Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρυθρη θέρμανση


konsantina

Recommended Posts

Μαλλον δε κατάλαβες το ποστ μου, συμφωνώ με αυτά που γράφεις και θα ήτανε ωραίο αν πάς να κάνεις και αυτές τις ερωτήσεις και τις αμφιβολίες που έθεσες εδώ (οκ στους χορηγούς αυτής της εκδηλώσεως θα ειναι τρολάρισμα, αλλα εδώ τα γραφόμενα σου μου φάνηκαν μια χαρά) ,αυτά εν ολίγοις 'ηθελα να σου πω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 257
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Γεια σας!

 

Είμαι ένας απ' τους χιλιάδες Έλληνες που φέτος ΔΕΝ θα αναψουν καλοριφέρ λόγω κόστους και ένας επίσης από τους χιλιάδες που έχουν αποφασίσει να χρησιμοποιήσουν άλλες μορφές θέρμανσης μακριά από οτιδήποτε έχει σχέση με πετρέλαιο.

 

Έχω καταλήξει μετά από ένα χρόνο που την ''ψάχνω'' τόσο σε Ελλάδα όσο και εξωτερικό ότι η καλύτερη λύση είναι τα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης και αυτά που διαβάζω εδώ μέσα οφείλω να ομολογήσω ότι ΔΕΝ έχουν καμιά σχέση με την πραγματικότητα που εγώ τουλάχιστον γνωρίζω από προσωπική εμπειρία.

Θα περίμενα σε ένα site που υποτίθεται ότι γράφουν μηχανικοί να διαβάσω εμπεριστατωμένες απόψεις με σαφείς οδηγίες σχετικά με το πως π.χ πρέπει να τοποθετήσω τα πάνελ στο χώρο ώστε να πετύχω τη μέγιστη δυνατή απόδοση.

Ήμουν έτοιμος να απευθύνω συγκεκριμένα σχετικά ερωτήματα αλλά όταν διάβασα κάποια post εδώ μέσα αντιλήφθηκα ότι η πλειοψηφία όσων γράφουν εδώ το μόνο που ενδιαφέρεται είναι να ''πετάξει στα σκουπιδια'' αυτή τη νέα μέθοδο θέρμανσης χωρίς καμία τεκμηρίωση που να βασίζεται σε κάποια έρευνα - παρατήρηση αλλά με θεωρίες και εικασίες.

Αλήθεια πως είναι δυνατόν να κρίνει και να κατακρίνει κάποιος επιστήμονας μια τεχνολογία όταν δεν έχει καμία αντίληψη και προσωπική εμπειρία;;;

Πόσοι από σας που κατακρίνετε τα πάνελ έχετε δει ποτέ πάνελ σε πραγματική λειτουργία;

και πως είναι δυνατόν να βγάζετε συμπεράσματα σχετικά με την απόδοση - οικονομία - λειτουργικότητα βασιζόμενοι ΜΟΝΟ σε εγχειρίδια και τεχνικά χαρακτηριστικά ΌΤΑΝ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ;;;

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι αν δεν το δεις σε πραγματική λειτουργία μέσα σε ένα εσωτερικό χώρο σπιτιού σε καμιά περίπτωση δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα σχετικά με την αποδοτικότητα σε σύγκριση με άλλες θερμαντικές μεθόδους και αν δεν πάρεις το λογαριασμό της ΔΕΗ μετά από μια ολόκληρη περίοδο χρήσης, ποτέ δεν θα ξέρεις το πραγματικό κόστος λειτουργίας.

Όλες λοιπόν οι μαθηματικές εξισώσεις και θεωρίες που αναπτύσσονται βασιζόμενες μόνο σε ασαφή τεχνικά χαρακτηριστικά και προδιαγραφές είναι απλά θεωρίες που στην προκειμένη περίπτωση των πάνελς δεν έχουν και καμία σχέση με την πραγματικότητα.

Το λέω αυτό όχι σαν ξερόλας ή ειδικός στα πάνελς αλλά σαν καταναλωτής που τυχαίνει να τα έχω χρησιμοποιήσει για ένα ολόκληρο χειμώνα και τα αποτελέσματα του τα έχω αισθανθεί στο πετσί μου αλλά στην κυριολεξία και στο κοκκαλάκι μου (η μόνο χρονιά που ζεστάθηκα πραγματικά) και όσο αφορά την οικονομία την είδα με τα ματάκια μου στο λογαριασμό της ΔΕΗ. Σε αντίθεση λοιπόν με όλους εσάς που τα κατακρίνετε και είστε έτοιμοι να τα πετάξετε στα σκουπίδια με μαθηματικούς τύπους, εξισώσεις και αερολογίες χωρίς ΠΟΤΕ να τα έχετε χρησιμοποιήσει ή να τα έχετε δει να λειτουργούν, εγώ που δεν είμαι μηχανικός μιλάω μόνο βάσει προσωπικής εμπειρίας και για κάποιον που ενδιαφέρεται να τα χρησιμοποιήσει αναφέρω τα εξής:

