Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπέρυθρη θέρμανση


konsantina

Recommended Posts

H θέρμανση με ηλεκτρισμό δεν θεωρείτε ενεργειακά απαράδεκτη?

Διότι μετατρέπεται η ηλεκτρική ενέργεια σε θερμική?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 257
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συμφωνήσω τόσο με τον κ. Κάππο, όσο και με τον woody.

 

Επιπλέον, δεν γνωρίζω πόσοι πληροφορηθήκατε την κατάργηση, ουσιαστικά, της κλιμακωτής χρέωσης της kWh από την ΔΕΗ (πλέον, ΟΛΕΣ οι kWh του καταναλωτή, θα χρεώνονται στο τιμολόγιο κλίμακας που έχει φτάσει βάση της τετραμηνιαίας κατανάλωσής του και όχι κλιμακωτά όπως συνέβαινε έως σήμερα).

 

Τέτοιες μέθοδοι θέρμανσης, εν' όψει και των σίγουρων μελλοντικών αυξήσεων της τιμής του ηλ. ρεύματος (για πολλούς και διάφορους λόγους, που δεν μας αφορούν εδώ συγκεκριμένα), καθιστούν απλά απαγορευτικές, μεθόδους θέρμανσης που βασίζονται σε ηλεκτρικές αντιστάσεις.

 

Και προφανώς, περιβαλλοντικά είναι απαράδεκτη, όσο καίμε ορυκτά καύσιμα σε αυτό το ποσοστό ενεργειακού μίγματος της χώρας.

 

Κατά τα άλλα, με υπέρυθρη ακτινοβολία θερμαίνουν και τα κλασσικά θερμαντικά σώματα panel κατά 60% πάνω-κάτω.

Link to comment
Share on other sites

H θέρμανση με ηλεκτρισμό δεν θεωρείτε ενεργειακά απαράδεκτη?

Διότι μετατρέπεται η ηλεκτρική ενέργεια σε θερμική?

 

Το κακό είναι ότι μεταρέπεται σε αναλογία 1:1

 

Με ένα σύστημα inverter η αναλογία είναι 1:4 σχεδόν, διότι δεν χρησιμοποιείς το ρεύμα μετατρέποντάς το σε θερμική ενέργεια, αλλά το χρησιμοποιείς στον κύκλο Carnot για να ΜΕΤΑΦΕΡΕΙΣ ενέργεια από το περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα της θερμανσης το εχουμε ψαξει αρκετα σε ενα βιοτεχνικο κτηριο με πανελ. θερμομετρο σταθερα στους 18 και δουλεια ελαφρια σε ενα πανγκο πανω. ορθιος και ακινητος. την ημερα με πολυ συνεφια και απλα φως απο τα διαφωτιστα της οροφης, κρυωνουμε ελαφρα. αν φυγουν τα συνεφα και μπει ηλιος για πεντε λεπτα μεσα στο κτηριο απο τα διαφωτιστα, και ενω ειμαστε στην σκια, κανει ζεστη, μια σχετικη δυσφορια (ντυμενος σχετικα βαρια). το βραδυ 3-4 το πρωι, με 18 βαθμους στο θερμομετρο, αλλα παγωμενα πανελ, δεν καθετε μεσα ουτε σκυλος δεμεννος!!!!

στον ιδιο χωρο για να ειμαστε ανετα, την ημερα χωρις ηλιο 19.5C, αν εχει ηλιο(εμεις στην σκια του χωρου) 18C και το βραδυ που εχει εξω-2εως 8 μεσα θελει 22-24 για να μπορεις να σταθεις!!!

 

 

Κατασκευη:

αν παρουμε μια μπαλετα πυροτουβλα,κανουμε δηλαδη εναν συμπαγη κυβο 1m3, και του περασουμε μια σερμπαντινα χαλκινη μεσα για να ζεστενεται, και το ανεβασουμε στους 95 βαθμους, με ζεστο νερο απο πετρελαιο, θα ζεστενει τον χωρο με ακτινοβολια?? μπορω να αισθανομαι μπροστα του σαν να ειμαι μπροστα στο τζακι?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί χρειάζεται όλη αυτή η κατασκευή για την ακτινοβολία με θερμοκρασία 95°; Αν υποθέσουμε ότι μπορούμε όντως να θερμάνουμε τον 1,8tn πυρότουβλα στους 95°, γιατί αυτό θα είναι καλύτερο από το να βάλουμε μερικά μονόστηλα σώματα βαμμένα μαύρα;

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημερα φιλοι !

