Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπέρυθρη θέρμανση


konsantina

Recommended Posts

Φιλε Θαναρ....Η βασικη διαφορα ειναι πως , η υπερυθρη ειναι αορατη......γιαυτο ονομαζεται και υπερυθρη.....μηκος κυματος, περαν του ερυθρου του τελευταιου του ορατου φασματος....αυτη η περιοχη του αορατου φωτος , ειναι το 80% του εκπεμπομενου απο τον ηλιο και ειναι υπευθυνο για την μεταφορα θερμικου φορτιου στους πλανητες.......Ετσι λοιπον θερμαντικα σωματα που εκπεμπουν φως , δεν εκπεμπουν υπερυθρη.....θερμαινουν μεν....αλλα θελει προσοχη....αλλα ας μην επεκταθω....απλα μην πιστευετε αυτους που σας πουλαν συστηματα και τα ονομαζουν υπερυθρα , οταν αυτα εκπεμπουν φως........

 

Οσο για τον Μιλτο , τι να του πω τωρα του ανθρωπου....εχω γραψει σεντονια εδω μεσα με επιχειρηματα, σε διαφορα σημεια και τωρα μου εγραψε αυτο που εγραψε....Και μαλιστα τα εγραψα επωνυμα....Μαλλον Μιλτο , δεν θα ηθελα να μου ξαναμιλησεις,,,,,σε αποριπτω σαν ατομο και συνομιλητη ......για τις προθεσεις σου κυριως.....

Υ.Γ....Το γραφω παλι ....οποιος θελει αναλυσεις για την υπερυθρη βασει τυπων και συντελεστων , θα βρει πολυ εκτενεις αναφορες μου , στο φορουμ για την υπερυθρη στο hlektronika.gr

 

 

Το μέλος Tassos Zachariadis δεν θα μπορεί να δημοσιεύει μηνύματα λόγω της χυδαίας του και αντιφορουμιστικής συμπεριφοράς μέχρι να επιληφθεί ο αρμόδιος συντονιστής.

AlexisPap

Edited by AlexisPap
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 257
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να κάνω μία απλή ερώτηση στον Tassos Zachariadis

Αν τα κοινά θερμαντικά σώματα που έχουμε οι περισσότεροι στα σπίτι μας, είτε είναι πάνελ είτε είναι κλασσικά (με φέτες), τα καλύψουμε από πάνω (την σκάρα δηλαδή) ίσως και από κάτω με οτιδήποτε για να μην δημιουργείτε κίνηση αερα και μεταφορά δεν τα έχουμε μετατρέψει ουσιαστικά σε σώματα ακτινοβολίας και με όλα τα παραπάνω προτερήματα που μας λέτε και επιπλέον χαμηλότερου κόστους λειτουργίας ακόμα με πετρέλαιο σε σχέση με το ρεύμα;

 

 

Εγώ έχω την αίσθηση ότι τα θερμαντικά σωματα αυτα που προτείνετε είναι καταρχάς αισθητικά όμορφα.

Θα μπορούσαν να υποστιρίξουν μία ανεληπή θέρμανση...

Αλλά ως εκεί....

Μετα μπαίνουμε σε ένα παιχνίδι μαρκετινγ με ανακρίβειες και για άλλη μια φορά ποντάροντας σε ευαίσθητα θέματα όπως η υγεία που εμενα προσωπικά με ενοχλεί.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

και βεβαια aithilainio αν καταφερεις να μεταρεψεις τα συμβατικα σωματα σε υπερυθρης , ναι θα εχεις καποια σοβαρα αποτελεσματα...αρκει βεβαια να τα εχεις και στις καταλληλες θεσεις τοποθετημενα.....Τα συμβατικα πανελ , ακολουθουν σχεδον αντιθετους κανονες τοποθετησης, απο τα υπερυθρα....

 

Οσο για το θεμα υγειας που εθιξες...απλα σου λεω ,γιαυτο που δεν γνωριζεις , να ζητας πληροφορειες......οχι να το απορριπτεις....Στα θεματα υγειας ειναι απλα οπως τα εγηραψα και ακομη περισσοτερο

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

αυτο για τον Alex pap.....