1). Η κατανάλωση σε καμιά περίπτωση δεν υπερβαίνει το 1 ευρώ ανά τετραγωνικό το μήνα ακόμη και τους πιο κρύους μήνες του χειμώνα με 12ωρη καθημερινή λειτουργία. Μόνη προυπόθεση είναι η μονάδα που θα αγοράσουμε να καλύπτει τα τετραγωνικά (να μην είναι κατά πολύ μικρότερη), να είναι τοποθετημένη σε κατάλληλο σημείο και φυσικά η μονάδα να συνοδεύεται από θερμοστάτη. Εννοείται ότι η απόδοση και οικονομία εξαρτάται κατά κύριο λόγο από τη μόνωση του χώρου, όμως ακόμη και σε εξαιρετικά επιβαρυμένα και παλιά σπίτια η κατανάλωση δεν υπερβαίνει την τιμή που είπα (1ευρώ το μήνα ανα τ.μ) με σημερινές πάντα τιμές ΔΕΗ. Αυτό το λέω γιατί το σπίτι των γονιών μου που το χρησιμοποίησα πέρσι στο χωριό είναι μια παμπάλαια μονοκατοικία 60 τ.μ που ''μπάζει από παντού'' και η μέση κατανάλωση ποτέ δεν ήταν πάνω από 0.80 ευρώ το μήνα ακόμη και τα δίμηνα που πλήρωνα με το ακριβότερο τιμολόγιο της ΔΕΗ.

2) Αυτό που λένε κάποιοι ότι ζεσταίνεται μονο η πλευρά του σώματος που βλέπει στο πάνελ και η άλλη πλευρά μένει κρύα είναι η μισή αλήθεια για να μη πώ μια τεράστια απάτη - παραπληροφόρηση. Όπως όταν μπαίνεις σε ένα δωμάτιο που έχει π.χ 5 βαθμούς θερμοκρασία και ανάψεις μια σόμπα ή ένα τζάκι ζεσταίνεται μόνο η πλευρά του σώματός σου που έχει επαφή με το τζάκι έτσι συμβαίνει και με τα πάνελ. Αλλά αυτό συμβαίνει ΜΟΝΟ για τα πρώτα λεπτά γιατί το πάνελ όταν είναι σωστά τοποθετημένο μέσα σε λίγα λεπτά έχει δώσει τη θερμοκρασία που επιθυμείς, μπορείς και κυκλοφορείς ανετότατα χωρίς φυσικά να κρυώνει κανένα μέρος του σώματός σου ακόμη κι όταν δεν βλέπει σε αυτό. Συνεπώς όσοι λένε ότι το πάνελ ζεσταίνει καρέκλες, τραπέζια, έπιπλα και ότι άλλο αντικείμενο βλέπει χωρίς να ζεσταίνει πλήρως αυτούς που κυκλοφορούν στον ίδιο χώρο είναι ένα επιχείρημα ανάξιο σχολιασμού. Αντίθετα το καλοριφέρ σε ένα κρύο δωμάτιο π.χ με 5 βαθμούς θερμοκρασία χρειάζεται το λιγότερο μια ώρα πλήρους λειτουργίας προκειμένου να πιάσει ανεκτά επίπεδα θερμοκρασίας και το πετρέλαιο που καταναλώνει γι' αυτό το διάστημα καλύτερα να το αφήσουμε...

3) Όσο αφορά την ποιότητα της θέρμανσης των πάνελς και τις ευεργετικές ή μη επιπτώσεις στον άνθρωπο, αυτό είναι ένα θέμα που δεν αφορά τους μηχανικούς αλλά τους εξειδικευμένους με αυτού του είδους την ακτινοβολία γιατρούς. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η ζέστη του πάνελ δεν είναι επιφανειακή όπως αυτή του καλοριφέρ ή άλλων αντίστοιχων θερμαντικών σωμάτων που λειτουργούν με θερμά ρεύματα. Αυτό δε χρειάζεται να στο πει κανένας ειδικός, το καταλαβαίνεις όποτε σταθείς μπροστά σε ένα πάνελ και αισθανθείς τη ζέστη-ακτινοβολιά να εισχωρεί σε βάθος στο σώμα σου με τις όποιες ευεργετικές συνέπειες έχει αυτό.

Καλά θα κάνουν λοιπόν κάποιοι μηχανικοί να μην αναπτύσσουν θεωρίες συνωμοσίας τύπου Λιακόπουλου (μας Ψεκάζουν) προσπαθώντας να μας πουν ότι τα πάνελ μπορεί και να βλάπτουν την υγεία όταν αυτά τα θέματα έχουν απαντηθεί με εμπεριστατωμένες έρευνες από ξένα ιδρύματα υγείας. Είναι δεδομένο ότι αν υπήρχε και η παραμικρή υπόνοια ότι η ακτινοβολία των πάνελς είναι βλαπτική θα είχε εντοπιστεί από τα αρμόδια σοβαρά ιδρύματα των Βόρειων χωρών (στις οποίες και πρωτοκυκλοφόρησε) και δεν θα περιμέναμε κάποιους μηχανικούς στην Ελλάδα να μας το πουν. Ούτε φυσικά τα αντίστοιχα πανεπιστήμια και φορείς της χώρας μας με τους κρατικοδίαιτους ερευνητές.

