Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Όροι δόμησης προ του έτους 1955


nzerman

Recommended Posts

Συνάδελφοι είμαι σε διαδικασία έκδοσης νομίμου περιγράμματος και από την Υ.ΔΟΜ. μου ζήτησαν όρους δόμησης (προφανώς του Γ.Ο.Κ. 29) το σύστημα πρέπει να είναι το πανταχόθεν ελεύθερο αλλά δε μπορώ να βρω πουθενά συντελεστή κάλυψης.

Link to comment
Share on other sites

Εβγαινε μέσω των τομέων υψών και των ορόφων .

 

Δηλαδή ύψος 23 μ. και όροφοι 6 και μαγαζί με πατάρι . Αρα κάλυψη ανάλογα με το αν ήταν μεσαίο η γωνιαίο κλπ .

 

Ετσι ήταν και με ΓΟΚ/73 , νομίζω το ίδιο ήταν και πριν .

Link to comment
Share on other sites

Γ.Ο.Κ. 23 (Το πρώτον)

Ν.Δ. της 17-7/16-8-1923 «Περί σχεδίων πόλεων, κωμών και συνοικισμών του κράτους και οικοδομής αυτών» (ΦΕΚ 228 Α ').

 

Γ.Ο.Κ. 29

Π.Δ. 3/22-4-1929 (ΦΕΚ Α' 155) : Περί Γενικού Οικοδομικού Κανονισμού του Κράτους

 

 

ΓΟΚ 55.

Β.Δ. 9/30-9-1955 (ΦΕΚ Α' 266)

 

Στο Ε.Τ.

Edited by man21
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, με τέτοιες ανασκαφές θα βγάλετε κανένα σκελετό καμιάς γιαγιάς στο τέλος και θα φρικάρετε! :shock:

Ξέρεις παλιά πόσα κιούπια με χρυσές λίρες βρίσκαν στις εκσκαφές;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ man, αυτό είχα υπόψη μου Π.Δ. 3/22-4-1929 και εγώ (ΦΕΚ Α' 155) αλλά δε κατάφερα να βρω όρους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε ακίνητο που είναι σε διαδικασία έκδοσης άδεια δόμησης νομιμοποίησης (άρθρο 26 του 4014/11 και παρ. 6 του άρθρου 4 του Ν.Ο.Κ.) μεταξύ άλλων υπάρχει κτίσμα προ του 1955. Η αεροφωτογραφία είναι του 1953, το ρυμοτομικό του 1951 (στο οποίο το εν λόγω κτίσμα δεν εμφαίνεται). Επειδή το κτίσμα είναι στο 1 μέτρο από το όριο (<2,5 μέτρα) η υπάλληλος δεν προχωρά την υπόθεση αν δε ρυθμίσω και το κτίσμα που είναι προ του έτους 1955. Υποστηρίζει πως αφενός μεν δεν το αντιμετωπίζει σαν αυθαίρετο, αφετέρου δε για να βεβαιωθεί η νομιμότητα μέσω της άδειας έπρεπε να τηρεί τους όρους δόμησης του 1951 (ρυμοτομικό), να έχει ανεγερθεί δηλαδή σε απόσταση μεγαλύτερη των 2,50 μέτρων από το όριο. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

φίλε το ίδιο έχει συμβεί και σε εμένα και για μικρότερη απόσταση από ένα μέτρο και δεν έχω βρει λύση ακόμη.

παρακολουθώ πάντως το ερώτημά σου με ιδιαίτερη προσοχή για απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 55

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΧΩΔΕ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Ο.Κ.Κ./Β

Σύνταξη: Τ. Μεταξά, Ε. Λεμπέση ΑΘΗΝΑ 11/8/2000

ΑΡ.ΠΡ. 85195

Πληροφορίες: Αγγελίδου, Δελατόλα,

Ρουμπάνη - τηλ. 6929011

Γαρδίκη, Μπίας, Σφακιανάκης - τηλ. 6980676

 

Η υπάλληλος επικαλείται την εγκύκλιο 55 του 2000 την οποία σύνταξε η αγαπητή σε όλους μας κυρία Λεμπέση και αφορά τις τροποποιήσεις του 1577/85 με τον 2831/2000.

 

ΑΡΘΡΟ 20 (Τροποποίηση του άρθρου 23)

Παρ. 1- Στα νομίμως υφιστάμενα κτίρια, στα οποία εφαρμόζεται το «νόμιμο περίγραμμα», κατά την προσθήκη περιλαμβάνονται και αυτά που έχουν εξαιρεθεί με τις διατάξεις του Ν. 1337/83 και αυτά που έχουν ανεγερθεί πριν από το Γ.Ο.Κ./55 (χωρίς να απαιτείται σχετική οικοδομική άδεια), μόνο όμως για το τμήμα τους, που δεν αντίκειται στις κατά το χρόνο κατασκευής τους ή τις σημερινές διατάξεις.

 

Σε κάθε άλλη περίπτωση, όπως π.χ. στη χορήγηση βεβαιώσεων για άδεια λειτουργίας απαιτείται, ως δικαιολογητικό, απόφαση προϊσταμένου, η οποία θα συνοδεύεται από τοπογραφικό και διάγραμμα κάλυψης με σχηματική τομή. Με τη διοικητική αυτή πράξη, που αντικαθιστά την πράξη έγκρισης οικοδομικών εργασιών πιστοποιείται το νόμιμο περίγραμμα.

 

Τα αναφερόμενα στο δεύτερο εδάφιο είναι τα επιπρόσθετα της εγκυκλίου σε σχέση με το τις διατάξεις του 2381. Δεν καταλαβαίνω αν «κάθε άλλη περίπτωση» είναι και η περίπτωση μου που τμήμα του οικοδομήματος είναι εντός του Δ και έχω το δικαίωμα να αιτηθώ βεβαίωση προϊσταμένου, μάλλον όχι.

 

Την Τρίτη, άλλη υπάλληλος της Υ.ΔΟΜ. μου είπε πως δεν υπάρχει πρόβλημα και πρέπει να προχωρήσει η αίτηση για την άδεια μου. Τετάρτη ξαναπήγα ήταν εκεί αυτή που έχει χρεωμένη την άδεια αλλά δεν ήταν η της τρίτης που μου έδωσε το πράσινο φως, σήμερα είχε απεργία και την Παρασκευή θα είναι όπως και την Τρίτη. Πάμε από Δευτέρα στην καλύτερη περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.