Δεν θα επιτρεψω να με συκοφανετι κανενας , ποσο μαλλον , καποιος , που δεν εχει το θαρρος ουτε το ονομα του να δηλωσει....

 

με κατηγορησες για χυδαια συμπεριφορα , οταν , πουθενα δεν υπαρχει τιποτα χυδαιο απο μερους μου.....

 

Σε προκαλω λοιπον , να ζητησεις συγνωμη , γιατι αν δεν το κανεις , μου ειναι πολυ ευκολο , να ανακαλυψω ποιος εισαι και να υποστεις τις νομικες συνεπειες για τις υβρεις σου,,,,,

Λυπαμαι πολυ για σενα........

Περιμενω ομως την συγνωμη σου οπωσδηποτε.....

Αλλιως θελω το ονομα σου .....

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Οσο για το θεμα υγειας που εθιξες...απλα σου λεω ,γιαυτο που δεν γνωριζεις , να ζητας πληροφορειες......οχι να το απορριπτεις....Στα θεματα υγειας ειναι απλα οπως τα εγηραψα και ακομη περισσοτερο

 

Νομίζεις ότι έχει ουσία να αρχίσω να ανεβάζω αναλύσεις από την ASHRAE για την ασυμμετρία της θέρμανσης και για το που και πως νιώθει ο άνθρωπος ευεξία....

Είναι δύσκολο να κατανοήσει κανείς ότι όταν έχει απέναντι του κάτι που ακτινοβολεί και τον βαράει κατακέφαλα στο τέλος δυσανασχετεί;

Οπως δυσανασχετεί και όταν κινείτε θερμός αέρας γύρω του με ταχύτητες πάνω απο 0.5μ/sec.

 

Πέρα απο όλα αυτά αντιλαμβάνομαι ότι εμπορεύεσαι ένα προϊόν και πολύ καλά κάνεις...

Αλλά προσωπικά θεωρώ λίγο υπερβολή ο τρόπος διαφήμισης του προϊόντος.

Κάπου διάβαζα ότι καταπολεμά την υγρασία στους τοίχους....

Ουτε αυτό είναι σωστό...

Σωστό είναι ότι δεν επιτρέπει την συμπύκνωση στους τοίχους γιατι η υγρασία στο αέρα παραμένει η ίδια σε κάθε περιπτωση.

Πέρα απο όλα αυτα εγώ γράφω επώνυμα... αν λίγο το ψάξεις... αλλά θεωρώ ότι αδικείς τον Μίλτο που είναι από τους μηχανολόγους που μακάρι να είχε η Ελλάδα καμιά εκατοστή σαν και αυτόν και σε επίπεδο γνώσεων και σε χαρακτήρα όπωε θεωρώ ότι και εσύ πρέπει να έχει το δικαίωμα του αντίλογου αφού έφτασε έως εδώ το θέμα.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ αιθιλαινιο...ευχαριστω για την απαντηση σου....

Για την κοσμιοτητα σου πρωτα , αλλα και για την προσπαθεια σου να θεσεις επιχειρηματα....

λοιπον ...επιχειρηματα θα σου βαλω και εγω τωρα...

1) Για την θερμικη ανεση ,ηδη το Α.π.θ , κατεταξε την υπερυθρη θερμανση σαν την κορυφαια θερμανση....το να σου εξηγω τωρα γιατι, ειναι καλυτερα να σου στειλω την περιληψη μελετης του α.π.θ (Εδρα μεταφορας θερμοτητας)