4) Αντί να κατακρίνετε τους εμπόρους - απατεώνες εν Ελλάδι πωλητές των πάνελς αντικρούοντας τα παραπλανητικά τους μηνύματα με επίσης αβάσιμα επιχειρήματα, ουσιαστικά κάνετε το ίδιο με αυτούς από το άλλο άκρο. Παραπλανάτε με τον ίδιο τρόπο τους καταναλωτές προσπαθώντας να τους πείσετε περί της μη καταλληλότητας μιας τεχνολογίας την οποία δεν γνωρίζετε, δεν έχετε εργαστεί πάνω σε αυτή και δεν έχετε κανενα απτό παράδειγμα παρά μόνο ανυπόστατες θεωρίες και εξισώσεις χωρίς καμία επιστημονική τεκμηρίωση που να βασίζεται σε έρευνα. Θα ήμουν κι εγώ μαζί σας στην καταγγελία-κράξιμο όλων αυτών των εμπόρων πάνελ όχι όμως για τα ψέμματα-υπερβολές που λένε προκειμένου να πουλήσουν, αλλά για την τιμή στην οποία πουλάνε ΟΛΟΙ τους. Γιατί πως μπορεί κανείς να μου εξηγήσει το ότι το ίδιο πανελ που αγόρασε ένας συγγενείς μου στο Βέλγιο 350 ευρώ στην Ελλάδα πωλείται προς 550;;; και μη μου πει κανείς πως στο Βέλγιο οι ηλεκτρικές συσκευές πωλούνται πάνω από 50% φθηνότερα γιατί δεν ισχύει. Ειδικά στον τομέα των ηλεκτρικών ειδών οι τιμές Ελλάδας - εξωτερικού είναι ελάχιστες, απλά οι απατεώνες έμποροι των πάνελς βρήκαν την ευκαιρία να τα κονομήσουν τώρα που ο κόσμος στράφηκε σε άλλες μορφές θερμότητας όπως και οι ξυλάδες που ανέβασαν ξαφνικά τις τιμές στα ύψη.

Προτείνω λοιπόν στους Μηχανικούς αντί να κατηγορούν τους άλλους και να λασπολογούν μια επιτυχημένη και εφαρμοσμένη τεχνική θερμότητας προηγμένων χωρών του εξωτερικού, να ρωτήσουν πρώτα αυτούς που την έχουν χρησιμοποιήσει και βάλει στο σπίτι τους και να κρίνουν ιδίοις όμμασι, όχι με θεωρίες.

Η προσωπική μου λοιπόν εμπειρία την οποία καταθέτω είναι η εξής:

Στο 100 ετών παμπάλαιο πατρικό μου των 60τ.μ τοποθέτησα το 2011 5 πάνελς.

2 των 900W σε ένα ενιαίο χώρο 40 περίπου τ.μ (σαλόνι-κουζίνα), 2 των 400W σε δυο υπνοδωμάτια και ένα των 300W σε ένα μικρό χωλάκι μπροστά από το μπάνιο. Η μέση κατανάλωση ρεύματος είναι 150 έως 170 ευρώ το δίμηνο για τους μήνες που δεν χρησιμοποιώ θέρμανση. Με τα πανελ σε πλήρη λειτουργία για ένα εξάμηνο (τόσο διαρκεί ο χειμώνας στο χωριό) η ΔΕΗ ερχόταν από 210 έως 230 μέγιστο το δίμηνο. Συνεπώς το εκτιμώμενο ετήσιο κόστος λειτουργίας για την οικία των 60 τ.μ με αποκλειστική πηγή θερμότητας τα πάνελς δεν ξεπέρασε σε καμιά περίπτωση τα 220 ευρώ, όταν το 2010 (που ήταν και η τελευταία χρονιά που χρησιμοποίησα καλοριφέρ) πλήρωσα συνολικά για πετρέλαιο 500 ευρώ με τις τιμές πετρελαίου του 2010 φυσικά...

Με βάση αυτά τα απτά αποτελέσματα μπορεί να βγάλει κανείς τα δικά του συμπεράσματα σχετικά με την οικονομία που μπορεί να επιτύχει χρησιμοποιώντας τα πανελς αντί για πετρέλαιο.

Όσο για την ποιότητα της θέρμανσης των πάνελς ας ρωτήσει κανείς τους γονείς μου που για πρώτη φορά αισθάνθηκαν να ζεσταίνεται το κακκαλάκι τους, αλλά στην κυριολεξία όμως....