Το ονομα μου ειναι Τασος Ζαχαριαδης ...Ειμαι υπευθυνος δικτυου για συστημα θερμανσης (Αυστριακου οικου) , που πιστοποιηθηκε , απο το Αριστοτελειο πανεπιστημιο Θεσσαλονικης , μετα απο μελετης 2 ετων...

Εχω να πω για την υπερυθρη θερμανση , οτι ειναι ο μοναδικος τροπος που επελεξε η φυση για να μας θερμανει...

Αρα αυτονοητα , ο οικονομικοτερος , ο υγιεινοτερος και ο πλεον συμβατος , με τα ζωικα κυτταρα εδω και δισεκατομυρια χρονια....

Οσο για τον βαθμο , αποδοσης , που συνηθως οι εταιρειες χρησιμοποιουνε , δεν θα με βρουν συμφωνο...Το σωστο ειναι , να γραφουν για βαθμο αξιοποιησης...Δηλαδη , ποση θερμικη ενεργεια , αξιοποιει , ο Χρηστης σε σχεση με αυτην που καταναλωνεται....Δεικτης λοιπον αποδοσης , δεν ειναι οτιδηποτε μηχανικο , αλλα το ανθρωπινο σωμα....

Βασει , λοιπον του Α.Π.Θ , που εκπονησε την μελετη στο συστημα μας , ο βαθμος αξιοποιησης , ανερχεται στο απο 1,54 στα αμονωτα εως 1,8 στα επαρκως μονωμενα.Δηλαδη 1 Watt καταναλωνεται , 1,8 watt , επωφελειται ο Χρηστης...Οταν στα υπολοιπα συστηματα ηλεκτρικης θερμανσης , η σχεση ειναι 1 προς 1.

 

Απο τη πλευρα μου , προσθετω , οτι ο βαθμος αξιοποιησης ειναι ακομη μεγαλυτερος , αν συνεκτιμησουμε και την απευθειας , ακτινοβολια , που δεχεται ο ενοικος , απο τα θερμαντικα σωματα , καθως και την οικονομια , που παρεχεται , στον δευτερο συνηθως χρονο λειτουργιας , απο το στεγνωμα της υγρασιας, που ειναι ιδιοτητα της υπερυθρης ακτινοβολιας....

 

Δυστυχως , υπαρχει μεγαλο κενο γνωσης ακομη , στην υπερυθρη θερμανση , οταν θα επρεπε ηδη , να ηταν ευρεως διαδεδομενη , οντας , ο φυσικος τροπος θερμανσης...

 

Απο την πλευρα μου ασχοληθηκα , εδω και 4 χρονια , σε επιπεδο γνωσης , με το αντικειμενο και εχω συγγραψει γιαυτο...

 

Προσκαλω , λοιπον τον οποιονδηποτε θελησει , να βαλει ερωτηματα , ωστε να βοηθησω , οσο μπορω , στο ξεκαθαρισμα του τοποιου , αυτης της υπεροχης τεχνολογιας...

Τασος Ζαχαριαδης

πολιτικος μηχανικος

υπευθυνος δικτυου

της εταιρειας που αντιπροσωπευω, για συστηματα υπερυθρης θερμανσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

θα προτιμουσα φιλε Αρη , να μου τηλεφωνησεις προσωπικα και να σου την στειλω(την μελετη του Α.Π.Θ) με μαιλ...

με το ονομα και το επωνυμο σου,,,

Ο λογος , που δεν αναρτω εδω , ειναι , λογω της ανωνυμιας....Το σαιτ ειναι ετσι φτιαγμενο , που λειτουργει με ψευδωνυμα...

Αυτο ευνοει , την παραθεση αποψεων και πληροφοριων , χωρις στοιχεια , αλλα και χωρις τον φοβο προσωπικης εκθεσης...

Ειδες τι εγραψε καποιος κυριος , ετσι χωρις πολυ σκεψη....