2) Λες οτι δεν στεγνωνει την υγρασια,,,,,Μα επρεπε να σου ειναι ηδη γνωστο , πως ο μονος τροπος για να στεγνωσει ενα υλικο , ενα δομικο στοιχειο η οποιοδηποτε στερεο ειναι η υπερυθρη ακτινοβολια...Και αυτο γιατι τα σωματα πυκνης μαζας εχουν την ιδιοτητα , να απορροφουν την υπερυθρη ακτινοβολια.....και οχι μονο.....Αλλα και για τον λογο του οτι , με την υπερυθρη θερμανση , πετυχαινουμε ποιο ζεστους τοιχους απο αερα....Η υγρασια λοιπον , μετακινειται συνεχως , στο ψυχροτερο σωμα (που τωρα ιναι ο αερας)...μια συνεχης μετακινηση των υδρατμων απο τους τοιχους στον αερα . Γιαυτο αλλωστε στην συμβατικη θερμασνη εχουμε το φαινομενο ξηρου αερα και υγρων τοιχων ...διοτι εχουμε την αντιστροφη μετακινηση (φαινομενο , ψυχρου τζαμιου )...Και τι αλλο να σου πω τωρα?....Περαν της θεωρειας , καθε μερα το συναντω το θεμα , σε πελατες μου....τους εγγυουμαι μαλιστα για 100% στεγνωμα...και φυσικα ποτε δεν εκτιθεμαι....

 

3) Ειπες κατι για κατακεφαλα..Συμφωνω..Οντως και εγω , δεν θεωρω την καλυτερη λυση , την θερμανση απο το ταβανι....ειναι λαθος να θερμαινεσαι περισσοτερο στο κεφαλι απο τα ποδια....Αντιθετο με την φυσιολογια του ανθρωπου....Οπως αντιθετο ειναι , να εχεις ζεστοτερο αερα , απο δομικα στοιχεια ......Η φυσιολογια του ανθρωπου νιωθει καλα , οταν εισπνει δροσερο αερα και δεχεται θερμοτητα στο σωμα....Αυτο μονο η υπευθρη μπορει να το προσφερει....

 

Υ.Γ1....ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΟΥ ΣΤΕΛΝΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΤΟΥ Α.Π.Θ

Υ.Γ2 ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΛΕΣ ΕΣΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΛΤΟ , ΑΛΛΑ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ....ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΣ...ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΑ....ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ..ΜΕ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΑΡΤΙΔΕΣ...ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΥΠΟΥΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ...ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΣΕ ΒΡΙΣΚΩ ΣΕ ΟΛΑ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ....ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει νομίζω θα τα βρείτε αναμεταξύ σας μιας και θεωρώ και τους δύο καλά παιδιά...

Απλα τον Μίλτο τον ξέρω προσωπικά και του έχω μία αδυναμία παραπάνω....

 

Πέρα από όλα αυτά έχω ενστάσεις σχετικά με την υγρασία...

Από τι πράγμα να στεγνώσουν οι τοίχοι;

Τους βρέχει κανείς;

Οι βρεγμενοι τοίχοι προκαλούνται από την συμπύκνωση του αέρα που γλύφει τον κρύο τοίχο....

Πιστεύω να συμφωνούμε ως εδώ.

Η υγρασία γνωρίζουμε ότι αγαπά την ζέστη...

Αρα όταν έχουμε κρυο αέρα και ζεστό τοίχο που θα πάει η υγρασία;

Δεν θα πάει κοντα στον τοίχο...

Άπλα δεν θα την δουμε γιατί δεν θα συμπυκνωθεί.

Συμπέρασμα μην ζεσταίνετε του τοίχους περισσότερο από τον αέρα γιατι κρατάνε υγρασία.... :smile: Πλάκα κάνω

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Μέλος του φόρουμ, που χρησιμοποιείς το nickname Tassos Zachariadis και νομίζεις ότι αυτό σου δίνει κάποια επιπλέον δικαιώματα, πλανάσαι.

Οι κανόνες συμμετοχής ισχύουν και για 'σένα, οπότε ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, σταμάτα να γράφεις ανόητα και άχρηστα μηνύματα με μοναδικό σκοπό να πουλήσεις το προϊόν σου...