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

στεκομαι σε ενα δυο θεματα

 

οι "θεωριες" , οι "μαθηματικοι τυποι" και κατεπεκταση η "κοινη λογικη" ειναι τα εργαλεια που χρησιμοποιει καποιος ωστε να μην αναγκαστει να αγορασει κατι για το αξιολογησει. γιατι διαφορετικα αν οποιαδηποτε χαζομαρα πουλιοταν εδω για θερμανση επρεπε να την αγορασουμε για να εχουμε αποψη τοτε δεν ειχε νοημα η ολη συζητηση προφανως και δεν χρειαζεσαι μηχανικο για τετοιου ειδους δοκιμη - την κανεις μονος , ωστοσο αν για εχεις αποψη αγοαρζες οοοοολες αυτες τις πιπες (βλεπε πχ θερμομαγνητικα καλοριφερ) τωρα δεν θα ειχες λεφτα για να πληρωσεις την dsl σου.

 

οι συναδελφοι εχουν κραξει κατα συρροη τους μεταπωλητες αυτων των πανελς κυριως για την επιπεδο εξοικονομησης που γραφουν , σε σημειο να ειναι οικονομικοτερα απο ενα συγχρονο κλιματιστικο inverter κατι που ακομα και στο παραδειγμα σου δεν ισχυει - υπαρχουν διαμερισματα με διπλασια επιφανεια απο το δικο σου (αντιστοιχες κατασκευες) που ξοδευουν λιγοτερα το μηνα με χρηση κλιματιστικων (οχι βεβαια απο αυτα τα "κλασης Α" που βρισκεις στα supermarket) - κατεπεκταση κατι τετοιο τους δικαιολογει να πουλανε το προιον τους 50% ακριβοτερα.

Για μενα αν οντως ειναι αυτες οι καταναλωσεις (δεν ξερω βεβαια τις καιρικες συνθηκες του σπιτιου που παιζουν σοβαρο ρολο - οπως επισης δεν ξερω τι εννοεις ζεσταθηκε το κοκκαλακι , ποσοτικως ειναι 20, 22 , 25 βαθμοι???) δεν ειναι ασχημες παντως

 

 

επισης το οτι πληρωσες 500 ευρω πετρελαιο δεν λεει παρα πολλα. λαθος ρυθμισεις και βρωμα μπορουν να σε καταστρεψουν στους μικρους λεβητες.

παραδειγμα προσφατο εχω δικο μου που οταν εβαλα τον λεβητακο στο εξοχικο ενω ερχοταν προρυθμισμενος (για συγκεκριμενο καπναγωγο) ο μαστορας εβαλε χερι στον αερα (χωρις να τον παρω χαμπαρι). Οταν λοιπον ξεκινησε ο λεβητας για χειμωνα μετα απο 3-4 μερες δουλευε ασταματητα. ο αερας ηταν κλειστος, η καπνα γεμισε ολο το θαλαμο και η συναλλαγη ηταν ελαχιστη. περιτο να σου πω οτι η καταναλωση του οταν ρυθμιστικα κανονικα ηταν κατω απο το 1/3 της αρχικης.

καταλαβαινεις οτι για να παρεις μια συγκεκριμενη αποψη απο καποιον που η δουλεια του ειναι να υπολογιζει φορτια θερμανσης κλπ , πρεπει να εισαι αρκετα συγκεκριμενος . σκεψου οτι σε ενα ολοκληρο κατεβατο δικο σου λειπουν παρα πολλα στοιχεια για να υπολογισουμε αυτο το 1 ευρω ανα τμ και να γινει πιο συγκεκριμενο αρα στα φυλλαδια του καθε τυχαρπαστου εισαγωγεα που γραφουν 4-5 χαζομαρες για να το πουλησουν σκεψου ποσα περισσοτερα λειπουν.

Edited by pankrok
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σταθώ σε κάτι διαφορετικό και θα ρωτήσω τον ιδιώτη τα παρακάτω,

 

α) Την ισχύ που χρειάζεσε για το πατρικό σου πως την υπολόγισες? Διότι εγώ με τα λιγοστά που μου κόβει και ξέρω δεν μπορώ εκτός εαν κάνω χιλιάδες πειράματα, βρω χιλιάδες διαφορετικές πιθανότητες υλικών και καταφύγω σε κανένα δέντρο ή αλυσίδα ανάλυσης ή αλλάξω τελείως φιλοσοφία και επιλέξω να δημιουργήσω ενα θερμοπομπό μπροστά απο το πάνελ χρησιμοποιώντας το πλέον κατάλληλο υλικό.

 

β) Δεν είμαστε γιατροί ακτινολόγοι ή φυσικοί ακτινολόγοι (μάλλον κολλάει περισσότερο απο τους γιατρούς) αλλα ξέρουμε να διαβάζουμε. Απο την άλλη εσύ που τα έβαλες ρώτησες γιατρό ακτινολόγο και σου είπε βάλτα? εαν είναι έτσι τότε ο Ιατρικός Σύλλογος να αναλάβει την ευθύνη και εμείς οι μηχανικοί την μελέτη τους. Μια χαρά να δεις αυριο τι πωλήσεις θα γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μιλάμε για σπίτι στην πεδινή Κρήτη. Ας μιλούσαμε για σπίτι στην ηπειρωτική Ελλάδα, κεντρική και βόρεια ειδικά, και με τις κλιμακωτές χρεώσεις του ηλεκτρικού ρεύματος, θα είχες εντελώς άλλη εικόνα.