Οτι η υπερυθρη , ειναι καλη μονο για να ψηνεις κοτοπουλα

και τωρα εγω θα αναρτησω εδω σοβαρα στοιχεια , σοβαρων ανθρωπων...

Επισης να σου πω , πως θα εχω πολυ περισσοτερο , χρονο για συζητηση και αναλυση απο τα τελη Μαρτιου , που τελειωνει η χειμερινη περιοδος (θερμανσης).....

Θα επαναλαβω ομως κατι ,απλο που ειναι και το βασικοτερο..

Υπερυθρη θερμανση /ακτινοβολια , ειναι ο μοναδικος τροπος , που χρησιμοποιει η φυση για θερμανση......Αν ξεκινησουμε απο αυτο σαν βαση , τοτε , αυτονοητα οδηγουμαστε στο συμπερασμα , πως η τεχνολογια , οδηγηθηκε μεχρι τωρα σε λαθος δρομο (σπανια περιπτωση, αλλα εδω ισχυει)..

Επισης , η υπερυθρη ακτινοβολια , εχει ενα σοβαρο χαρακτηριστικο...

Ειναι αορατη...(Την αισθανεσαι γλυκα , αλλα δεν την βλεπεις)

Για ετουτο , μη μπερδευοσατε με τις ακτινοβολιες , που θερμαινουν αλλα βγαζουν φως..Αυτες οντως ειναι αρκετα επιβλαβεις , και καθολου οικονομικες...

Υπερυθρη ακτινοβολια , εκπεμπει το ανθρωπινο σωμα....Οπως και καθε θερμο σωμα , αρκει να μην προλαβει ο αερας να την δεσμευσει , δια της επαφης με τα θερμα σωματα ...

Ειναι απολυτως ωφελιμη , θεραπευτικη, οικονομικη και ο μοναδικος τροπος στεγνωματος της υγρασιας , των δομικων στοιχειων...

Δεν χρειαζεται ομως να πω περισσοτερα...Οταν η φυση δεν κανει ποτε λαθος , εγω τι να προσθεσω σε αυτο?

 

Αυτο που εγω , μπορω να αναλυσω , ειναι η ποιοτητα των πανελ , που την εκπεμπουν και σε τι συνισταται αυτη...

 

Αν ερωτηθω , σε κατι αλλο και αργησω να απαντησω , να ξερετε , οτι ειναι θεμα ελλειψης χρονου...Ας περασει πρωτα ο Χειμωνας;)

Link to comment
Share on other sites

Κάποια έρευνα σχετικά με τις επιπτώσεις στην υγεία π.χ στα οπτικά νεύρα ή στους ιστούς υπάρχει;

Γνωρίζεται ποιός είναι ο ελάχιστος Ρυθμός Απορρόφησης (SAR) μή ιοντίζουσας ακτινοβολίας όπως είναι η υπέρυθρη για τον άνθρωπο (εκφράζει την ποσότητα της ενέργειας που απορροφήθηκε από τον ιστό (W/kg)) και πόση λαμβάνει κατά την χρησιμοποίηση του συστήματος αυτού;

Link to comment
Share on other sites

επαναλαμβάνω μια ερώτηση που έκανα σε άλλο νημα και έχει διαγραφεί μαζί με άλλα ως offtopic, αφού ο ίδιος ο κατασκευαστής των προϊόντων που αντιπροσωπεύετε έχει επιλέξει εδώ και μήνες να αναρτήσει στο διαδίκτυο σε πολλές εκδόσεις και γλώσσες την εν λόγω μελέτη ποιο το κώλυμα σας;

Τον λόγο της ανωνυμίας δεν μπορώ να τον καταλάβω, τι θα αλλάξει στην μελέτη αν σας ενημερώσουμε για τα στοιχεία μας;

Δεν γνωρίζουμε αγγλικά ή γερμανικά να την διαβάσουμε και πρέπει να μας την μεταφράσετε στα ελληνικά;

Δεν έχουμε τις γνώσεις να την καταλάβουμε και πρέπει να μας την εξηγήσετε προσωπικά;

 

την διάβασα όταν πρωτοαναφερθήκατε σε αυτή και νομίζω ότι και τα άλλα μέλη του forum ενδιαφέρονται να την διαβάσουν και να συζητηθεί δημοσίως

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.