολια σωστα?

η ακτινοβολια προσκρουει τα ατομα - μορια - μεγαλομορια του υλικου και τα ιονιζει

ετσι αυτα ταλαντευονται ή κινουντε πιο γρηγορα και ετσι εχουμε αυξηση της θκρασιας του στοιχειου

 

εγω προσωπικα μπορω να δεχθω οπως ολοι μας οτι το ανθρωπινο σωμα γινεται ουτως η αλλως αποδεκτης ακτινοβολιων στην καθμερινη ζωη

κινητα τηλ - ραδιοφωνο - τηλεοραση - ασυρματα - υπεριθρες - γαμα - αλφα - βητα - χ - θπεριωδη κλπ κλπ κλπ

 

δε θα θελα λοιπον τα εξης

 

1ον να με ιονιζει κατι ακομα

2ον να μαι πιο ζεστος απο τον κρυο αερα αυτο σημαινει οτι θα νοιωθω ριγη οποτε γυρναω πλατη στο πανελ

3ον να νοιωθω μισος κρυος μισος ζεστος

4ον δεν εχω ακουσει κανεναν συναδελφο να παρουσιαζει καποιο επιχειρημα

5ον δε θα κατσω να κανω εγω η αλλος καμμια μελετη για να πησω αυτους τους μικροπωλητες που χτυπιουντε

στους μαυρους τοιχους και τα κεραμυδια ( οπως λεει ο ΒΠ σε στοιχους καρυωτακη ) για να με πησουν

ας κανουν μελετη αυτοι

 

θα μπορουσα να χρησιμοποιησω το συστημα αυτο σε αλλες εφαρμογες

 

αυτα.

Edited by OTTO_engine
Link to comment
Share on other sites

Σωστος, οσον αφορα την επικινδυνοτητα εγω στεκομαι απλα στο οτι δεν ξερουμε τι ακτινοβολια εκπεμπουν (ποια κλαση του μηκους κυματος? τι ενταση?) και καμια εταιρεια δεν εχει ανηρτημενες τεχνικες προδιαγραφες.

Οσον αφορα την εξοικονομηση ειναι οι ενστασεις μου, ειδικα οταν ακουω κλισε ατακες του στυλ "εξοικονομηση 170%"!!!...

Υποτιθεται οτι ειναι κατασκευασμενα βαση των κανονισμων της ΕΕ και εδω ειναι να ψαξεις να βρεις τι οριζει η ΕΕ για τα μηκη κυματος ακτινοβολιων σε κατοικιες Edited by shelby
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος που θα κάνει την μελέτη για εμάς με απλές μεθόδους πόσο έκαψαν και πόσο εκαιγα νομίζω ότι πρέπει να γίνει άμεσα καθηγητής στο Πολυτεχνείο!

Επίσης πέρα απο πολλα που θα θελα να του γράψω αλλα απλά βαριεμαι, του τονίζω να κοιτάξει την μόνωση του σπιτιού του! Ακούς εκεί το δάπεδο του ήταν ζεστό απο τν απο κάτω!!!

Να σαι καλά πάντως. Σε διάβασα και φτιαχτηκα και σήμερα!

μπορει να μην εχει εξωστες στο σπιτι του το παλικαρι ρε παιδι μου!

αν μπορουσαμε παντως σε ελληνικων προδιαγραφων σπιτια να εχουμε ζεστο πατωμα απο τον αποκατω μαλλον δε θα ειχαμε γενικως θεμα με την θερμανση.

(χμμ ενδοδαπεδια με συναγωγη αερος 23 βαθμων σε πλακα 20 εκ συν γεμισμα συν πλακακι η συν αερας συν ξυλο και με 20-40% πτερυγια ψυξης - εξωστες. καλα αυτοι που πουλανε ενδοδαπεδια θα πρεπει να αυτοκτονισουν !!)

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτο δεν εξαρταται αποκλειστικα απο την θερμοκρασια του σωματος? Πχ εγω στους 36,6C εκμπεμπω συγκεκριμενο μηκος κυμματος ενα πανελ αντιστοιχα.

 

ετσι.

Με την βοηθεια του νόμο της μετατόπισης του WIEN μπορεί να υπολογιστεί το μήκος κύματος μέγιστης εκπομπής η οποία μεταβάλλεται αντιστρόφως ανάλογα με την απόλυτη θερμοκρασία του σώματος.

 

Το ανθρώπινο σώμα με περίπου 305Κ θερμοκρασία δέρματος έχει την μεγίστη εκπομπή στα 9,5μm μήκος κύματος

Μια επιφάνεια με 90 C ανάλογα εκπέμπει περίπου στα 8μm.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.