 

Για τα υπόλοιπα ανεδαφικά και προσβλητικά, καλύφθηκα από τους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

καλα οι πίπες περι επιφανειακή θέρμανση των καλοριφέρ δεν τις είδατε!!!ημαρτον....

 

ζεσταθηκε το κοκκαλάκι τους με τα πανελ και όχι με κεντρικη πετρελαίου.Θα ξεχάσουμε κ αυτά που ξέραμε.

 

και ο φίλος που μιλάει για μελέτες ξένων κ λοιπές αρλούμπες γιατι δεν μας τις δείχνει και εμας....ΟΧΙ ΓΙΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ (που το τονίζουν ακομα κ τα διαφημιστικά των εμπόρων ότι αποτελούν τα πάνελ στα τελος των φυλλαδίων) αλλα γι ΚΥΡΙΑ θερμανση...

 

και αφού είναι τόσο γαμιστερα τα πάνελ γιατι οι ξένοι έχουν στραφεί σε pellet και Φ.Α?

 

ΠΟΥΛΑ ΠΟΥΛΑ

Link to comment
Share on other sites

... εσάς που τα κατακρίνετε και είστε έτοιμοι να τα πετάξετε στα σκουπίδια με μαθηματικούς τύπους, εξισώσεις και αερολογίες χωρίς ΠΟΤΕ να τα έχετε χρησιμοποιήσει ή να τα έχετε δει να λειτουργούν, εγώ που δεν είμαι μηχανικός μιλάω μόνο βάσει προσωπικής εμπειρίας ...

 

Κλασσικό δείγμα ανθρώπου που απαξιώνει την επιστήμη και φυσικά την πατάει μεγαλοπρεπώς.

 

Αγαπητέ ιδιώτη, αφού οι μαθηματικοί τύποι και οι εξισώσεις είναι για σένα αερολογίες, θα σου μιλήσω με απλή πρακτική αριθμητική που μάλλον θα καταλάβεις. Βέβαια μας τα μπερδεύεις λίγο με τα νούμερα που παραθέτεις, οπότε ας κρατήσουμε αυτά που δίνεις στο τέλος.

Η κατανάλωση ήταν, όπως λες, 220 € / εξάμηνο δηλαδή 220/180=1.22 € / ημέρα.

Άρα η ημερήσια κατανάλωση ήταν 1.22 / 0.12 = 10.17 Kwh, και αφού τα σώματα που έχεις εγκαταστήσει είναι συνολικά 2.9 Kw, αυτά λειτουργούσαν 10.17 / 2.9 = 3.5 ώρες την ημέρα. Είναι λίγο περίεργο πως σε παμπάλαιο σπίτι μπορείς να ζεσταίνεις το κοκαλάκι σου με αυτά τα δεδομένα αλλά ας το δεχτούμε, το θέμα είναι αλλού.

 

Τις 10.17 Kwh την ημέρα μπορεί να σου τις δώσει 10.17/11.9/0.85 = 1.0 λίτρο πετρελαίου. Για να έχεις λοιπόν το 2010 το ίδιο ζεστό κοκαλάκι θα χρειαζόταν να ξοδέψεις μόλις 0.65 € την ημέρα. Αφού όπως λες ξόδευες πολύ περισσότερα, μάλλον τον καυστήρα ή και τον λέβητα έπρεπε να αλλάξεις και όχι να βάλεις τα πάνελ.

 

Και μη βιαστείς να μου πεις ότι το πετρέλαιο σήμερα δεν κοστίζει 65 λεπτά, γιατί ούτε το ηλ. ρεύμα κοστίζει 12. Όπως και να τα υπολογίσεις, μία σωστή εγκατάσταση με πετρέλαιο είναι οικονομικότερη από τα πάνελ.

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μηχανικέ

1) όπως διευκρίνισα το πατρικό μου είναι σε ημιορεινή περιοχή της Ηπειρωτικής Ελλάδας με σχετικά βαρύ χειμώνα 6 μήνες το χρόνο. Το σημαντικότερο όμως είναι το γεγονός ότι μιλάμε για μια επιβαρυμένη ενεργειακά παλιά μονοκατοικία που μπάζει από πολλές πλευρές και με σοβαρά προβλήματα υγρασίας σε αρκετά σημεία.

2) Παρά το γεγονός ότι ξόδεψα κάποιες χιλιάδες ευρώ πριν 7 χρόνια για την ενεργειακή αναβάθμιση (ξήλωμα τοίχοι και σοβάδες, αλλαγή πορτοπαράθυρα ακόμη και αλλαγή λέβητα) η γ@μιστερή κεντρική θέρμανση του πετρελαίου ποτέ δεν μου έδωσε τα επιθυμητά αποτελέσματα θερμοκρασίας αλλά το σημαντικότερο ΠΟΤΕ ΔΕΝ υπήρξε αποτελεσματική στην αντιμετώπιση του υπ. αριθμόν 1 προβλήματος που είναι η υγρασία.