 

Κανείς δεν σε υποχρεώνει να γράψεις αλλά, αφού αποφασίζεις να γράψεις, θα γράφεις σύμφωνα με τους κανόνες, σεβόμενος την επιστήμη και σεβόμενος τους συναδέλφους σου. Δεν μπορούν να γίνουν ανεκτές από μηχανικούς οι εξυπνάδες που γράφεις στο hlektrinika.gr. Οπότε σταμάτα να γράφεις σαν πωλητής.

 

Φιλική συμβουλή:

Επειδή το φόρουμ έχει εξειδικευμένους επιστήμονες, άνοιξε κάνα βιβλίο και διάβασε λίγη μετάδοση θερμότητας... Θα σε βοηθήσει να γλιτώσεις την γελοιοποίηση μεταξύ συναδέλφων.

Και μπορεί να σε καταστήσει ικανό να απαντήσεις σε εκείνες τις ερωτήσεις που σου έκανα πριν κάτι μήνες.

 

 

Υ.Γ: Μην διανοηθείς να γράψεις μήνυμα στο οποίο θα επαναλαμβάνεις τα ίδια, εδώ υπάρχουν κανόνες...

Link to comment
Share on other sites

Tassos Zachariadis, είσαι άτομο που θεωρεί προσβολές τις συντονιστικές ενέργειες? Επιχειρήματα ζητάμε.

 

Στο εξής, μηνύματά σου που χρήζουν διαγραφής θα διαγράφονται άμεσα, χωρίς να προηγείται κάποια σύσταση από μέρους μου. Θεωρώ ότι έχει εξαντληθεί καθε περιθώριο.

 

Η τσαμπουκαλίδικη συμπεριφορά δε χωρά στο φόρουμ. Αναφέρομαι στην επίθεση στον AlexisPap:

 

αυτο για τον Alex pap.....

....

Σε προκαλω λοιπον , να ζητησεις συγνωμη , γιατι αν δεν το κανεις , μου ειναι πολυ ευκολο , να ανακαλυψω ποιος εισαι και να υποστεις τις νομικες συνεπειες για τις υβρεις σου,,,,,

Λυπαμαι πολυ για σενα........

 

Περί ονόματος τα ξαναείπαμε. Δεν θα επαναλαμβανόμαστε τόσο κουραστικά. Επίσης δε θα επεκταθώ περί κανόνων συμμετοχής. Τα έχουμε πει και αυτά.

 

Για 10 μέρες ο λογαριασμός σας θα είναι ανενεργός (ban).

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

αν ειναι επιχειρημα οτι εχει συντελεστη αποδοσης 1 αλλα συντελεστη αξιοποιησης (σικ) 1,5 τοτε...

Δηλαδη ενα wat ηλεκτρικης ενεργειας μετατρεπεται σε 1,5 θερμανσης. Λυσαμαι το ενεργειακο προβλημα...

 

.........

1) Για την θερμικη ανεση ,ηδη το Α.π.θ , κατεταξε την υπερυθρη θερμανση σαν την κορυφαια θερμανση....το να σου εξηγω τωρα γιατι, ειναι καλυτερα να σου στειλω την περιληψη μελετης του α.π.θ (Εδρα μεταφορας θερμοτητας)

2) Λες οτι δεν στεγνωνει την υγρασια,,,,,Μα επρεπε να σου ειναι ηδη γνωστο , πως ο μονος τροπος για να στεγνωσει ενα υλικο , ενα δομικο στοιχειο η οποιοδηποτε στερεο ειναι η υπερυθρη ακτινοβολια.......

 

Οταν με το καλο επιστρεψεται

1) εγω θα ηθελα να μου στειλλεται αυτη τη μελετη. Σε πμ μπορω να σας στειλλω και τα προσωπικα μου στοιχεια αν θελετε αφου τονιζεται την επωνυμια

2) Για να αφυγρανθει ενα στερεο γνωριζω οτι υπαρχουν αρκετοι τροποι. ΤΗν υπερυθρη ακτινοβολια δεν την ειχα ακουσει. Εκτος και αν εμπιπτει στην μεθοδο με τα μικροκυματα.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.