Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βιομηχανικός φωτισμός LED


torero

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Κοιτάζω ένα θέμα σχετικά με το αν συμφέρει μια βιομηχανία να αλλάξει τους λαμπτήρες ατμών υδραργύρου που έχει, με καινούργιους led.

 

Οι λαμπτήρες που έχει είναι ο καθένας 250w και αποδίδει 72lm/w είναι συνολικής ροής δηλαδή 18.000 lm. Διάρκεια ζωής 20.000 hrs. Τιμής περίπου 45€ ανά λαμπτήρα

 

Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο για να βρω αντίστοιχους led. Αυτό που βρήκα ήταν μικρές διαφορές στα watt. Δηλαδή για να πετύχεις φωτεινή ροή 18000 lm πρέπει να ανέβεις στα 200w σε λαμπτήρα led - κάπου στα 90lm/w. Διάρκεια ζωής 60.000 hrs. Τιμή;;; >250€! (τιμές αναφοράς, προφανώς για μεγάλες παραγγελίες θα είναι χαμηλότερη η τιμή)

 

Η αλήθεια είνει ότι περίμενα πιο μεγάλες διαφορές, κρίνοντας από τις διαφορές σε επίπεδο οικιακής χρήσης. Περίμενα δηλαδή το πολύ να είναι 50w ο αντιστοιχος λαμπτήρας led.

 

Πέρνοντας επίσης σαν δεδομένο ότι μιλάμε για 550 λαμπτήρες, δε νομίζω να τιθεται ζήτημα αντικατάστασης

 

Την άποψή σας παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα

 

η γνώμη μου είναι πως είναι λίγο νωρίς να αλλάξεις τους ατμών υδραργύρου με LED.

Τον χειμώνα που πέρασε ασχολήθηκα αρκετά με τα LED κατά τον σχεδιασμό ενός προϊόντος και από τους κατασκευαστές είχαμε την πληροφορία πως στα επόμενα 5 χρόνια η φωτεινή απόδοση των LED θα πλησιάσει τα 200lm/W.

 

Τότε θα έχει νόημα η αλλαγή για νωρίτερα δεν νομίζω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Με έναν πολύ πρόχειρο υπολογισμό που έκανα, μιλώντας για κόστος ρεύματος 0,04 €/kwh εάν κάποιος προτιμήσει να αγοράσει led αντί για hg θα χρειαστούν κοντά 2 έτη για να αρχισει να έχει κέρδος

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.