3) Για το φίλο που ρωτάει πως υπολόγισα την ισχύ που χρειάζεται το σπίτι, η απάντηση μπορεί να ακούγεται απλοϊκή αλλά είναι πραγματική. όταν αυτος που το κατασκεύασε σου λέει ότι αυτή η μονάδα μπορεί να καλύψει τόσα τ.μ αρκεί να μην έχεις απώλειες, υγρασία κ.τ.λ απλά υπολογίζεις το χώρο σου και βάζεις τα ανάλογα σώματα. Εδώ όμως στη χωροθεσία, δηλαδή το που ακριβώς θα τοποθετήσεις τα πάνελ ώστε να επιτύχεις το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα είναι και όλη η ουσία και το μεγάλο συγκριτικό πλεονέκτημα των πάνελς έναντι του συμβατικού καλοριφέρ.

3) Σε ένα παλιό αλλά και νέο οίκημα κανείς δεν μπορεί με την πάροδο του χρόνου να σου πει αν και που θα ''σκάσει'' υγρασία. Όταν λοιπόν αντιμετωπίσει κάποιος χριστιανός αυτό το πρόβλημα μπορεί κάποιος Μηχανικός να μας απαντήσει με ποιο τρόπο ακριβώς μπορείς να καταπολεμήσεις όσο το δυνατόν πιο ανέξοδα το πρόβλημα με τα συμβατικά καλοριφέρ;;;;

Η απάντηση είναι προφανής: Θα το καταπολεμήσεις μόνο εάν και εφόσον πληρώσεις ένα σωρό κερατιάτικα. Όταν π.χ η υγρασία σκάσει στον απέναντι τοίχο από τον οποίο περνάνε οι σωληνώσεις και είναι τοποθετημένα τα σωματα τι θα κάνεις;;; Γιατί κανείς δεν έχει αναφέρει μέχρι τώρα το μεγάλο συγκριτικό πλεονέκτημα των πάνελς που είναι η ευκολία να τα μεταφέρεις και να τα τοποθετείς στο χώρο σου ανάλογα με τις ανάγκες του χώρου σε κάθε περίπτωση;;; Γιατί για όποιον τα έχει χρησιμοποιήσει γνωρίζει ότι το να μεταφέρεις ένα πάνελ είναι σχεδόν το ίδιο εύκολο με το να μεταφέρεις ένα κάδρο του σπιτιού σου από ένα τοίχο σε κάποιον άλλο. Το τεράστιο αυτό πλεονέκτημα να μεταφέρεις περισσότερες εστίες θέρμανσης στο χώρο που επιθυμείς κάθε φορά π.χ από το υπνοδωμάτιο στο καθιστικό και αντίστροφα, ανάλογα με τις ανάγκες του σπιτιού είναι αμελητέο για κάποιους;;;

4) Στα συμβατικά καλοριφέρ είσαι ''καταδικασμένος'' να αρκεστείς στη χωροθέτηση των σωμάτων που έχει γίνει εξ΄αρχής κι αν ποτέ θελήσεις να προσθεσεις ή να αφαιρεσεις κάτι πολύ απλά θα τα σκάσεις χοντρά. Αυτό είναι κάτι που ασφαλώς δεν συμβαίνει στα πάνελ και η απάντηση στο ερώτημα πως υπολογίζεις την ισχύ και τη θέση του σώματος στο χώρο είναι απλή όσο κι αν ακούγεται μπακαλίστικη. Για ένα διάστημα στην αρχή τα μεταφέρεις σε διάφορα σημεία στο χώρο μέχρι να βρείς το κατάλληλο σημείο που θα σου προσδώσει τη μέγιστη δυνατή απόδοση. Πολύ απλά γιατί σου δίνει αυτή τη δυνατότητα ακόμη και άσχετος να είσαι όπως κι εγώ που ποτέ δεν επιχείρησα να παραστήσω τον ξερόλα αλλά παρ' όλα αυτά δεν θεωρώ ότι χρειάζεται να έχεις τελειώσει καμιά δεκαριά πανεπιστήμια για να γνωρίζεις τις ανάγκες θέρμανσης του σπιτιού σου.

5) Σχετικά με το ερώτημα του φίλου τι εννοώ με την έκφραση ''ζεστάθηκε το κοκκαλάκι μας'' αναφέρομαι σαφώς σε καλύτερη ποιότητα θέρμανσης. Δεν είναι το ίδιο να ζεσταίνεσαι επιδερμικά με τα ρεύματα θερμού αέρα του συμβατικού καλοριφέρ και το ίδιο να εισχωρεί η ''ζέστη'' βαθιά στο σώμα σου όπως η ακτινοβολία του πάνελ. Είναι σχεδόν η ίδια ζέστη που αισθάνεσαι από την ακτινοβολία του ήλιου χωρίς φυσικά τις παρενέργειες της υπεριώδους ακτινοβολίας. Αυτό ακριβώς εννοώ όταν λέω ότι πρέπει να έχεις προσωπική εμπειρία από μια νέα τεχνολογία για να εκφράσεις τεκμηριωμένη άποψη σχετικά με την αποτελεσματικότητά της. Φυσικά και δεν είναι κανεις υποχρεωμένος να αγοράζει ότι μ@λ@κί@ κυκλοφορεί για να έχει άποψη. Δεν μπορεί όμως να πετάει στα σκουπίδια κάτι για το οποίο έχει σχεδόν πλήρη άγνοια. Μπορείς απλά να πάρεις γνώμες από όσους το έχουν χρησιμοποιήσει ή από κάποιους επαγγελματίες που το εχουν δουλέψει. Το να το απορρίπτεις εκ των προτέρων χωρίς να το έχεις δει καν, δεν νομίζω ότι είναι και ότι σοφότερο.

6) Για την θέση που εκφράζει ο φίλος ότι το ''κοκκαλάκι κάποιου ζεσταίνεται'' μόνο από την κεντρική θέρμανση του καλοριφέρ και όχι από τα πάνελ (χωρίς φυσικά να έχει δοκιμάσει ποτέ πάνελ) θα απαντήσω ότι για μένα που έχω δοκιμάσει και τα δυο, είναι σα να συγκρίνεις τα αυτοκίνητα που έπαιρναν μπρος με μανιβέλα με τα σημερινά και να λές ότι η μανιβέλα είναι καλύτερη. Αντίο ζωή δηλαδή!!!

Πως είναι δυνατόν να συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και κυρίως πως είναι δυνατόν να λές ότι μια μέθοδος θέρμανσης εσωτερικών χώρων 100 και πλέον ετών που φεύγει, μπορεί να είναι αποτελεσματικότερη από μια νέα που έρχεται...

Με λίγα λόγια συγκρίνεται ποτέ το χτες με το σήμερα και το αύριο;;;

7) Δεν γνωρίζω ούτε μπορώ να ισχυριστώ ότι τα πάνελ σα σύστημα θέρμανσης εσωτερικών χώρων είναι οικονομικότερα σε σχέση με τα κλιματιστικά νέας γενιάς και δη τα inverter. Για να το ισχυρίζεται ο φίλος μηχανικός σιγουρα θα γνωρίζει καλύτερα. Αυτό όμως που ξέρω και μπορώ να εκφράσω με απόλυτη σιγουριά είναι ότι η ποιότητα της θέρμανσης των κλιματιστικών είναι σαφέστερα υποδεέστερη ακόμη και από τα συμβατικά καλοριφέρ. Πως είναι δυνατόν να συγκρίνεις τη βίαιη μεταφορά θερμών ρευμάτων αέρα στο χώρο των κλιματιστικών (μαζί με όλες τις σκόνες, βακτήρια κ.τ.λ που μεταφέρουν στα ρουθούνια μας) με την ήπια και άμεση θερμότητα των πάνελς. Επίσης σχετικά με τη χρήση κλιματιστικών υπάρχουν τεκμηριωμένες έρευνες που αποδεικνύουν τις εξαιρετικά βλαπτικές παρενέργειες που προκαλούν στον άνθρωπο κυρίως στο αναπνευστικό και με αυτό το δεδομένο, προσωπικά ακόμη και με μηδενική κατανάλωση δεν θα τα χρησιμοποιούσαν σαν κύρια ή ακόμη και συμπληρωματική μέθοδο θερμοτητας του σπιτιού μου. όσο για την αποτελεσματικότητά τους σε χώρους επιβαρυμένους με υγρασία καλύτερα να μη το σχολιάσουμε.

8-) Είναι εύκολο σε όποιον διαφωνεί εδώ στην Ελλάδα με τις απόψεις που εμείς εκφράζουμε να κολλάμε ταμπέλες και να λέμε π.χ ότι όποιος εκφράζει θετική άποψη για τα πάνελ είναι μόνο αυτοί που τα πουλάνε. Προφανώς δεν είδε στο προηγούμενο post μου αυτός που το έγραψε, τη θέση μου κατά όλων αυτών των εμπόρων πάνελς. Αν εσείς τους αποκαλείτε ψεύτες εγώ τους αποκαλώ κλέφτες. Συγκεκριμένα θεωρώ υψίστη απατεωνιά να πουλάει κάποιος ένα προιόν 50% ακριβότερα από την πραγματική τιμή του σε μια χώρα 3 εκατομ. νεόπτωχων που ψάχνουν απεγνωσμένα μια εναλλακτική και φθηνότερη μέθοδο για να μην ψοφήσουν απ' το κρύο. Για μενα δεν έχουν καμιά διαφορά όλοι αυτοί από τους μαυραγορίτες της κατοχής γιατί σε τέτοιες συνθήκες πλέον ζούμε. Επίσης σε όσους τα έχουν δει σπίτι μου και με έχουν ρωτήσει αν αξίζει τον κόπο να τα βάλουν τους έχω απαντήσει ΝΑΙ αλλά σε καμιά περίπτωση αυτή την εποχή. Οι τιμές τους είναι εξαιρετικά ακριβές και είναι δεδομένο ότι θα πέσουν τουλάχιστον κατά 50% από την επόμενη χρονιά.

9) Φίλε μου δεν ισχύει ότι τα πάνελς δε πουλάνε στην Ευρώπη και όλοι το έχουν ρίξει στα πέλετ και το Φ.Α. Το ότι οι σοβαρότερες χώρες όπως Γερμανία, Ελβετία, και ακόμη πιο βόρεια η Νορβηγία έχουν δεκάδες βιομηχανίες που μέσα σε λίγα χρόνια έφτασαν να παράγουν πάνω από 1,5 εκατομ. κομμάτια δε σου λέει κάτι;;; Που αλήθεια τα πουλάνε όλα αυτά; Στην Αφρική; ή τα κρατάνε αδιάθετα στις αποθήκες τους;

Ο κύριος λόγος που έχει επικρατήσει το πέλετ και το Φ.Α είναι πολύ απλά ότι τους έρχεται πολύ φθηνότερα. Οι περισσότερες χώρες στην Ευρώπη πληρώνουν πολύ ακριβότερα το ρεύμα από ότι εμείς στη ΔΕΗ που ακόμη είμαστε από τους φθηνότερους. Αντίθετα εμείς είμαστε από τους ακριβότερους σε όλα τα υπόλοιπα, Φ.Α πετρέλαιο, κ.τ.λ.

Επίσης το γεγονός ότι τα πάνελ έχουν πιστοποιηθεί, αδειοδοτηθεί και κυκλοφορούν ελεύθερα στις προαναφερόμενες χώρες είναι ένα ακόμη σοβαρό επιχείρημα σχετικά με την καταλληλότητα τους. Σε αυτές τις χώρες για όποιον έχει ζήσει έστω και λίγο είναι σε θέση να γνωρίζει ότι δεν θα άφηναν ΠΟΤΕ απροστάτευτους τους πολίτες τους σε ένα προιόν ευρείας κατανάλωσης με την παραμικρή υπόνοια ότι μπορεί να έχει αρνητικές συνέπειες οποιασδήποτε μορφής.Γιατί απλά οι εκεί φορείς υγείας δεν είναι καφενεία και υποκαταστήματα των κομμάτων όπως εδώ.

Ακόμη η συγκεκριμένη ακτινοβολία με διάφορες παραλλαγές εφαρμόζεται κατά κόρον στην ιατρική εδώ και δεκαετίες χωρίς καμιά παρενέργεια για τον άνθρωπο. Αν πάμε στη λογική ''πετάμε οτιδήποτε εκπέμπει ακτινοβολία'' τότε θα πρέπει να πετάξουμε όλοι το ...μισό μας σπίτι η ακόμη καλύτερα να πάμε να ζήσουμε σε καμιά σπηλιά αν και εκεί ακόμη θα δεχόμαστε ακτινοβολίες κάθε μορφής....

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

το αν η εγκατασταση σου με καλοριφέρ κ λέβητα ήταν για τα πανηγύρια και πέταγες όπου να ναι σώματα δεν σου φταίει η εγκατάσταση.

 

επίσης το καλό με τα σώματα είναι ότι δεν χρειαζεται να τ παίρνεις στην πλάτη και να τα κουβαλάς στο σπίτι ,όπως αναφέρεις ότι κάνεις με τα πάνελ.Κ αν μας αναφέρεις ότι μπορείς να μην δουλεύεις όλα τα πάνελ μαζί να προλάβω να σε ενημερώσω ότι αυτό μπορείς να το κάνεις κ με τα σώματα.

 

 

προφανώς όλες οι αναλύσεις κ μελέτες που βγάζουν ασύμφορη την θέρμανση με ηλεκτρισμό (εκτος των inverter) δεν σε ακουμπά...

 

υ.γ πόσο σου στοίχισαν όλα αυτά τ πάνελ.Πάντως ετσι πληροφοριακά μτ την τιμή ΕΝΟΣ μονο πάνελ έπαιρνες 2 σόμπες kerosun που κάνουν παπαδες και κάνεις οικονομία,και τις μεταφέρεις σε όποιον χώρο θέλεις απείρως πιο εύκολα και φυσικά είναι πολύ πιο ελεγχόμενες .Με τόσα πάνελ που πήρες με τις σόμπες αγόραζες ντουζίνα....

 

Στο ότι ακομα και τα φυλλάδια αναφέρονται σε ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ θέρμανση?και στο εξωτερικό φυσικά κ πουλάνε...οχι ομως για κεντρική....

 

υ.γ 2 ...τιμη kwh μπορεί εδώ να έχουμε πιο φθηνη...αλλά δεν ξέρω έξω αν στους λογαριασμούς τους έχουν και τα 1002 πάγια που έχουμε εδω.ή πληρώνουν μονο το ρεύμα οπότε να δούμε τι διαφορά έχουμε με τις άλλες χώρες...πραγματική διαφορά

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.